Dzioborożce kafryjskie dostały nowy pawilon

10 lutego 2018 (artykuł sprzed 2 lat)
JG
Najnowszy artukuł na ten temat

W zoo zamieszkała pierwsza w historii samica kota arabskiego


Mają potężne dzioby i ważą nawet do sześciu kilogramów. Dzioborożce kafryjskie w naturze żyją na afrykańskich sawannach, jednak z powodu działalności człowieka są gatunkiem narażonym na wyginięcie. Dlatego ogrody zoologiczne starają się rozmnażać te ptaki. W gdańskim zoo dzioborożce otrzymały nowy pawilon zobacz na mapie Gdańska.Słychać je podobno nawet z kilku kilometrów. Odwiedzający rano gdańskie zoo mogą więc najpierw dzioborożce kafryjskie usłyszeć, a dopiero później zobaczyć. Bo para tych ptaków lubi sobie na początku dnia pośpiewać.

- Kiedy przychodzimy rano do pracy, już przy wejściu do ogrodu słychać ich odgłosy. Niosą się one bardzo daleko, nawet do czterech kilometrów - opowiada Michał Krause, asystent hodowlany w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym.
Dzioborożce kafryjskie można też rozpoznać po potężnych dziobach i czerwonej skórze wokół oczu. Są dużymi ptakami, bo samce mierzą do metra długości i ważą do sześciu kilogramów.

Polują na szarańczę, skorpiony, a nawet na ssakiW naturze dzioborożce żyją na afrykańskiej sawannie. Odpoczywają na drzewach, a pożywienia poszukują na ziemi.

- W naturalnym środowisku jedzą szarańczę, skorpiony i chrząszcze, ale również potrafią polować na płazy, gady i małe ssaki - nawet na małe zające - wylicza Krause.
Chociaż dzioborożce kafryjskie są spore i nie należą do wybrednych, są gatunkiem narażonym na wyginięcie. Powodem jest m.in. wycinanie drzew i pozyskiwanie przez człowieka miejsca pod uprawy kosztem naturalnego środowiska tych ptaków. Dlatego ogrody zoologiczne starają się ratować gatunek i rozmnażać posiadane ptaki.

Lepsze warunki zwiększą szanse na rozmnażanieAby zwiększyć szanse na pojawienie się potomstwa, gdańskie zoo wybudowało nowy pawilon dla dzioborożców. Ma częściowo przeszklony dach, jest ogrzewany, a wyposażenie to między innymi basen z wodą i gałęzie, na których ptaki chętnie odpoczywają.

- Są większe szanse, że zaczną się rozmnażać, ponieważ nie muszą być przenoszone na zimowisko, co w jakimś stopniu zaburzało ich behawior. Poza tym w przyszłości ma zostać rozbudowana woliera zewnętrzna. Będzie większa, wyższa i dzięki temu dzioborożce będą miały jeszcze lepsze warunki - wyjaśnia asystent hodowlany.
Zobacz w akcji wielkostopki kostnogłowe z gdańskiego zoo
Słyszałe(a)ś kiedykolwiek o dzioborożcu kafryjskim?
12%

tak, nawet go widziałe(a)m na żywo

4%

tak, widziałe(a)m go w mediach

5%

tak, wiem o jego istnieniu z innego źródła

79%

nie, właśnie się dowiedziałe(a)m

zakończona

łącznie głosów: 256

JG