Dwie duże imprezy rowerowe w Trójmieście. Będą utrudnienia w ruchu

12 czerwca 2015 (artykuł sprzed 5 lat)
Rafał Borowski

Jeden weekend i aż dwie, a właściwie trzy imprezy rowerowe. W sobotę i niedzielę imprezy z cyklu "Lang Team", a w niedzielę "Wielki Przejazd Rowerowy". Mieszkańcy muszą liczyć się z utrudnieniami na drogach.Tradycyjnie, w jedną z czerwcowych niedziel, przez Trójmiasto przejadą tysiące cyklistów biorących udział w "Wielkim Przejeździe Rowerowym". To już 19. edycja imprezy. Mieszkańcy Trójmiasta będą mieli okazję nie tylko świetnie się bawić, ale i zamanifestować swoje poparcie dla wspomnianych wcześniej planów rozbudowy infrastruktury rowerowej.

To nie wszystko. Również w ten weekend odbędzie się w Gdańsku kolejne rowerowe imprezy - "Skandia Maraton Lang Team" (sobota) oraz "Tauron Lang Team Race" (niedziela).

Przeczytaj Sportową zapowiedź zawodów organizowanych w Gdańsku przez Czesława Langa

Zbieg imprez nie jest przypadkowy. 14 czerwca w całym kraju obchodzone jest bowiem "Święto Cykliczne", czyli kampania, której celem jest promocja roweru jako najlepszego środka transportu w mieście.

Co, gdzie i kiedy, czyli plan przejazdów, blokad i objazdów

Wielki Przejazd Rowerowy odbędzie się w niedzielę, 14 czerwca. Tegoroczna edycja imprezy obejmie aż osiem miast aglomeracji. Poza Gdańskiem, Gdynią i Sopotem wezmą w niej udział również Wejherowo, Reda, Rumia, Tczew i Pruszcz Gdański. Organizatorzy zapraszają do wzięcia udziału w przejeździe nie tylko rowerzystów, ale i rolkarzy, deskarzy, a nawet osoby na wózkach inwalidzkich.

Podobnie jak w latach poprzednich, zostaną sformowane dwa peletony: północny i południowy. Północny, jadący od strony Wejherowa, zatrzyma się około godz. 15.45 na Skwerze Kościuszki w Gdyni. Pół godziny później peleton wyruszy w dalszą trasę, w kierunku Sopotu.

Południowy peleton, jadący od strony Tczewa, zatrzyma się natomiast około godz. 14 na Targu Węglowym w Gdańsku. Po zaplanowanych tam wydarzeniach, m. in. podsumowaniu European Cycling Challenge 2015, około godz. 15.30 peleton wyruszy w dalszą trasę, również w kierunku Sopotu.

Zbiórkę sopockich cyklistów, którzy będą mieli do pokonania niezwykle krótką trasę (zaledwie do granicy z Gdynią) zaplanowano około godz. 16.20 na pl. Konstytucji, przed kościołem św. Jerzego.

Widowiskowe spotkanie obu peletonów odbędzie się na al. Niepodległości w Sopocie na odcinku od skrzyżowania z ul. Haffnera do granicy Sopotu i Gdyni. Następnie wszyscy uczestnicy przejadą do pobliskiego Zespołu Dworsko - Krajobrazowego Gdynia Kolibki, gdzie odbędzie się Wielki Finał. Jego główną atrakcją będzie plenerowy koncert.

Dodatkowo podczas finału odbędą się liczne konkursy z nagrodami. Tymczasem dla zgłodniałych zorganizowano bogate zaplecze gastronomiczne. Koniec finału zaplanowano na 22:30.

Pomiędzy godz. 14 a 17 nastąpią utrudnienia w ruchu na komunikacyjnym kręgosłupie Trójmiasta, czyli ciągu ulic ul. Morska - ul. Władysława IV - al. Zwycięstwa w Gdyni, al. Niepodległości w Sopocie, Trakt św. Wojciecha - ul. Okopowa - Wały Jagiellońskie - Podwale Grodzkie - al. Zwycięstwa - al. Grunwaldzka w Gdańsku.

Szczegółowy plan trasySzczegółowe informacje na stronie Wielkiego Przejazdu Rowerowego.

Skandia Maraton Lang Team oraz Tauron Lang Team Race

Te imprezy potrwają dwa dni. Sobota jest dedykowana miłośnikom kolarstwa górskiego (Skandia Maraton Lang Team), zaś niedziela - zwolennikom kolarstwa szosowego (Tauron Lang Team Race). Sobotnie zawody odbędą się na ścieżkach leśnych, więc nie będą utrudnieniem dla mieszkańców Gdańska.

Inaczej jest z imprezą niedzielną. Tauron Lang Team Race wystartuje z miasteczka, które powstanie przy skrzyżowaniu alei Armii Krajowej z ul. Łostowicką. Kolarze będą mieli do wyboru dwie trasy: 51-kilometrową oraz 85-kilometrową.

W związku z wyścigiem, w niedzielę, od godz. 7 rano do godz. 16, całkowicie zamknięty będzie odcinek al. Armii Krajowej pomiędzy skrzyżowaniami z ul. 3 Maja i ul. Szczęśliwą, czyli od węzła Śródmieście aż po węzeł Karczemki. Ruch będzie przywracany w godzinach 16-17.

Wszystkim, którzy będą musieli w tym dniu dostać się m. in. z centrum Gdańska na Obwodnicę Trójmiasta proponujemy objazd ul. Słowackiego (od północy), Południową Obwodnicą Gdańska lub ciągiem ul. Kartuska - ul. Limbowa - ul. Jabłoniowa (od południa).Niedzielne zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej w Gdańsku w związku z Tauron Lang Team Race:

W czasie trwania imprezy (niedziela, 14 czerwca) nastąpią czasowe zmiany w funkcjonowaniu linii autobusowych 162, 167, 168, 174, 175 i 227. Ruch tramwajowy linii 2, 6 i 11 w ciągu al. Armii Krajowej będzie utrzymywany według stałego świątecznego rozkładu jazy, jednak, na skrzyżowaniu z ul. 3 Maja mogą nastąpić chwilowe postoje tramwajów podczas przejazdu zawodników.

Od ok. godz. 10:00 do 16:30 zamknięte dla ruchu ogólnego będą ulice: al. Armii Krajowej od ul. 3 Maja do Węzła Karczemki i cała ul. Łostowicka. W tym czasie, autobusy linii 162, 174, 175 i 227 w obu kierunkach zostaną skierowane przez ul. Kartuską i ul. Jabłoniową. Na trasie objazdowej nie będą obowiązywały żadne dodatkowe przystanki. Autobusy linii 167 i 168 w okolicy Kiełpinka zostaną wycofane z al. Armii Krajowej i w obu kierunkach pojadą przez parking CH Auchan, dalej wzdłuż Obwodnicy Trójmiejskiej do Karczemek i dalej po stałej trasie do Bysewa / Kiełpina Górnego.
Jazda na rowerze to dla ciebie:
22%

codzienny sposób poruszania się po mieście, prawie wszędzie dojeżdżam rowerem

43%

jeden z wariantów spędzania wolnego czasu, jeżdżę tylko rekreacyjnie

11%

sposób na dojazd do pracy, dzięki kóremu nie tracę czasu w korkach

24%

bardzo rzadko lub w ogóle nie jeżdżę na rowerze

zakończona

łącznie głosów: 1166