Dzikie zwierzęta w mieście. Karmić czy nie?

30 marca 2014 (artykuł sprzed 7 lat)
Marzena Klimowicz-Sikorska
Sami zachęcamy dzikie zwierzęta do obecności w mieście. Musimy przestać je karmić - to jedyny sposób na to, by ograniczyć ich liczebność. Więcej zdjęć (2)

Sami zachęcamy dzikie zwierzęta do obecności w mieście. Musimy przestać je karmić - to jedyny sposób na to, by ograniczyć ich liczebność.

fot. pani Anna/czytelnik Trojmiasto.pl

Sami zachęcamy dzikie zwierzęta do obecności w mieście. Musimy przestać je karmić - to jedyny sposób na to, by ograniczyć ich liczebność.

fot. pani Anna/czytelnik Trojmiasto.pl

Środki antykoncepcyjne dla gołębi i odławianie dzików - takie zabiegi są bezskuteczne tak długo, jak długo będziemy dokarmiać w mieście dzikie zwierzęta. Jak więc sobie radzić z nieproszonymi gośćmi, którzy uprzykrzają nam życie w mieście?Ornitolog Leszek Damps przypomina, że nie powinno się karmić w mieście dzikich ptaków. Ta zasada dotyczy też innych zwierząt, m.in. dzików. Więcej zdjęć (2)

Ornitolog Leszek Damps przypomina, że nie powinno się karmić w mieście dzikich ptaków. Ta zasada dotyczy też innych zwierząt, m.in. dzików.

fot. Maria Karczewska/KFP

Ornitolog Leszek Damps przypomina, że nie powinno się karmić w mieście dzikich ptaków. Ta zasada dotyczy też innych zwierząt, m.in. dzików.

fot. Maria Karczewska/KFP

Dzikie zwierzęta są w mieście, bo ludzie przyzwyczaili je do karmienia. O ile jeszcze podczas srogiej zimy można dokarmiać słabsze osobniki, to w pozostałe pory roku już się tego nie powinno robić. I dotyczy to wszystkich dziko żyjących zwierząt - od gołębi, po łabędzie, mewy i dziki, których w Trójmieście nie brakuje.

- Dziki zadomowiły się w mieście, bo ludzie je do tego przyzwyczaili - mówi Arkadiusz Gruzda, łowczy z najstarszego na Pomorzu Koła Łowieckiego nr 1 w Gdyni. - Wystarczy rzucić dzikowi jedną kromkę, by przychodził w to samo miejsce przez lata z całą swoją rodziną.

Przeczytaj też: Karmisz gołębie? To po nich posprzątaj.

Choć to bardzo pożyteczne zwierzęta - w lesie zjadają szkodniki i dzięki ryciu polepszają jakość gleby ułatwiając nasionom kiełkowanie - w mieście i na polu nie są mile widziane. Trójmiejskie lasy są w stanie wyżywić ok. 500 sztuk tych zwierząt. Żeby utrzymać taką populację w ryzach leśnicy muszą uciekać się do rozmaitych sztuczek.

- Dziki uwielbiają wyjadać nasiona z pól, które znajdują się tuż przy lasach. Żeby ograniczyć szkody przygotowujemy tzw. pasy zaporowe. To szeroki na ok. 3 m pas, który wysypuje się kukurydzą. Zwierzęta wydłubując po ziarenku są pod koniec dnia tak zmęczone, że nie mają siły iść w pole. Inna metoda to prowadzenie upraw np. ziemniaków na naszych polach w środku lasu - dodaje łowczy. - Dzik to jednak leniwe zwierze, pójdzie więc tam, gdzie jedzenie jest na wyciągnięcie ręki. Dlatego, by pozbyć się dzików z miasta, trzeba przestać je karmić.

Rocznie leśnikom udaje się odławiać ok. 200 sztuk. Zwierzęta są łapane w humanitarny sposób i wywożone ok. 100 km od Trójmiasta. Bardzo rzadko się je odstrzela.

Dzik w mieście to nie tylko zagrożenie na drodze.- Może też przenosić wściekliznę, choć ta bardzo rzadko występuje w naszych lasach. Nie należy też jeść niezbadanego mięsa dzika, bo może być zarażone bardzo groźną dla człowieka chorobą - włośnicą- dodaje Arkadiusz Gruzda.

Jednymi z najmniej lubianych zwierząt w mieście są gołębie i mewy. Z nimi sprawdza się ta sama metoda, jak u dzików - łatwy łup przyzwyczaja je do żerowania na osiedlach.

- Dokarmianie ptaków jest wskazane, ale tylko w okresie zimowym. W pozostałych porach nie należy tego robić - mówi Marta Pacyk z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. - Wiele osób nie wie też o tym, że karmienie ich chlebem nie jest dobrym rozwiązaniem. Chleb ma w sobie sól, a ta wyciąga z organizmu wodę, do której zimą ptaki nie mają dostępu. Dlatego jeśli już karmić, to ziarnami, a np. łabędzie - ugotowanymi (bez soli) warzywami - ziemniakami czy marchwią.

Dokarmianie przez ludzi spowodowało, że niektóre gatunki zmieniły swoje naturalne przyzwyczajenia. - Przez dokarmianie ptaków wczesną jesienią ludzie doprowadzili do tego, że wiele z nich, głównie kaczki i kosy, zmieniły swoje naturalne zachowania - zamiast odlatywać, zostają na zimę w mieście - mówi Leszek Damps, ornitolog z Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Ptaków i Drobnych Ssaków "Ostoja" w Trójmieście, który zajmuje się m.in. liczeniem i obrączkowaniem ptaków.

O tym, jak trudno jest ograniczyć populację gołębi przekonała się Wenecja, gdzie liczba tych ptaków dawno przewyższyła liczbę jej mieszkańców. Władze miasta zdecydowały się więc na... podawanie gołębiom środków "antykoncepcyjnych".

- Do ziarna dodawano specjalnie przygotowany preparat, który miał ograniczyć przyrost populacji - mówi Marta Pacyk. - Nie osiągnięto jednak spektakularnych efektów. Ta metoda ma zresztą wady - raz, że trudno jest dostać taki środek, dwa - trzeba go podać tylko gołębiom, tak by nie ograniczyć populacji innych ptaków, co jest bardzo trudne. Ostatecznie w całej Wenecji wprowadzono całkowity zakaz karmienia gołębi, co miało na celu odzwyczajenie ich od żerowania w mieście.

A co z mewami, które również tak chętnie dokarmimy? - Na wysypisku na Szadółkach nieraz potrafi żerować jednocześnie od 5 do 8 tys. mew - mówi ornitolog - Choć postrzegamy je jako "pasożyty" zapominamy, że to one prowadzą naturalny recykling organicznych odpadów, które tam trafiają, zmniejszając przez to ich ilość, i - co za tym idzie - fetor.

Tak długo, jak ludzie będą karmić dzikie ptaki, tak długo te będą zanieczyszczać chodniki i przenosić groźne dla ludzi choroby. Jedną z nich jest ornitoza.

- Zarazić się nią mogą głównie osoby mające długi kontakt z ptakami. Choroba ta przenosi się drogą kropelkową - niebezpieczne jest więc wdychanie pyłów, zwłaszcza w miejscach, gdzie jest nagromadzony wysuszony kał ptaków. Rzadko jednak odnotowuje się u ludzi przypadki zarażenia ornitozą. - dodaje Pacyk.

Żeby skutecznie i humanitarnie ograniczyć liczbę miejskich gołębi trzeba by zainwestować w... inne ptaki. - Najlepiej w takie drapieżniki jak jastrząb czy krogulec, które żywią się gołębiami. W Gdańsku na pewno jest jedna para lęgowa sokoła wędrownego, który na swoim terenie skutecznie reguluje populację gołębi. To jednak za mało - mówi Leszek Damps.

Wiosną w mieście pojawia się jeszcze jeden problem. - Kiedy zbliża się wiosna do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Ostoja trafia wiele piskląt tzw. podlotów, czyli nie w pełni lotnych młodych ptaków, które są często zabierana przez ludzi, którzy znajdują je np. na trawniku, myśląc, że młode zostały opuszczone - dodaje ornitolog. - Nie powinno się zbierać takich pisklaków, chyba że widać, że są ranne. Ptaki mają po prostu w zwyczaju rozpierzchać się po okolicy zanim uzyskają pełną zdolność do lotu po to, żeby zminimalizować ryzyko straty, gdyby drapieżnik zastał je w gnieździe. Ptasi rodzice wiedzą, gdzie one są i karmią je, a po kilku dniach takie pisklaki uzyskują pełną zdolność do lotu i razem z rodzicami fruwają sobie po okolicy.
Karmisz dzikie zwierzęta w mieście?
16%

tak, jestem przyzwyczajony(a), że tak się robi

9%

tak, ale walczę ze sobą, bo wiem, że to się potem na nas mści

75%

nie, i zwracam też uwagę znajomym, którzy próbują je karmić

zakończona

łącznie głosów: 581

Opinie (129) 9 zablokowanych

 • zdecydowanie nie karmic (2)

  Czlekoksztaltnych z UM

  • 100 20

  • ale one nie są już dzikie

   • 8 6

  • jakiś ćwiklak nasrał psem na chodniku , potem jakaś mądra głowa rozniosła

   to łajno po schodach. Byłem we weekend na wsi u kumpla tam przynajmniej nie jest nasr... bo ludzie trzymają psy na łańcuchach...

   • 11 9

 • nie (3)

  • 38 8

  • Nie!!! (2)

   .

   • 10 5

   • NIE!!!!!! (1)

    • 0 1

    • Nie !!!!!!!!!!!

     • 0 0

 • Dzikie zwierzęta... (4)

  ...gołębie???

  • 68 17

  • Opinia została zablokowana przez moderatora

  • (2)

   niemądra kobieto, gołąb jest dzikim ptakiem

   • 20 8

   • prawdziwie dzikie zwierzę to DZIKUN

    a najszybsze zwierze ???

    Kuna z Żaglem

    • 2 2

   • dziko to one tylko srają

    niektóre są zbyt leniwe żeby uciec przed samochodem
    znajomemu jeden wlazł pod rower... dziki ptak taaaaaa
    latające szczuro-sępy

    • 5 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.