stat

Dwie firmy chcą zaprojektować wejścia do lasów

1 maja 2017, 9:00
Krzysztof Koprowski

Dwie firmy zainteresowane są przygotowaniem niezbędnej dokumentacji projektowej dla zagospodarowania stref rekreacyjnych przy wejściach do Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego na terenie Gdańska. Rozpoczęcie prac budowlanych planowane jest na przyszły rok.Pomysł zagospodarowania wejść do Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, które mają "odciążyć" leśne szlaki od nadmiaru spacerowiczów, pojawił się już w 2015 r.

Obecnie dla pięciu miejsc w pobliżu ulic: Abrahama zobacz na mapie Gdańska, Michałowskiego zobacz na mapie Gdańska, Ludowa zobacz na mapie Gdańska, Leśna Góra zobacz na mapie Gdańska oraz Niedźwiednik zobacz na mapie Gdańska, które mają szansę w pierwszej kolejności doczekać się zmian, będą przygotowane niezbędne dokumentacje projektowe.

Wykonaniem dokumentacji zainteresowany były tylko dwie firmy. W przetargu oferty złożyły: Diogenes Studio z Gdańska (ok. 142,2 tys. zł) oraz Studium z Warszawy (ok. 527,1 tys. zł). Jednocześnie podczas otwarcia ofert Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska poinformowała, że na ten cel planowała przeznaczyć nie więcej niż 150 tys. zł.

- Obecnie obie oferty są weryfikowane pod względem formalno-prawnym. Wyłoniony wykonawca na opracowanie dokumentacji będzie miał czas do listopada br. Natomiast budowa stref rekreacyjnych powinna być realizowana w 2018 r. - mówi Michał Piotrowski z referatu prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
Przygotowana dokumentacja będzie bazowała w dużej mierze na koncepcjach Biura Rozwoju Gdańska. Przewidziano w nich elementy małej architektury, w tym ławki, stoły do gry w szachy, place zabaw, tablice informacyjne, stojaki rowerowe, poidełka dla psów itp.

Docelowo lepszego zagospodarowania doczekać ma się 15 lokalizacji sąsiadujących z Trójmiejskim Parkiem Krajobrazowym, na terenie którego planuje się dodatkowo utworzenie spacerowej ścieżki "Droga do Radości", powiązanej z wejściami do lasu oraz Doliną Radości w Oliwie.
Gdzie najchętniej spędzasz czas wolny na otwartym powietrzu w Trójmieście?
40%

w pasie nadmorskim

37%

w lasach

5%

w lokalnych parkach

9%

nad zbiornikami retencyjnymi lub jeziorami

9%

spacerując po ulicach

łącznie głosów: 871