Druga nitka wiaduktu Biskupia Górka gotowa w 70 proc.

19 sierpnia 2020, 12:30
Rafał Borowski
Najnowszy artukuł na ten temat

Utrudnienia na Trakcie św. Wojciecha przez kierowców jeżdżących pod prąd

Sprawdź, na jakim etapie znajduje się obecnie budowa wiaduktu Biskupia Górka

Realizacja drugiej nitki wiaduktu Biskupia GórkaMapka jest już na bardzo zaawansowanym etapie, który został oszacowany na ok. 70 proc. Obecnie wykonywane są drogi dojazdowe, zabezpieczenia antykorozyjne konstrukcji oraz prace izolacyjne. Nowa przeprawa nad torami kolejowymi powinna być przejezdna w IV kwartale tego roku.Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska, która koordynuje budowę wiaduktu Biskupia Górka, opublikowała właśnie film z drona, na którym można zapoznać się z bieżącym stanem zaawansowania prac. Na szczęście pandemia koronawirusa łagodnie obeszła się z branżą budowlaną i tym samym realizacja inwestycji posuwa się zgodnie z harmonogramem.

Poziom zaawansowania prac przy budowie nowego wiaduktu - a właściwie jego drugiej nitki - został oszacowany na ok. 70 proc. Gotowa jest już m.in. konstrukcja stalowa wiaduktu oraz prowadzący na nią nasyp drogowy.

W tym miejscu warto podkreślić, że oprócz wznoszenia nowej nitki wiaduktu inwestycja obejmuje również kompleksową przebudowę okolicznego układu drogowego oraz budowę od podstaw parkingu kubaturowego na 380 miejsc przy gmachu Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.

- Kontynuowane są prace przy budowie dojazdów do nowej nitki wiaduktu. Na konstrukcji wiaduktu wykonywane jest zabezpieczenie antykorozyjne poszczególnych elementów, prowadzone są również prace izolacyjne. Równolegle trwają prace drogowe związane z budową ul. Nowe Podwale Grodzkie. W okolicy ul. Zaroślak prace drogowe koncentrują się na układaniu warstw podbudowy pod nawierzchnię jezdni i chodników. Prace brukarskie prowadzone są również w okolicy ul. Św. Trójcy oraz przy stacji benzynowej na Trakcie św. Wojciecha. Natomiast na budynku parkingu trwa montaż elewacji obiektu - wylicza Agnieszka Zakrzacka, rzecznik prasowy Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.
Jeśli uda się utrzymać obecne tempo prac, druga nitka wiaduktu Biskupia Górka powinna być przejezdna już w IV kwartale tego roku. Gdy to nastąpi, będzie się na niej odbywać ruch jednokierunkowy w relacji centrum Gdańska - Orunia. Natomiast na już istniejącej nitce zostanie zlikwidowany ruch dwukierunkowy, a samochody będą poruszać się w relacji Orunia - centrum Gdańska.

Całkowite zakończenie inwestycji, w tym przebudowa okolicznego układu drogowego i budowa parkingu kubaturowego, powinno nastąpić w III kwartale przyszłego roku. Koszt prac wynosi ok. 163 mln zł, a ich głównym wykonawcą jest spółka Budimex.

Czy śledzisz postępy w budowie dróg w twoim mieście?
59%

tak, ten temat żywo mnie interesuje

30%

tak, ale raczej pobieżnie

11%

nie, w ogóle tego nie śledzę

zakończona

łącznie głosów: 1386