stat

Duńczycy opracują koncepcję zabudowy Stoczni Cesarskiej na Młodym Mieście

15 marca 2018 (artykuł sprzed 1 roku)
Ewa Budnik

Duńska pracownia przygotuje koncepcję zabudowy wpisanej do rejestru zabytków Stoczni Cesarskiej zobacz na mapie Gdańska na Młodym Mieście. Ma tam powstać około 3,5 tys. mieszkań, a także przestrzenie biurowe, punkty handlowe, miejsca wypoczynku, hotele czy instytucje kulturalne. Termin realizacji nie jest jeszcze znany.Pod koniec maja ubiegłego roku belgijskie firmy deweloperskie Re-Vive i Alides ogłosiły konkurs na opracowanie planu zagospodarowania terenu dawnej Stoczni Cesarskiej. Wstępnie zgłosiło się 16 pracowni, ostateczne koncepcje konkursowe przygotowały jednak trzy: MVRDV z Holandii (autorzy chwalonego biurowca Bałtyk w Poznaniu), Henning Larsen Architects z Danii i Studio 017 Paola Vigano z Włoch. Konkurs miał zostać rozstrzygnięty do końca grudnia, jednak zwycięska pracownia ujawniona została dopiero teraz, po publicznym podpisaniu umowy na opracowanie koncepcji zabudowy w czasie targów MIPIM w Cannes.

Czytaj także: ogłoszenie konkursu na projekt rewitalizacji i zabudowy Stoczni Cesarskiej

Duńczycy przekonali szczegółamiStroną umowy, a jednocześnie zwycięską pracownią jest kopenhaska pracownia Henning Larsen. Specjalizuje się ona w zrównoważonych projektach urbanistycznych, z silnym naciskiem na tworzenie przestrzeni publicznych i miejsc atrakcyjnych dla lokalnych społeczności.

Z komunikatu wynika, że projekt Henning Larsen, który powstał we współpracy z BBGK Architekci z Warszawy i A2P2 architecture&planning z Gdańska, przekonał jury konkursowe starannym i szczegółowym podejściem - zarówno na poziomie poszczególnych budynków i przestrzeni publicznych, jak i podejścia do elementów historycznych. W ocenie jury taki sposób zagospodarowania pozwoli podkreślić wyjątkową historię tego miejsca, uzupełniając ją o nową jakość przestrzenno-architektoniczną.

- Zespół Henning Larsen dokonał bardzo starannej analizy terenu - zarówno na skalę miejską, jak i w istotnych szczegółach - mówił Gerard Schuurman, dyrektor projektu.
Zwycięski projekt uzyskał również rekomendację Komisji ds. Jakości, która stanowiła ciało doradcze dla jury. W jej skład weszli urbaniści, architekci, organizacja społeczna oraz eksperci rynkowi.

- Nie była to łatwa decyzja, ponieważ końcowe projekty prezentowały bardzo wysoki poziom. Każdy z nich reprezentował nieco inne podejście projektowe, a we wszystkich z nich możliwe było zidentyfikowanie różnych pozytywów. W tym przypadku nasza rekomendacja została udzielona tej, która oferowała najbardziej żywe i różnorodne środowisko miejskie - mówi prof. Piotr Lorens, przewodniczący Komisji ds. Jakości.
Czytaj także: jakie firmy zabudują teren Młodego Miasta

W ramach projektu, który realizowany ma być na terenie Stoczni Cesarskiej powstanie około 3500 mieszkań, a także przestrzenie biurowe, punkty handlowe, miejsca wypoczynku, hotele czy instytucje kulturalne.

- Różnorodność budynków w połączeniu z dobrze zbilansowaną mieszanką funkcjonalną wzbogaci miejski charakter dzielnicy i jednocześnie wpłynie pozytywnie na możliwość ich komercjalizacji - mówi Maximilian Mendel z REAS, jeden z członków Komisji ds. Jakości.
Drugie i trzecie miejsce trafiły odpowiednio do MVRDV (Holandia) i Studio Paola Vigano (Włochy).

Rusza projektowanie i konsultacje z konserwatorem- Koncepcja zabudowy uosabia naszą wizję rewitalizacji Stoczni Cesarskiej. Z niecierpliwością czekamy na nadchodzące miesiące, w których nasze plany zostaną dopracowane w ścisłej współpracy z organami ochrony konserwatorskiej - podkreśla Gerard Schuurman, dyrektor projektu.
Czytaj także: Stocznia Cesarska w rejestrze zabytków

W czasie prac nad koncepcją wypracowana została strategia konserwacji, która opiera się na istniejących elementach, równocześnie proponując nowe funkcje. Zapowiadane jest powstanie m.in. targu żywności i być może muzeum sztuki współczesnej. Dodatkowo, nadbrzeżna promenada w połączeniu z trzema charakterystycznymi miejscami publicznymi ma zmienić Stocznię Cesarską w miejsce spotkań - zachęcać do odwiedzania tej części miasta.

- Ważne było dla nas zachowanie unikalnych walorów historycznych Stoczni Cesarskiej przy jednoczesnym stworzeniu nowego i silnego połączenia z centrum Gdańska, które również zwiększy integrację społeczną. Dla nas rewitalizacja miast polega na tworzeniu długoterminowej wartości dla danego obszaru - ekologicznie, społecznie i finansowo. Cieszymy się na wprowadzenie Stoczni Cesarskiej w nową erę - mówił Jacob Kurek, partner Henninga Larsena.
Inwestorzy i architekci więcej szczegółów na temat projektu przekażą w najbliższym czasie.


Henning Larsen projektuje na całym świecie


Henning Larsen Architects zostało założone w 1959 roku przez znanego duńskiego architekta Henninga Larsena. Obecnie ma swoje biura m.in. w Arabii Saudyjskiej, Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Norwegii, Chinach czy na Wyspach Owczych. Pracownia posiada własny Departament Badań i Zrównoważonego Rozwoju, który bierze udział w dyskusjach dotyczących klimatu i zrównoważonego rozwoju oraz opracowuje narzędzia do projektowania oparte na najnowszej wiedzy w tej dziedzinie. Zasady zrównoważonego rozwoju wdrażane są na początku pracy nad każdym projektem. Pracownia jest znana z projektów kulturalnych i edukacyjnych. Wśród nich była Sala Koncertowa Harpa i Centrum Konferencyjne w Reykjavíku czy opera w Kopenhadze. Obecnie Henning Larsen pracuje nad koncepcją zabudowy ponad 6 ha terenów poprzemysłowych w Brukseli oraz zabudową waterfrontu w Belfaście.

Czy konserwator powinien zezwolić na modyfikację zabytkowych budynków, by powstać mogło połączenie starego z nowym?
53%

koniecznie, tylko w tej sposób powstanie nowoczesne miasto

29%

tak, ale to powinny być subtelne działania

9%

nie, budynki na terenie Stoczni powinny zostać zachowane w oryginalnej formie

9%

nie, te obiekty trzeba pieczołowcie odrestaurować

łącznie głosów: 1298