Dwie bitwy morskie podczas Baltic Sail

30 czerwca 2013 (artykuł sprzed 7 lat)
Marzena Klimowicz-Sikorska

Sukces frekwencyjny ubiegłorocznej bitwy morskiej o Twierdzę Wisłoujście spowodował, że w tym roku podczas Baltic Sail odbędą się dwie takie bitwy - jedna przy Twierdzy, druga na Motławie. Problem w tym, że obie tego samego dnia.Tak rok temu wyglądała bitwa przy Twierdzy Wisłoujście.
Pierwszy tydzień lipca upłynie w Gdańsku pod znakiem historii. Do miasta zjedzie kilkudziesięciu rekonstruktorów z Polski, Łotwy, Estonii i Rosji - w sumie ok. 70 osób. Wszyscy oni, podczas 17. Zlotu Żaglowców Baltic Sail, będą przybliżać mieszkańcom i turystom XVIII-wieczne realia życia w tej części Europy. Wystrojeni w ubrania stylizowane na ówczesną modłę, otworzą w czwartek o godz. 16 przed Dworem Artusa żeglarską imprezę.

Zobacz galerię zdjęć z poprzednich edycji Baltic Sail.

- Będzie się działo - zapowiada Krzysztof Kucharski, gdański kaper. - Od godz. 10 do 18 po Głównym mieście będą chodzić przebrani w epokowe stroje damy i żołnierze, dodatkowo codziennie o pełnej godzinie w grupach po 30 osób będzie można zwiedzać obozowisko wojskowe, które rozbije się na placu przy ul. Rycerskiej.

Morska bitwa z 2011 r.
Gwoździem programu Baltic Sail, poza możliwością podziwiania zabytkowych żaglowców, będzie bitwa morska na Motławie przy Filharmonii Bałtyckiej.

- W sobotę, 6 lipca o godz. 20, zapraszamy na wielką bitwę morską na wodach Motławy - zachęca kaper. - Będzie to pierwsza w Polsce inscenizacja wielkiej wojny północnej, w której udział wezmą dwa zabytkowe stuletnie żaglowce: Palsa i Wespe oraz jeden żaglowiec będący repliką - Libava

Wielka wojna północna toczyła się w latach 1700-1721 pomiędzy Królestwem Danii i Norwegii, Rosją, Saksonią, Prusami i Hanowerem (od 1715) z jednej strony, a Szwecją z drugiej. Choć Rzeczpospolita Obojga Narodów teoretycznie pozostawała neutralna do 1704 r. to część walk toczyła się na jej terytorium i na jej koszt. Ostatecznie zakończyła się podpisaniem pokoju w Nystad, w wyniku którego wzrosło znaczenie Rosji, a Szwecja utraciła status europejskiego mocarstwa.

Zobacz pozostałe materiały wideo z poprzednich edycji Baltic Sail i bitwy morskiej.

To nie jedyna bitwa morska jaka odbędzie się podczas Baltic Sail. Co więcej, nie jedyna, która odbędzie się 6 lipca. Sześć godzin przed bitwą na Motławie, o godz. 14, odbędzie się morska bitwa przy Twierdzy Wisłoujście, która będzie miała już swoją trzecią edycję.

Czy dwie bitwy jednego dnia to nie za dużo atrakcji naraz? - Mieszkańcom Gdańska może się wydawać, że to natłok imprez, jednak myślę, że dla wielu miłośników takich widowisk, jak i dla turystów będzie to nie lada gratka - mówi Monika Kryger, rzecznik Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, współorganizatora bitwy przy Twierdzy Wisłoujście.

Co warto zobaczyć podczas Baltic Sail?

Co więcej czeka nas podczas Baltic Sail? Przede wszystkim w ramach tej imprezy odbędzie się 17. zlot zabytkowych żaglowców. W tym roku będzie to prawdziwy Festiwal Morski, łączący rejsy rekreacyjne na pokładach żaglowców, kulturę morską oraz zmagania sportowców. Gdańska marina znów zaroi się od masztów, oprócz kilkunastu żaglowców, w wydarzeniu wezmą udział dziesiątki jachtów turystycznych i regatowych.

Targ Rybny przemieni się w Miasteczko Żeglarskie, które otwarte zostanie 4 lipca o godz. 12:00. Oprócz bitew morskich i historycznych wydarzeń na Głównym Mieście z udziałem grup rekonstrukcyjnych, gdzie zaprezentowana zostanie cała obyczajowość epoki XVIII wieku (w tym: sposoby werbowania żołnierzy i marynarzy, scenki rodzajowe, parada nawiązująca do dawnej potęgi miasta Gdańska), odbędzie się także festiwal Szanty pod Żurawiem.

Część historyczna Baltic Sail Gdańsk rozpoczyna się 4 lipca, o godzinie 15. Zainauguruje ją prezentacja grup rekonstrukcyjnych na Targu Rybnym oraz pokaz musztry i umundurowania z czasów Wielkiej Wojny Północnej. Pół godziny później (15:30), rozpocznie się przemarsz oddziałów Długim Pobrzeżem, przez ulice Mariacką i Piwną na Długą. Będzie to początek inscenizacji "Wjazd posła rosyjskiego do Gdańska".

Od czwartku do niedzieli chętni zwiedzą z przewodnikiem historyczny obóz wojskowy, wycieczki będą odbywać się co godzinę.

Najwięcej wrażeń dostarczą wydarzenia zaplanowane na sobotę. 6 lipca, o godzinie 14 odbędzie się organizowana przez Muzeum Historyczne Miasta Gdańska Bitwa Morska, pt. Obrona Twierdzy Wisłoujście. Inscenizację będzie najlepiej widać z nabrzeża w Nowym Porcie, przy przeprawie promowej przez Wisłę.

Organizatorzy zachęcają do skorzystania z bezpłatnego transportu, który kursował będzie z parkingu przy PGE Arena. W celach polepszenia dojazdu i powrotu z tej imprezy, w godz. 13:00 do 16:30 tramwaje linii 97 na trasie z Chełm-Witosa do Mostostalu oraz autobusy komunikacji zastępczej T4 z Mostostalu do Nowego Portu, pojadą z podwojoną częstotliwością co 10 minut.

- Z uwagi na równolegle organizowaną imprezę przy stadionie PGE Arena, zamknięte dla ruchu zostaną ul. Pokoleń Lechii Gdańsk i ul. Nowa Uczniowska, stąd, uruchomienie linii autobusowej T5 w tym dniu nie będzie możliwe - mówi Sebastian Zomkowski.

Zmiana organizacji ruchu podczas Baltic Sail Gdańsk 2013

W dniach od 3 do 7 lipca 2013, na czas trwania Baltic Sail Gdańsk planowana jest zmiana organizacji ruchu przy ul. Targ Rybny. Zmiana dotyczy zamknięcia obszaru pomiędzy ul. Podwale Staromiejskie a ul. Tobiasza.
Czy wybierasz się w tym roku na Baltic Sail?
23%

tak, cały rok czekałem(łam) na tę imprezę

33%

raczej tak, dużo zależy od pogody

9%

raczej tak, dużo zależy czy w tym czasie nie zdecyduję się wyjechać poza miasto

11%

raczej nie, ale się zastanawiam

14%

nie, bo niestety nie mogę

10%

nie, bo nie lubię takich imprez

zakończona

łącznie głosów: 294