stat

Dwa pomysły na zabudowę terenów przy stadionie w Letnicy

17 maja 2017, 13:05
Michał Stąporek

Dwa tygodnie temu informowaliśmy, że dwie firmy są zainteresowane budową obiektów rozrywkowych przy stadionie w Letnicy zobacz na mapie Gdańska. Dziś prezentujemy przygotowane przez nie wizualizacje.Przypomnijmy: konkurs na zagospodarowanie terenu inwestycyjnego przy Stadionie Energa Gdańsk ma na celu wyłonienie partnera biznesowego, który przedstawi koncepcję zagospodarowania 4,66 ha gruntu, pozostającego w bezpośrednim sąsiedztwie stadionu, a następnie wybuduje i będzie zarządzał powstałym obiektem. Zgodnie z planem miejscowym, przy stadionie powstać może obiekt przemysłu czasu wolnego (np. park rozrywki), hotel lub obiekt usług medycznych.

5 maja do miejskiej spółki, która zarządza terenem wokół stadionu w Letnicy, dotarły oferty dwóch firm. Jedną z nich jest Premiowy Fundusz Inwestycyjny Future S.A. z Wrocławia, o którym pisaliśmy niedawno, że interesuje się stworzeniem w Trójmieście oceanarium. Firma ma na swoim koncie projekt i wykonanie wrocławskiego Afrykarium Oceanarium na terenie tamtejszego zoo.PFI Future zapowiada, że w Gdańsku chciałoby wybudować w sumie cztery obiekty: oceanarium Nautilus o powierzchni od 20 do 30 tys. m kw., w którym znalazłoby się centrum nauki na kształt gdyńskiego Experymentu i gdańskiego Hewelianum, a także centrum handlowe. Obok miałby powstać kompleks basenów i saun Egzotyczna Laguna o powierzchni do 6 tys. m kw., hotel, a także centrum medyczne.

Druga oferta przyszła od spółki ADV POR Property Investment z Warszawy, która wybudowała niewielkie obiekty handlowe na terenie całej Polski.Inwestor z Warszawy deklaruje, że w Letnicy powinno się znaleźć miejsce na trzy obiekty usługowo-rozrywkowe, z czego jeden byłby klasycznym centrum handlowym, a w pozostałych znalazłyby się atrakcje związane z rozrywką, sportem i rekreacją.

- Mamy w Gdańsku świetne zaplecze w postaci nowoczesnych obiektów, mamy znakomitą bazę noclegową, ale wciąż poszukujemy nowych możliwości, nowych sposobów na aktywność. Dlatego oferta rozszerzająca potencjał gdańskiego stadionu jest dla nas bardzo istotna - tłumaczy Aleksandra Dulkiewicz, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki gospodarczej.
Miasto zdecyduje się na współpracę z jednym z dwóch partnerów. Realizacja zwycięskiego projektu powinna potrwać ok. 2-3 lat. Oddanie do użytku ostatniego obiektu musi nastąpić w ciągu pięciu lat od podpisania umowy, co wynika z zapisów konkursu. Szacunkowy koszt inwestycji waha się między 300 a 500 mln zł. Całość powstanie w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego na terenie o powierzchni 46,6 tys. m kw. należącym do miasta.
Która wizja bardziej ci się podoba?
34%

bursztynowa

41%

Nautilus

25%

mam za mało informacji, by je porównać

łącznie głosów: 1349