Drzewa zamiast aut w centrum Gdyni

22 października 2020, 7:10
Patryk Szczerba
Najnowszy artukuł na ten temat

Gdynia: remont chodników przy ul. 10 Lutego na półmetku

W grudniu powinny pojawić się kolejne nasadzenia w centrum Gdyni. Zieleń pojawi się m.in. przy al. Piłsudskiego - pomiędzy ul. Prusa i TetmajeraMapka, zastępując parkujące tam auta oraz w okolicy ul. Zawiszy CzarnegoMapka. Posadzone zostaną też drzewa przy ul. 10 LutegoMapka, do czego przyczyniło się głosowanie mieszkańców w Budżecie Obywatelskim.Na początku roku władze miasta zapowiedziały inaugurację i rozwijanie projektu Klimatyczne Centrum. W ramach działań zamknięto jeden kierunek jazdy na ul. Świętojańskiej, przemieniono parking przed Akwarium Gdyńskim na strefę wypoczynku, gdzie ostatnio pojawił się podświetlany napis promujący Gdynię. Powstał park kieszonkowy, ruszyła nowa linia trolejbusowa, niebawem mają stanąć wzdłuż bulwaru i skweru Kościuszki nowe latarnie. Prace są też wykonywane m.in. przy remoncie chodników - jak chociażby przy ul. 3 Maja.

Władze miasta przekonują od początku, że projekt Klimatyczne Centrum - oprócz zmian w infrastrukturze czy organizacji ruchu - ma też powiększyć tereny zieleni na obszarze Śródmieścia Gdyni.

Nowe nasadzenia do końca rokuDo końca roku planowane są w mieście nasadzenia trawy, krzewów i drzew. Urzędnicy czekają na wykonawców podzielonych na części prac, które zgodnie z harmonogramem mają zakończyć się w grudniu.

Bardziej zielono zrobi się: na Babich Dołach, Wiczlinie i Obłużu, ale najwięcej zmian będzie widocznych w Śródmieściu. W centrum miasta planowane są m.in. nasadzenia przy ul. 10 Lutego. Przypomnijmy, że pierwsze drzewa będące efektem wygranego projektu w Budżecie Obywatelskim pojawiły się tam pod koniec 2018 roku na odcinku pomiędzy Władysława IV i Świętojańską.

Teraz nowe drzewa pojawią się na odcinku od ul. Podjazd do 10 LutegoMapka. Radości nie ukrywają członkowie Miasta Wspólnego, którzy zainicjowali odtworzenie historycznego szpaleru drzew przy ulicy.

Powrót do historii- Ul. 10 Lutego w końcu odzyska swój historyczny szpaler. Co prawda z innym gatunkiem drzew, a na ich wzrost jeszcze poczekamy, ale trzeba pamiętać, że gdy zapoczątkowaliśmy Budżetem Obywatelskim ten projekt, to na tej ulicy mieliśmy zaledwie kilkanaście drzew, w większości w bardzo złym stanie - komentuje Łukasz Piesiewicz z Miasta Wspólnego.
Na tym odcinku pojawi się blisko 40 drzew oraz ok. 20 tzw. mis, w których będzie znajdować się ozdobna trawa.

Mniej miejsc do parkowania przy al. PiłsudskiegoZmiany czekają też m.in. odcinek al. Piłsudskiego od ul. Prusa do TetmajeraMapka.

Zakres inwestycji w tym miejscu obejmuje m.in.:

  • demontaż istniejących ławek i koszy na śmieci,
  • rozbiórkę części nawierzchni z kostki brukowej,
  • wymianę gruntu na ziemię urodzajną,
  • zakup i montaż ławek oraz koszy na śmieci,
  • nasadzenie roślin ozdobnych: krzewów liściastych w formie piennej, niskich krzewów
  • liściastych i bylin,
  • ściółkowanie nasadzeń przekompostowaną korą.


- Warto pochwalić zmiany na alei Piłsudskiego. Zgodnie z projektem, w przyszłym sezonie, pieszym idącym w stronę bulwaru nie będą towarzyszyć zaparkowane na chodniku samochody, ale krzewy i drzewa - wskazuje Łukasz Piesiewicz.
Zieleni przybędzie też w okolicach ul. Zawiszy Czarnego oraz na 3 Maja, gdzie trwał w ostatnich tygodniach remont chodnika.

- Profesjonalnie zaprojektowane strefy zieleni, zlokalizowane po obu stronach ulicy 3 Maja, podniosą walory estetyczne tej przestrzeni - zapowiadał podczas rozpoczęcia prac Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni.

Mieszkania w centrum Gdyni: sprzedaż, wynajem

Więcej zieleni w centrum kosztem miejsc parkingowych:
48%

popieram ten pomysł

18%

mam mieszane uczucia

34%

jestem przeciw

zakończona

łącznie głosów: 1990