stat

Dziesięć ofert w przetargu ZTM. Najniższa oferta aż o 53 mln zł niższa od szacunków

16 grudnia 2016 (artykuł sprzed 3 lat)
Maciej Korolczuk

Dziesięć ofert wpłynęło na przetarg ZTM na przewóz osób na terenie Gdańska i gmin sąsiednich na lata 2017-2025. Najniższą złożyło Przedsiębiorstwo Wielobranżowe "BP Tour" z Bełżyc. Oferta w wysokości 137 mln zł była o 53 mln zł niższa od kwoty, jaką organizator zamierzał wydać.W piątek otwarto koperty z ofertami, jakie wpłynęły w przetargu na usługi przewozowe na terenie Gdańska i gmin sąsiednich w latach 2017-2025. Postępowanie się przedłużało, bo do Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku wpłynęło wiele pytań i uwag od potencjalnych przewoźników. Oferenci mieli zastrzeżenia do zapisów w Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia, które według nich faworyzowały dotychczasowych przewoźników.

Na przetarg odpowiedziało aż dziesięciu przewoźników (w tym trzy konsorcja). Oferty znacząco się od siebie różniły - nawet o ponad 50 mln zł. Najniższą złożyło Przedsiębiorstwo Wielobranżowe "BP Tour". Lubelski przewoźnik oczekuje 137 mln zł za osiem lat obsługiwania podmiejskich linii w Gdańsku. To o ok. 53 mln zł mniej, niż ZTM zamierzał przeznaczyć na sfinansowanie tego zamówienia (ok. 190 mln zł).

- Komisja przetargowa analizuje teraz złożone oferty pod kątem formalno-prawnym, pracując tym samym nad wyborem najkorzystniejszej oferty, zgodnie z przyjętymi kryteriami - wyjaśnia Zygmunt Gołąb, rzecznik prasowy Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku.
Zobacz więcej: Nowość w gdańskiej komunikacji miejskiej. Motorniczowie i kierowcy będą wydawać resztę

Dotychczasowi przewoźnicy obsługujący te trasy, czyli Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej oraz Warbus, złożyli oferty w wysokości (odpowiednio) 155 mln zł i 144 mln zł.

Umowa, która właśnie wygasa, została podpisana 8 lat temu na kwotę 134 mln zł. Nowa byłaby więc tylko o 3 mln zł wyższa.