"Dziesiątka" ocalona!

14 marca 2003 (artykuł sprzed 18 lat)
dk
Najnowszy artukuł na ten temat Co czeka 26 gdańskich szkół?
"Jesteśmy najlepsi, dobro wygrało, Zawsze w to wierzyliśmy!" - wykrzykiwali wczoraj uczniowie gdańskiego Zespołu Szkół Zawodowych nr 10, po ogłoszeniu negatywnej opinii kuratora oświaty na temat planowanej likwidacji placówki.

Zażarte boje o "dziesiątkę" toczyły się od kilku tygodni. Gmina zgłosiła chęć przeniesienia młodzieży i części nauczycieli do innych szkół o podobnych profilach. Przeciw likwidacji ZSZ nr 10 zaprotestowali uczniowie, rodzice i pedagodzy.

- Nasza opinia wobec zamiaru gminy jest negatywna - potwierdza Krzysztof Weyna, pomorski wicekurator oświaty. - Jest to decyzja wiążąca dla władz, które nie będą mogły dokonać likwidacji. Przy czym nie krytykujemy samej tendencji - jest ona słuszna. Ze względu na niż demograficzny trzeba będzie zamknąć niektóre szkoły. Miasto musi się jednak dobrze zastanowić, przygotować długofalowy plan i wytypować placówki, które mogą być zlikwidowane. Zawsze będzie to trudne - każda szkoła to "żywy organizm", a nie hala maszyn czy sklep, który można po prostu z dnia na dzień zamknąć.

- Na razie trudno na ten temat cokolwiek powiedzieć - powiedział "Głosowi" Waldemar Nocny, wiceprezydent Gdańska odpowiedzialny za szkolnictwo. - Czekam na opinię na piśmie. Na razie rozmawiałem z kuratorem i przekazaliśmy sobie wątpliwości. Pisemna opinia ostatecznie zakończy sprawę. Zgodnie z ustawą, Rada Miasta nie będzie wówczas miała możliwości przygotowania uchwały o likwidacji szkoły.

W uzasadnieniu decyzji kurator wskazuje, że ustawa nie przewiduje możliwości likwidacji zespołu szkół, a jedynie poszczególnych jednostek wchodzących w jego skład. Tymczasem miasto nie wskazało, jaka część ZSZ nr 10 miałaby być zlikwidowana, nie uwzględniło też wyników planowanej rekrutacji do klas pierwszych.

Wczoraj, po ogłoszeniu opinii, wśród uczniów "dziesiątki" panowała euforia - triumfalne okrzyki, uściski, niektórzy skakali z radości.

- My, nauczyciele, na razie jesteśmy ostrożni - mówi Beata Wierzba, rzecznik ZSZ nr 10. - Cieszymy się, że kuratorium nas doceniło. Zresztą - jesteśmy jedną z 40 w Polsce i jedyną w Gdańsku szkołą średnią, która ma certyfikat "Szkoły Przyjaznej Uczniom". Wszyscy chcielibyśmy wierzyć, że to naprawdę koniec problemów i likwidacja już nam nie grozi.

dk

Opinie (58)

 • dziesiątka obroniona??
  no brawo brawo
  penie dla równowagi zamkną dwudziestkę:((
  bo w kuratorium i urzędzie
  pero pero
  bilans musi wyjść na zero
  pero pero oho..

  • 0 0

 • No wreszcie

  No wlaczylismy tak długo az sie udało!!! wreszcie wygraliśmy !!! tak dalej !!! "ponad prawem"!!

  • 0 0

 • HURA !!!

  Moje najszczersze GRATULACJE !!!!! JAk widac potrafimy jeszcze walczyc o swoje i o swoja przyslzosc !!!!

  Nie żyje prawda !!! i życzliwe serca !!!

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.