stat

Dwie choinki i nowa odsłona Jarmarku Bożonarodzeniowego

27 listopada 2014 (artykuł sprzed 5 lat)
Katarzyna Moritz
aktualizacja:14:44 (27 listopada 2014)

Do Gdańska wkrótce przyjedzie ponad 20-metrowa choinka, która stanie na Długim Targu. Ma zyskać nowe dekoracje i inny styl zdobienia niż w zeszłym roku. Miasto szykuje też odświeżoną wersję Jarmarku Bożonarodzeniowego, który potrwa od 5 do 23 grudnia.
Aktualizacja godz. 14:44: Zarząd Dróg i Zieleni poinformował, że przyjazd do miasta i montaż na Długim Targu gdańskiej choinki opóźni się o dobę lub dwie. Pojawiły się kłopoty techniczne.

- Podczas operacji wycinania i wyciągania drzewa z lasu, źle zamontowano liny podtrzymujące drzewo. Choinka wyślizgnęła się z mocowań, spadła na ziemię i połamała się - informuje Katarzyna Kaczmarek, rzecznik ZDiZ.

Na wypadek takiej właśnie sytuacji - zawsze wybierane są dwa-trzy drzewa. Ponieważ jednak zapada zmrok, operacja wycinki odbędzie się najprawdopdobniej jutro, najpóźniej pojutrze (w zależności od dyspozycyjności sprzętu).W Gdańsku trwają już przedświąteczne przygotowania. W tym roku w centrum miasta staną dwie choinki. Jedna, jak zawsze, na Długim Targu koło Dworu Artusa. Druga - mniejsza - zostanie ustawiona na Targu Węglowym.

Czytaj także: Iluminacja w Gdyni już gotowa

Ta pierwsza pojawi się już w czwartek 27 listopada, między godz. 14 a 15. Przyjedzie do nas - podobnie jak rok i dwa lata temu - z nadleśnictwa Lipusz. Drzewo będzie ważyć około 4 ton, i będzie miało ponad 25 m długości. Po docięciu i umieszczeniu w specjalnym stojaku - zagłębionym na blisko cztery metry pod płytami Długiego Targu - będzie mierzyć około 20 metrów.

W tym roku drzewko zyska zupełnie inną iluminację niż do tej pory. Po ubiegłorocznej wpadce o przygotowanie jej scenografii poproszono pracowników gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych.

- Wokół choinki powstanie konstrukcja ze stalowych linek, by drzewko miało kształt stożka - zapowiada Katarzyna Zawistowska z ASP, która opracowała projekt.

Stelaż będzie musiał też utrzymać ciężar oświetlenia i ozdób, które zawisną na choince. A planowane jest ich sporo, bo w sumie ok. 2 kilometrów lampek choinkowych, 300 metrów łańcucha, 70 ledowych sopli, 300 bombek, a jako zwieńczenie - świecąca gwiazda.

Druga z choinek będzie miała 8 metrów i stanie na Targu Węglowym 1 grudnia. Na tej choince zawiśnie 200 zabawek oraz 173 świecące sznury w białym kolorze.

Obie choinki muszą być ubrane najpóźniej do 5 grudnia. Wtedy przypływa do Gdańska święty Mikołaj i startuje Jarmark Bożonarodzeniowy. Impreza która potrwa do 23 grudnia, będzie odbywać się na Targu Węglowym.

Także tegoroczny Jarmark Bożonarodzeniowy ma wyglądać inaczej, niż ten w ubiegłym roku.

- Będą nowe iluminacje, w tym dwie trzymetrowe bramy, witające mieszkańców od strony Złotej Bramy i od tunelu przy Locie. Drewniane domki też zyskają nowe, adwentowe wcielenie i będą ładnie oświetlone. Powstanie jeden punkt gastronomiczny, tzw. karczma świąteczna, w formie ośmiokąta, gdzie będzie można skosztować grzanego wina, także w formie bezalkoholowej - zapowiada Joanna Czauderna-Szreter z Międzynarodowych Targów Gdańskich, organizatora jarmarku.

Wina będzie można się napić z okolicznościowego, przygotowanego specjalnie na jarmark kubka do grzańca, który będzie także można kupić.

Oprócz drewnianych stoisk ustawiony zostanie także duży, plastikowy namiot. W jego wnętrzu, na 60 stoiskach, będą głównie produkty rzemieślników i artystów.

Najmłodsi, tak jak w minionych latach, mogą liczyć na lodowisko i karuzelę. W weekendy na scenie będą się odbywać koncerty kolęd i występy teatralne. W weekendy jarmark będzie czynny dłużej niż w minionych latach, bo do godz. 21 (w dni powszednie do godz. 20).
Czy wybierzesz się na Jarmark Bożonarodzeniowy?
38%

tak, podobają mi się zapowiedziane zmiany

31%

możliwe, jeśli znajdę czas

17%

nie, bo zawsze mnie rozczarowuje

14%

nie, nie interesuje mnie to

zakończona

łącznie głosów: 1104