Częściowe zaćmienie Słońca za nami. Zdjęcia czytelników

10 czerwca 2021, 10:10
ms
aktualizacja:13:00 (10 czerwca 2021)
Zaćmienie Słońca widziane przez teleskop astronomiczny, zaprezentowane podczas relacji przygotowanej przez Hevelianum. Ujęcie z godziny 12:50. Więcej zdjęć (3)

Zaćmienie Słońca widziane przez teleskop astronomiczny, zaprezentowane podczas relacji przygotowanej przez Hevelianum. Ujęcie z godziny 12:50.

Zaćmienie Słońca widziane przez teleskop astronomiczny, zaprezentowane podczas relacji przygotowanej przez Hevelianum. Ujęcie z godziny 12:50.

Od 11:46 do 13:56 można było nad Trójmiastem obserwować częściowe zaćmienie Słońca. Najbardziej widoczne było ok. godz. 12:50. Wtedy Księżyc zasłonił ok. 26 proc. średnicy tarczy Słońca, czyli ok. 15 proc. jej powierzchni.Aktualizacja, godz. 13 Ok. godz. 12:50 w Trójmieście Księżyc zasłonił największą część tarczy Słońca w czasie trwającego zaćmienia.

Obserwowanie tego zjawiska nie było jednak łatwe z powodu chmur, które dziś - jak na złość, po kilku bezchmurnych dniach - zagościły na trójmiejskim niebie.

Części czytelników Raportu z Trójmiasta udało się jednak zaobserwować i uwiecznić to zjawisko. Za wszystkie nadesłane zdjęcia bardzo dziękujemy.


Zaćmienie słońca obserwowane z Hevelianum

tak przebiegało zaćmienie słońca 10.06.2021 r. w Trójmieście

Zaćmienie Słońca najbardziej widoczne w TrójmieścieMieszkańcy Pomorza, w tym Trójmiasta, mogą mówić o szczęściu. Patrząc bowiem w niebo z północnych części naszego kraju, ujrzymy bardziej przesłoniętą tarczę Słońca, niż gdybyśmy robili to z centrum czy południa.

Największa faza zaćmienia, widoczna z Trójmiasta czy Szczecina, osiągnie około 0,26. Warszawiacy będą mogli oglądać zaćmienie w fazie około 0,20. Natomiast w Krakowie zaćmienie osiągnie w maksimum fazę około 0,14.

Częściowe zaćmienie Słońca - jak oglądać samodzielnie?Zaćmienie można obserwować na własną rękę. Aby jednak zrobić to bezpiecznie, trzeba chronić oczy. Jak podpowiada astronomiczny portal Urania, mogą to być specjalne okulary do obserwacji zaćmień Słońca, folia mylarowa, okopcona szybka, zdjęcie rentgenowskie, płyta CD czy - choć o nią nieco trudniej - maska spawalnicza.

Pamiętajmy, że stosując takie chałupnicze zabezpieczenia, lepiej nie wpatrywać się w Słońce zbyt długo.

Zaćmienie Słońca na żywo w Hevelianum i onlineZaćmienie można też obserwować przez dostosowany do tego teleskop, który stanie na dziedzińcu centrum Hevelianum w Gdańsku. Pokaz będzie dostępny od godz. 11:30 do 14. W tym czasie osoby, które pojawią się na Górze Gradowej, będą mogły także wysłuchać fachowego komentarza astronoma.

Zaćmienie słońca LIVE z Hevelianum w Gdańsku

Transmisja dzięki uprzejmości partnerów Hevelianum - Obserwatorium Astronomicznego im. prof. Roberta Głębockiego GSA w Gdańsku oraz Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Grudziądzu.

Jeśli jednak nie macie czasu, by odwiedzić dziś Hevelianum, relację można śledzić online na kanale YouTube centrum Hevelianum. Przez cały czas transmisji, w godzinach 11:30-14:00, będą je na żywo komentować eksperci z partnerskich obserwatoriów - Obserwatorium Astronomicznego im. prof. Roberta Głębockiego GSA w Gdańsku oraz Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Grudziądzu.
Zaćmienie Słońca widoczne było nad Trójmiastem w 2015 r.

Zaćmienie Słońca w Trójmieście 2015
Spojrzysz w niebo, by zobaczyć zaćmienie?
50%

jeśli nie zapomnę, to tak

26%

właśnie szukam czegoś do ochrony oczu

9%

pewnie, szykuję się na to od dawna

15%

nie interesuje mnie to

zakończona

łącznie głosów: 713

ms

Opinie wybrane


wszystkie opinie (56)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.