• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dyskusja o przestrzeni publicznej Gdańska. Andrzej Duch: Mamy powody do dumy

17 sierpnia 2010 (artykuł sprzed 13 lat) 

W lipcu opublikowaliśmy artykuł, w którym Michał Szymański z Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej zwracał uwagę, że władze Gdańska przywiązują zbyt małą wagę do jakości przestrzeni publicznej w Gdańsku. Dziś publikujemy polemikę Andrzeja Ducha, dyrektora wydziału urbanistyki, architektury i ochrony zabytków w gdańskim magistracie.



Panorama oświetlonego nocą Gdańska. W mieście iluminowanych jest w sumie 69 obiektów. Panorama oświetlonego nocą Gdańska. W mieście iluminowanych jest w sumie 69 obiektów.
Gotowy jest już projekt odnowienia nawierzchni w okolicach ul. Ołowianka na Ołowiance. Gotowy jest już projekt odnowienia nawierzchni w okolicach ul. Ołowianka na Ołowiance.
Mural Tomasza Bielaka na Zaspie. Mural Tomasza Bielaka na Zaspie.
Galeria miejska w ciężarówce wbitej pod oklejony stalową blachą wiadukt w ciągu ul. Szopy. Galeria miejska w ciężarówce wbitej pod oklejony stalową blachą wiadukt w ciągu ul. Szopy.
Mural Jacoppo Ceccarellego z Włoch na Zaspie. Mural Jacoppo Ceccarellego z Włoch na Zaspie.
Elewacja zejścia do tunelu podziemnego na Dolnym Mieście, wykonana w ramach akcji ożywiania miasta poprzez projekty artystyczne. Elewacja zejścia do tunelu podziemnego na Dolnym Mieście, wykonana w ramach akcji ożywiania miasta poprzez projekty artystyczne.
Autor artykułu pt. "Przestrzeń publiczna w Gdańsku: czy mamy powody do dumy?" skoncentrował się wyłącznie na niedostatkach gdańskiej przestrzeni publicznej. To przykre, bo w Gdańsku w dziedzinie kształtowania przestrzeni dzieje się dużo dobrego. Mimo to każda opinia na temat przestrzeni miejskiej Gdańska, choćby najbardziej krytyczna, jest ważna, ponieważ jest dobrą okazją do dyskusji na jej temat. Dyskusji o jej kształcie, o jej indywidualnym odbiorze, o jej dostatkach i niedostatkach.

Miasto pięknieje i nie sposób tego nie dostrzec. Naturalnie powojennej i popeerelowskiej spuścizny nie sposób wyzbyć się z dnia na dzień, to proces długotrwały. Proces, który w Gdańsku jednak postępuje coraz dynamiczniej. Wiele już zostało zrobione, wiele jest i będzie robione. Należy jednak pamiętać, że Gdańsk jest wielką aglomeracją, na którą składa się 30 dzielnic - każdą z nich przyrównać można do małego bądź średniej wielkości miasta. Każda z tych dzielnic ma swoje potrzeby, inwestycje prowadzone są więc na wielu frontach.

Istnieją przestrzenie niezagospodarowane czy też zaaranżowane w sposób nie w pełni adekwatny do ich potencjału. Takie miejsca znajdzie Pan w każdym, nie tylko polskim, mieście. Jesteśmy ich obecności świadomi, świadczą o tym realizowane i przygotowywane projekty, czyli konkretne działania.

Nie sposób przytoczyć wszystkich gdańskich inwestycji i projektów, zarówno tych zrealizowanych, obecnie prowadzonych, jak i planowanych na najbliższe lata, a które bez wątpienia podnoszą jakość miejskiej przestrzeni i pozytywnie wpływają na jej odbiór. Przytoczę więc choć kilka przykładów, które dowodzą faktu prowadzenia przez miasto Gdańsk konsekwentnej polityki kształtowania przestrzeni publicznej, zmierzającej do usatysfakcjonowania nawet najbardziej wymagających jej użytkowników.

Architektura na światowym poziomie. Projekty prestiżowych inwestycji, realizowanych w Gdańsku, wyłaniane są w międzynarodowych konkursach architektonicznych. Gdańsk stawia na najlepszych. Stadion w Letnicy, Europejskie Centrum Solidarności, Teatr Szekspirowski, Muzeum II Wojny Światowej - mają szansę stać się nowymi ikonami architektury. Takie inwestycje uwzględniają w swoim programie szeroko pojętą przestrzeń publiczną, co bez wątpienia przełoży się na podniesienie jakości przestrzeni miejskiej.

Nowe oblicze Wyspy Spichrzów. Unikatowa przestrzeń w sercu Starego Miasta w ciągu czterech lat stanie się wyjątkowo atrakcyjnym obszarem. W kwietniu tego roku w ramach konkursu urbanistyczno-architektonicznego wyłoniona została koncepcja jej zabudowy. Każdy zakątek Wyspy, w tym Muzeum Bursztynu, ma być wyjątkowy, dlatego do pracy nad ich kształtem zapraszanych będzie wiele prestiżowych pracowni. Początek prac planowany jest na III/IV kwartał 2011. Inwestycja realizowana jest w ramach Partnerstwa Publiczno-Prywatnego (PPP) z firmą Polnord.

Równocześnie prowadzone są działania na rzecz zagospodarowania Targu Siennego i Rakowego.

W Gdańsku iluminowanych jest już 69 obiektów. Światło eksponuje walory zabytkowych obiektów, gdańskich pomników, tablic pamiątkowych, a także obiektów inżynieryjnych. Planowane są kolejne realizacje. Gdańsk wielokrotnie zdobył tytuł - "Najlepiej oświetlona gmina i miasto".

Od wielu lat realizowane są inwestycje, których celem jest podnoszenie jakości bazy rekreacyjnej poprzez zapewnienie atrakcyjnych obszarów zielonych na terenie miasta. Przytoczę takie realizacje, jak Park Nadmorski im. R. Reagana, Bulwar Nadmorski wraz z molem w Brzeźnie czy rewaloryzacja szańców nad opływem Motławy wraz z bulwarem, które zyskały uznanie polskich urbanistów w postaci I nagrody Towarzystwa Urbanistów Polskich na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w kategorii terenów zielonych w 2007 roku. Na uwagę zasługują także takie inwestycje, jak rewaloryzacja: Parku Kuźniczki i Parku w Dolinie Królewskiej we Wrzeszczu, potoku Strzyża wraz z przylegającym ciągiem pieszym, Parku Zdrojowego im. Haffnera w Brzeźnie.

Rewaloryzacja Głównego Miasta, czyli nowe-stare ulice. W ostatnich czterech latach ulice Piwna, Chlebnicka, Pończoszników, Dziana, Kaletnicza, Kuśnierska, Bosmańska, Mydlarska, św. Ducha, Pocztowa, Garbary, Grobla I - zyskały nową (starą) jakość. Zostały pieczołowicie zrewaloryzowane, przywrócone zostały im "zagubione" walory: nawierzchnia kamienna, nawiązująca do historycznego charakteru tej części miasta oraz spójne z jej charakterem oświetlenie.

Gotowy jest już projekt przebudowy ulicy Ołowianka w rejonie Centralnego Muzeum Morskiego. Projekt zakłada wykonanie nowej nawierzchni jezdni, miejsc postojowych, placu oraz chodnika. Nawierzchnie jezdne oraz placu zostaną wykonane z kostki granitowej. W projekcie uwzględniono budowę pochylni, umożliwiającej dostęp osobom niepełnosprawnym do nabrzeża. Z kolei w rejonie Wielkiego Młyna zbudowany zostanie ciąg pieszy wraz z oświetleniem ul. Wodopój.

W ramach stworzonych przez miasto projektów rewitalizacyjnych gdańskie dzielnice - Nowy Port, Letnica, Dolne Miasto, Dolny Wrzeszcz - zyskają nowe oblicze. Na szeroko zakrojone działania rewitalizacyjne Gdańsk pozyskał 43 mln unijnego dofinansowania. Front robót prowadzonych w Letnicy jest imponujący, obecność stadionu piłkarskiego pociąga za sobą wielkie zmiany - na lepsze, naturalnie. Dużo dzieje się także w pozostałych dzielnicach. W Nowym Porcie powstaje Centrum Edukacji Artystycznej w budynku dawnej łaźni miejskiej przy ul. Strajku Dokerów 5. Wizytówką Dolnego Wrzeszcza będzie ul. Wajdeloty, a Dolne Miasto uzyska nową jakość przestrzeni publicznych dzięki przebudowie ponad połowy ulic w tej dzielnicy. Działaniom, podnoszącym wartość przestrzeni publicznej w gdańskich dzielnicach, towarzyszą projekty społeczne, adresowane do ich mieszkańców.

Sztuka w przestrzeni publicznej. Galeria murali na gdańskiej Zaspie to 24 wielkoformatowe dzieła o łącznej powierzchni 6 tys. m kw. Murale powstają w ramach projektów - Europejski Festiwal Malarstwa Monumentalnego - Monumental Art i Gdańska Szkoła Muralu - związanych ze staraniami Gdańska i Metropolii o tytuł Europejska Stolica Kultury 2016. Galeria Zewnętrzna Miasta Gdańska to kolejny - współtworzony przez miasto - wraz z Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia projekt, polegający na tworzeniu kolekcji trwałych dzieł sztuki w przestrzeni miejskiej, na dobry początek na terenie Dolnego Miasta. Kolekcja Galerii tworzona będzie sukcesywnie przez lata. Projekty, wyłaniane w ramach międzynarodowych konkursów, realizowane są na skwerach, ulicach, w tunelach. Zrealizowane projekty Galerii Zewnętrznej to: "LKW Gallery", "Invisible Gate", wpisane w przestrzeń wiaduktu przy ul. Szopy oraz instalacja świetlna - "Staging Anonymous" i dopełniający ją projekt "Untitled", aranżujący przestrzeń przejścia podziemnego na skrzyżowaniu ul. Łąkowej i Podwale Przedmiejskie.

Wiele mamy jeszcze do zrobienia, ale powody do dumy już są.

Andrzej Duch - autor artykułu jest architektem oraz
dyrektorem wydziału urbanistyki, architektury i ochrony zabytków w UM Gdańsk

Opinie (282) ponad 10 zablokowanych

  • panie Duch!

    mniej samouwielbienia, a więcej działań, więcej jeździć po świecie, przyglądać się, uczyć, wyciągać wnioski i dobre rozwiązania wprowadzać w życie! do miast rozwiniętych i przede wszystkim mądrzej zarządzanych dużo nam bowiem jeszcze brakuje...

    • 23 0

  • 'Nowy Port, Letnica, Dolne Miasto, Dolny Wrzeszcz - zyskają nowe oblicze" (6)

    ja się pytam kiedy, do euro już niecałe dwa lata, a potem znów wszystko na szybko, tylko z wierzchu i tylko tam gdzie widać.
    Tam ludzie naprawdę czekają na te działania, no chyba że jedyną odnową dzielnic ma być remont czerwonego wiaduktu.
    Teraz się doprosić o głupie zamiecenie chodnika nie można. Człowiek dzwoni prosi a tam jak zwykle spychologia , to nie nasze to miasta , to nie nasze to Bom-u , o nie to prywatny i tak w kóło.
    Większośc gdańska (stare dzielnice to komuna , wieś i wstyd.

    A mi bedą tu mówić że kawałek chodnika na Ołowiance położa za kilka lat

    • 35 1

    • rewitalizacja to proces na wiele lat - w każdym kraju na świecie (5)

      • 2 0

      • więc pytanie: co Adamowicz zrobił przez ostatnich 12 lat? (4)

        W dzielnicach:
        Siedlce
        Orunia (Dolna)
        Stogi
        Przeróbka
        Św. Wojciech
        Dolne Miasto?

        • 6 2

        • A może co zrobili radni z tych dzielnic? (3)

          Rady osiedlowe?
          No i sami mieszkańcy,
          poza sikaniem pod śmietnikiem?

          • 7 2

          • z radami osiedlowymi toś walnął jak łysy grzywą o kant kuli (2)

            W jakim innym mieście warunki do powołania rady osiedla są tak zaporowe?
            Ile dzielnic taką radę posiada?
            Jaka jest tego przyczyna?
            Może taka, że ktoś na Nowych Ogrodach boi się, że jego genialne pomysły zostaną przez lokalne gremia uznane za bezsensowne?

            • 5 1

            • (1)

              Dla chcącego nic trudnego.
              Ale zawsze lepiej ponarzekać jak to źle na świecie.

              • 1 2

              • Więc dla podsumowania:

                Po pierwsze Adamowicz nie chce mieć rad osiedli

                A po drugie: pieniądze, jakimi rozporządzają te istniejące są absolutnie żenujące.

                • 2 0

  • Codzienni przechodzę obok potworka zwanego: (2)

    "Galeria miejska w ciężarówce wbitej pod oklejony stalową blachą wiadukt w ciągu ul. Szopy"

    Teraz juz wiem, na co marnotrawi sie moje pieniadze podatnika.

    • 33 2

    • Ja też się zastanawiam kto jest za to odpowiedzialny (1)

      Miejsce tej ciężarówki jest na złomowisku. Wszelkie działania, które tam podobno są (dla kilkorga dzieciaków) można przenieść do budynku Łaźni. Chociaż, ilekroć tamtędy przechodzę, grat stoi zamknięty.
      Nie wiem co za chora głowa to wymysliła, ale najwyższa pora posprzątać.

      Nowa obudowa tuneli prowadzących pod Podwalem Przedmiejskim też jest tragiczna. Wzorek może być, ale forma koszmarna. Między pieknymi budynkami Akademii Muzycznej i koszar na Sadowej ogromny wykwit kupy plastiku.
      To jest naprawdę ohydne.

      • 10 2

      • ale dla dzieciaków to większa frajda, mieć zajęcia w TIRze niż w zwykłym budynku

        poza tym, piszecie ciągle, że nic nie dzieje się w dziedzinie rewitalizacji Dolnego Miasta i innych dzielnic. a przecież zajęcia artystyczne dla dzieci to jeden z elementów rewitalizacji społecznej.

        • 0 0

  • Artyści socjaliści jadą obecnie na marzeniach o europejskiej stolicy kultury ale... zmienimy prezydenta i pogonimy socjalistów

    i lewaków żyjących z pieniędzy uczciwych ludzi!

    • 20 3

  • LUDZIE RATUNKU KTO POZWALA NA OSZPECANIE GDAŃSKA ZA NASZE PIENIĄDZE!!!

    TO NIE JEST SZTUKA!!! TO POTWORKI RODEM ZE SNU PIJANEGO KIEROWCY POTŁUCZONEGO BEZDOMNEGO I PIJANEJ BUFETOWEJ
    RATUJCIE NASZE OCZY I WYZŁOMUJCIE TOTO

    • 27 1

  • Gloria, Gloria

    Idą wybory!. Budyniowi gdzieś kartka wypadła i podchwycił ją Andriu. Ta sama retoryka i te same teremorele. Gdańsk przypomina gów....o posypane cukrem pudrem. To co powstaje, w większości można nazwać bublem budowlanym, wręcz tandetą. Po wojnie wiele europejskich miast zamiast budować w miejscach historycznych bunkry, starało się pieczołowicie i wiernie odrestaurować historyczną zabudowę, a jedynie wkomponowywać współczesne rodzynki architektoniczne. Owszem jest miejsce na nowoczesność, bo tego nie uniknie się, ale od tego są np. dzielnice Gdańska, gdzie praktycznie można wybudować wszystko. Jakoś pan Duch zapomniał o dziurze przy Rajskiej straszącej od lat w centrum , zapomniał również o hali zdrojowej w Brzeźnie, gdzie p. Borejko zrobił interes życia przy nieudolności Budyniowych aparatczyków, zapomniał także o Wyspie Spichrzów, bo narazie mowa, że będzie zrobione ....... to słyszymy od początku rządów Budynia w naszym mieście. Dzielnice Gdańska to osobny temat, śmiem twierdzić, że zapomniany przez władze. Czy rewitalizacja jednego budynku w Nowym Porcie to rewitalizacja całej dzielnicy?, Czy ciąg pieszy przez Wajdeloty, to rewitalizacja całego Wrzeszcza. Kto pozwolił na wybudowanie szkaradztw, które powstają przy Partyzantów? Można wymieniać tak bez liku.....ale po co psuć dobry humor Andrzejkowi i Budynio - aparatczykom...

    • 41 5

  • brudu i smrodu nie da się zakleić....

    podobnie jak nie wytresuje sie dziczy żeby nie rzucała worków z wodą z okien na Starym Mieście, nie wyzywała, nie zaczepiała i nie napadała ludzi.

    Problem to wszędobylskie dziadostwo moralne, kulturalne jak i przestrzenne.

    .

    • 35 0

  • Elewacja zejścia do tunelu podziemnego na Dolnym Mieście, wykonana w ramach akcji ożywiania miasta poprzez projekty artystyczne. (5)

    Widzieliście? Wygląda K O S Z M A R N I E !!!

    Ale za to artystycznie, że ho, ho !!!

    • 36 1

    • i artystycznie tam smierdzi

      ten zapach to Coco Chanel, a wieloletni brud na ścianach i podłodze tuneli to artystyczny dywan jakich wiele.

      Drodzy Włodarze. Nie oszczędzajcie na detergentach, miotłach i sile ludzkich rąk.
      Pewne rzeczy lepiej umyć lub pomalować, a nie zaklejać.

      Wiecie Co? Nawet w Duńskim Christiania jest czyściej.
      Pojedźcie i sprawdźcie.

      • 9 0

    • Zgadzam się

      To jest po prostu okropne !

      • 5 0

    • tunel wygląda okropnie (1)

      Tak naprawdę myslalam, że farba poodpadała i jest przed malowaniem. Masakra.

      • 1 0

      • Jak człowiek go mija samochodem widzi tylko braki białej farmy i bierze to za obdrapania, dopiero po chwili wpadłąmże to chyba efekt zamierzony.

        • 1 0

    • kasa misiu

      KASA

      • 0 0

  • "Dyskusja o przestrzeni publicznej Gdańska. Andrzej Duch: Mamy powody do dumy"

    częściej jednak do wstydu.

    Aż szkoda czasu czasu na czytanie tych bredni co będzie, bo to czyste mrzonki. jeśli 5% tego mydła doczeka się realizacji po wyborach to będzie sukces.

    Na razie więcej propagandy niż sukcesu. Dodam jeszcze, że Portal Trójmiasto umiłował sobie artykuły z dziedziny fantastyki, a opinie szydercze (lecz nie wulgarne) są często usuwane.

    • 24 1

  • a most zwodzony?

    czyli nici z rozbudowy infry żeglarskiej? od lat mówiło się o przystani przy ołowiance, a tu nowa nawierzchnia na betonowym moście zamiast mostu zwodzonego.

    • 14 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane