Drapieżne komary

1 sierpnia 2001 (artykuł sprzed 20 lat)
Wszyscy w Trójmieście cierpimy z powodu inwazji komarów. Na podwyższoną ilość insektów na naszym terenie niewątpliwy wpływ ma niedawna powódź. Duża ilość stojącej wody i wysoka temperatura sprawiły, że komary mają u nas doskonałe warunki do rozmnażania się. Najdokuczliwiej ich obecność odczuwają mieszkańcy Wrzeszcza, Brzeźna, Zaspy, centrum Gdańska, Oruni i terenów leżących na południe od granic miasta.

Czy istnieją skuteczne sposoby na zabezpieczenie się przed komarami? Pracownicy gdańskich aptek nie nadążają ze sprowadzaniem środków zapobiegających i leczących ukąszenia. Najlepszym rozwiązaniem byłoby masowe zlikwidowanie komarów poprzez środki chemiczne rozpylone nad terenami popowodziowymi. Jest to jednakże drogi zabieg, który może okazać się mało skuteczny. Istnieje również możliwość zniszczenia jaj złożonych przez komarzyce. Ten zabieg jest znacznie prostszy od tępienia wylęgłych już owadów. Oferta wykonania takiej usługi dla Gdańska trafiła już do Urzędu Miasta. Czy znajdą się środki finansowe na walkę z tą plagą?

Jeśli nie, czeka nas swędzącą przyszłość. Komary, które rozprzestrzeniają się latem, są zdecydowanie bardziej "płodne" i w ciągu jednego sezonu każda kolonia może rozmnorzyć sie do kilku pokoleń. Nie pozostaje nam zatem nic innego jak znaleźć własny, indywidualnie najskuteczniejszy sposób na komary. Na ukąszenia szczególnie uważać powinny osoby, które mają tendencję do alergii, a zwłaszcza dzieci. Ranka może stać się źródłem infekcji bakteryjnej, dlatego nie powinno się drapać miejsca ukąszenia. Ale gdy miejsce upiornie swędzi trudno się powstrzymać.

Opinie (28)

 • Sezon Ogórkowy

  Ludzie, też mi temat. Jaka inwazja? W zeszłym roku w Katowicach to była inwazja. Komary na Zaspie? Jakoś nie zauważyłem. Faktycznie w lesie oliwskim jest ich nieco więcej niż zwykle, ale bez przesady.

  Jaki będzie następny temat? Krwiożercza tęcza? Chmura w kształcie szatana?

  • 0 0

 • ad . comary

  Mysle ze duzo dalby przepis zakazujacy pozostawiania stojacej wody . Nie mowie tu o skutkach powodzi, ale ze szklanki wody moze sie zrodzic naprawde duza ilosc komarow, a w wielu ogrodkach i dzialeczkach, stoja beczki

  Mysle ze duzo dalby przepis zakazujacy pozostawiania stojacej wody . Nie mowie tu o skutkach powodzi, ale ze szklanki wody moze sie zrodzic naprawde duza ilosc komarow, a w wielu ogrodkach i dzialeczkach, stoja beczki wiaderka wanienki i nnego rodzaju naczynka w ktorych stoi woda, wystarczy zajrzec do takiego naczynia i popatrzec ile tam sie komarow wykluwa. W wielu krajach w ktorych jest cieplejszy klimat istnieja takie przepisy pod kara grzywny ) i to naprawde pomaga.

  • 0 0

 • Nie lubię komarów

  Ale te biedne komarzyce muszą mieć naszą krew - potrzebują białka do rozwoju jaj!!!
  Więc w imię ich macierzyńskiego spełnienia niech bedzie, że raz na jakiś czas mnie pokłują.

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.