Efektowne Święto Morza już w weekend w Gdyni

24 czerwca 2016 (artykuł sprzed 4 lat)
Michał Sielski
Najnowszy artukuł na ten temat

Gdynia: zwiedzanie okrętów w niedzielę

Zapowiedzią Święta Morza był pokaz komandosów i antyterrorystów.

21 wystrzałów z ORP Błyskawica, bezpłatne zwiedzanie okrętów, pokazy statków, samolotów oraz atrakcje dla najmłodszych i rodzin. W weekend Gdynia obchodzi Święto Morza.W niedzielę będzie można za darmo zwiedzić okręt-muzeum ORP Błyskawica, ale obchody Święta Morza będą trwały przez cały weekend. Szczegóły znajdziecie w ramce poniżej, ale z pewnością warto zwrócić uwagę na uroczystości, które zaczną się w południe w sobotę na Skwerze Kościuszki zobacz na mapie Gdyni. Po części oficjalnej, czyli odegraniu hymnu z jednoczesnym podniesieniem flagi państwowej na maszt oraz odczytaniu rozkazu okolicznościowego Dowódcy Garnizonu Gdynia z pokładu historycznego niszczyciela ORP "Błyskawica" oddany zostanie salut świąteczny, czyli 21 strzałów armatnich.

- Przy nabrzeżu Skweru Kościuszki w Gdyni zacumują i zostaną udostępnione bezpłatnie do zwiedzania trzy okręty: okręt podwodny ORP "Sęp", okręt rakietowy ORP "Grom" oraz trałowiec ORP "Wdzydze" (w sobotę i w niedzielę, w godz. 10-18). Będzie też festyn rodzinny i pokazy sprzętu wojskowego - informuje kpt. Przemysław Płonecki, rzecznik 3. Flotylli Okrętów.
Będzie też chrzest morski dla chętnych i uczta dla podniebienia, czyli festiwal produktów regionalnych "Smaki morza". W jego ramach przez cały weekend będzie można skosztować i zakupić przysmaki nie tylko ze śledzia czy dorsza, ale nawet z bałtyckich muli.

- Zaprosiliśmy znanych kucharzy, którzy w sobotę i niedzielę w godz. 12-15 będą robić pokazy kulinarne. Pojawią się też ze swoją ofertą hodowcy rzadkich ryb słodkowodnych oraz twórcy regionalnych serów i win - mówi Agata Gierjatowicz z organizującej imprezę firmy Haczet.
Pokaz śmigłowców nad Gdynią. Film z 2013 roku.

Pokazy w niedzielę

W dniu święta Marynarki Wojennej, która włącza się w obchody morza (niedziela, godz. 13:15-14:15), przy basenie jachtowym odbędzie się dynamiczny pokaz działania sił nawodnych oraz lotnictwa Marynarki Wojennej. Zobaczymy m.in. dwukrotny przelot grupy siedmiu samolotów śmigłowych PZL 130 Orlik; udzielenie pomocy okrętowi ORP "Kaszub" przez holownik H-8; dwukrotne podjęcie rozbitka z wody, przez śmigłowiec ratowniczy, a następnie przez łódź motorową; poszukiwanie okrętu podwodnego za pomocą stacji hydroakustycznej opuszczonej ze śmigłowca oraz wejście w szyku wydzielonych do pokazu dynamicznego sił nawodnych do portu wojennego.

Będzie też festyn rodzinny przy Klubie Marynarki Wojennej "Riwiera" oraz pokazy sprzętu wojskowego (rakietowego, saperskiego, minerskiego, hydrograficznego, przeciwlotniczego oraz ratowniczego) i występy artystyczne.

Obchody Święta Morza w 2013 roku.
Wybierasz się na obchody Święta Morza w Gdyni?
36%

tak, na pewno będę

37%

być może się wybiorę

15%

raczej nie

12%

nie, to nie dla mnie

zakończona

łącznie głosów: 726