Dwa jubileusze PG

1 lipca 2003 (artykuł sprzed 18 lat)
MM
Politechnika Gdańska świętuje dwa jubileusze.
Obchody 100-lecia politechniki w Gdańsku i 60. rocznicy powstania Politechniki Gdańskiej honorowym patronatem objął Aleksander Kwaśniewski, prezydent RP. Inauguracja jubileuszu nastapi w październiku 2004 roku. W programie znalazły się konferencje, festiwale naukowe, prezentacje studenckie i zlot żaglowców z całego świata.

Historię politechniki w Gdańsku wyznaczają dwie podstawowe daty.
- Obchody jubileuszowego roku akademickiego 2004/2005 zainaugurujemy 6 października - powiedział prof. Janusz Rachoń, rektor Politechniki Gdańskiej. - Ta data związana jest z rozpoczęciem edukacji technicznej na poziomie akademickim w Gdańsku. Był wówczas rok 1904. Prawdziwe świętowanie rozpocznie się natomiast 24 maja, kiedy uczcimy 60. rocznicę powstania Politechniki Gdańskiej.
Z tej okazji przygotowano wydawnictwa albumowe, wystawy i monografie.
- Specjalnie na ten jubileusz przygotowujemy monografię zatytułowaną "Pionierzy - o ludziach, którzy na gruzach budowali Politechnikę w Gdańsku" - wyjaśnił prof. Rachoń. - Będzie poświęcona pamięci ludzi, którzy w latach powojennych 1945-50 budowali laboratoria, tworzyli katedry i wydziały naszej uczelni. Aby zebrać takie wspomienia szukaliśmy świadków nie tylko w Polsce, ale i za granicą.

Oprócz tego politechnika przygotowała wiele imprez promujących uczelnię. Do najbardziej widowiskowych należeć będzie z pewnością międzynarodowy zlot żaglowców planowany na lato 2005 roku. Oczywiście zaprezentują się też studenci. Pretekstem do tego będzie Ogólnopolski Przegląd Studenckiej Działalności Artystycznej, Festiwal Chórów Akademickich i konferencja studenckich kół naukowych. Ciekawie zapowiada się także "Erasmus Student Network". Spotkanie, na którym swoimi doświadczeniami związanymi ze studiowaniem w obcym kraju podzielą się uczestnicy studenckiego programu wymiany - Erasmus. Zadbano także o coś interesującego dla przyszłych studentów. Do nauki na politechnice ma zachęcać festiwal naukowo-techniczny dla młodzieży szkół średnich.

Politechnika chce też współpracować ze światem polityki i biznesu. Jedną z form tego typu działalności będą warsztaty organizowane wspólnie ze Stowarzyszeniem Absolwentów Politechniki Gdańskiej, poświęcone wypracowaniu programu rozwoju uczelni w kontekście wymagań i oczekiwań regionalnego otoczenia. Dorobek tych spotkań stanie się podstawą do organizacji Międzynarodowj Konferencji Uczelni Basenu Morza Bałtyckiego na temat komercjalizacji wyników badań naukowych.

Wstępne założenia i program obchodów rocznicy 100 lat politechniki w Gdańsku i 60. rocznicy Politechniki Gdańskiej są otwarte.

MM

Opinie (47) 3 zablokowane

 • w związku z jubileuszem

  niech trochę tych dziadków odejdzie już na emeryturę, jak długo można wykłądać. Niektórzy to chyba jużsą tam od początku, czyli 100 lat :P

  • 0 0

 • na univerku też masa próchna. czeœć można z powodzeniem zakopać, czeœć bym hjeszcze zostawił.

  • 0 0

 • I co z tego???

  Ci "na górze" będą sobie świętować i nadal traktować stdenta i nie tylko (bo nawet doktorantów) jak zło konieczne!!!
  Tak, tak drogi czytelniku wyobraź sobie, że tu student, który musi zostać na wakacje nie moze byc

  Ci "na górze" będą sobie świętować i nadal traktować stdenta i nie tylko (bo nawet doktorantów) jak zło konieczne!!!
  Tak, tak drogi czytelniku wyobraź sobie, że tu student, który musi zostać na wakacje nie moze byc nawet przez rodzine odwiedzany. To gorzej niz więzienie- tam chociaz są widzenia!!! I stała cela. A na polibudzie niedość że student przynajmniej dwa razy na rok musi zmienic (w najlepszym wypadku) pokój a jeśli mieszkał na Brzeźnie to i akademik bo przecież dla tej "UCZELNI" liczy sie tylko kasa jaką może zebrać z turystów!!!!
  I jak tu myśleć o nauce jak się ciągle siedzi "na walizkach"????
  Oni (mam na myśli to okrycie pod którym sie można wyspać- studencie PG wiesz o kim mowa:)) nie rozumieją nawet ludzkich podstawowych potrzeb. Przyjechałam do mojego narzeczonego i co się okazało? Nie moge u niego zostać (bo nie ma odwiedzin) a jak zostanę to ok 50zł za dobę!!!
  Oni sa chyba z innej bajki, student 50 zl za dobę za noc ???
  I tylko sobie jubileusze obchodzą!
  Podobało mi się też zdanie o szukaniu twórców laboratoriów;) Na szczęscie tych laboratoriów nie muszą daleko szukać;) bo w nich studenci uczą się nadal choc nie histori:) To tyle o PG!

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Mogłeś jeszcze nie czytać