Drugie podejście do budowy gdańskiego planetarium

30 kwietnia 2019 (artykuł sprzed 2 lat)
Michał Brancewicz
aktualizacja:12:45 (24 czerwca 2019)

Hevelianum po raz drugi szukać będzie firmy, która na terenie fortów zobacz na mapie Gdańska wybuduje planetarium. Za pierwszym razem oferta była dwukrotnie wyższa niż możliwości finansowe instytucji. Jeśli tym razem uda się wyłonić wykonawcę, to prace trwać będą do końca września 2021 roku.AKTUALIZACJA, 24 czerwca


W przetargu oferty złożyły dwie firmy:

  1. NDI - na kwotę 35,6 mln zł
  2. Doraco - na kwotę 49,8 mln zł

Natomiast zamawiający zamierza przeznaczyć na ten cel niespełna 21,2 mln zł.


Firma, która wygra przetarg, będzie musiała wybudować wysoki na 18 metrów, trzykondygnacyjny budynek ukryty we wnętrzu istniejącego wału ziemnego, znajdującego się pomiędzy Kaponierą Południową a Galerią Strzelecką. Przy okazji zrekonstruowany zostanie odcinek muru Carnot'a.

Wnętrze planetarium zostanie naszpikowane nowoczesną technologią. W środku znajdzie się kopuła z ekranem w kształcie półsfery o średnicy 10 metrów. Obraz zapewnią projektory działające w systemie 8K 3D. Projekcje będą mogły oglądać jednocześnie 74 osoby, tyle bowiem będzie miejsc dla widzów.

Skomplikowany projekt sprawił, że w pierwszym postępowaniu pojawiła się tylko jedna oferta. Firma NDI zadeklarowała, że wykona to zadanie za 42 mln zł. Problem w tym, że Hevelianum ma do wydania na ten cel 21,8 mln zł, z czego 15 mln zł stanowią środki Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Z powodu tych dysproporcji przetarg musiał zostać powtórzony. Hevelianum właśnie ogłosiło nowe postępowanie. Termin składania ofert mija 4 czerwca. Wybrany wykonawca będzie miał czas do 30 września 2021 roku na realizację. O tym, kto wygra, zdecyduje w 60 proc. cena a w 40 proc. przedłużenie minimalnego okresu gwarancji jakości.
Co sądzisz o budowie planetarium?
66%

to dobry pomysł, brakuje w Trójmieście takiego ogólnodostępnego obiektu

27%

pomysł ciekawy, ale musi zostać dobrze wykonany

7%

chybiony pomysł, mało kogo to interesuje

zakończona

łącznie głosów: 1437