stat

Most na Wyspę Sobieszewską został otwarty

10 listopada 2018 (artykuł sprzed 1 roku)
Katarzyna Moritz
aktualizacja:14:55 (10 listopada 2018)

Po godz. 14 otwarto największą zwodzoną przeprawę w Polsce, czyli prowadzący na Wyspę Sobieszewską most im. 100-lecia Odzyskania Niepodległości Polski. Kosztował prawie 60 mln zł i powstał w niespełna dwa lata.- Mamy pozwolenie na użytkowanie Mostu 100-lecia Odzyskania Niepodległości Polski w Sobieszewie. Zapraszam więc wszystkich na otwarcie jedynego takiego mostu w Polsce. Już jutro przetniemy wstęgę na nowej przeprawie. Wydarzenie rozpocznie się przy wjeździe na most od strony Przejazdowa o godz. 14:00 występem Pstrąg Orkiestry. O godz.14:25 odbędzie się pokaz otwierania i zamykania mostu, a przecięcie wstęgi nastąpi o godz. 14:30 - zapraszał na swoim profilu na FB w piątek Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska.
Pozwolenie na użytkowanie mostu przez Wisłę udało się uzyskać rzutem na taśmę. Jeszcze dwa tygodnie temu prezydent nie był pewien czy otwarcie nastąpi w przededniu Święta Niepodległości. Otwarcie mówił, że być może trzeba będzie poczekać na nie do końca listopada.

Pierwszy przemarsz po moście sobieszewskim


W uroczystości otwarcia mostu, poza prezydentem Gdańska uczestniczyć będą wojewoda pomorski Dariusz Drelich, wójt gminy Pruszcz Gdański Magdalena Kołodziejczak, biskup Zbigniew Zieliński, przedstawiciele Rady Miasta Gdańska oraz Rady Dzielnicy Wyspy Sobieszewskiej.

Most otwarty nie tylko na uroczystośćUrzędnicy gdańskiego magistratu zapewniają, że po uroczystości otwarcia, która zakończy się ok godz. 14:30, most zostanie udostępniony kierowcom i pieszym już na stałe. Nie zostanie zamknięty, by np. dokończyć jakieś prace.

Czy znany jest już harmonogram zwodzenia mostu?- Nie powstał harmonogram zwodzenia mostu, gdyż przez większość czasu będzie on opuszczony. Małe jednostki bez problemu zmieszczą się pod nim, a przeprawa będzie podnoszona tylko dla większych jednostek. Pod mostem będą mogły przepływać jednostki do 5 metrów, ale to też będzie warunkowane przez poziom wody - zastrzega Olimpia Schneider z gdańskiego magistratu.

Co ze starym mostem pontonowym w Sobieszewie?Rozbiórka dotychczasowego mostu pontonowego, istniejącego w tym miejscu od 1973 r., rozpocznie się w drugiej połowie listopada. Elementy starego mostu zostaną przekazane zarządcy, czyli Gdańskiemu Zarządowi Dróg i Zieleni, który zadecyduje o jego dalszym losie.

W związku z pracami przy starym moście nie zdążono jednak z budową nowej pętli i przystanków po stronie wyspy.

- Choć otwarcie nowego mostu odbywa się w sobotę, to należy pamiętać, że cała inwestycja jeszcze się nie zakończyła. Przed nami budowa nowej pętli i przystanków autobusowych. Prace nie mogły rozpocząć się wcześniej ze względu na usytuowanie w miejscu planowanej pętli zjazdu ze starego mostu pontonowego. Dlatego też autobusy przez jakiś czas będą jeszcze korzystać z tymczasowych przystanków. Po oddaniu do użytku nowej pętli, ZTM w Gdańsku przygotuje nową ofertę komunikacyjną, dotyczącą korekty trasy linii 186 - wyjaśnia Olimpia Schneider.

Największy most zwodzony w PolsceNowy most zwodzony nad Martwą Wisłą zapewni bezpieczne i stałe połączenie Wyspy Sobieszewskiej z lądem. Przeprawa ma 173 metry długości, ze skrzydłami - 181,5 m. Czas jego otwierana wynosi zaledwie 150 sekund, a więc dwie i pół minuty.

Sterowanie mostem odbywać się będzie z pulpitu znajdującego się w nowym budynku technicznym, który powstał tuż przy przeprawie. W razie przerwy w dostawie prądu, energię elektryczną niezbędną do uruchomienia mostu zapewni awaryjny agregat prądotwórczy zlokalizowany obok budynku technicznego obsługi mostu.

Koszt inwestycji wyniósł 59 mln złotych. Ponad 30 mln wyłożył Gdańsk, a ponad 27 mln zł Ministerstwo Infrastruktury.
Czy most w Sobieszewie ożywi turystykę na wyspie?
64%

tak, zdecydowanie

13%

obawiam się że za bardzo, ze szkodą dla ekologii

18%

nie, tam jest jeszcze za słabe zaplecze turystyczne

5%

nie

zakończona

łącznie głosów: 4105