Efektowne Święto Morza zaczyna się w weekend

22 czerwca 2018 (artykuł sprzed 2 lat)
Michał Sielski
Najnowszy artukuł na ten temat

Gdynia: zwiedzanie okrętów w niedzielę

Pogoda na weekend niepewna, ale atrakcje zdecydowanie tak. Rozpoczynające się w piątek i obchodzone w Gdyni pięciodniowe Święto Morza to m.in. wielka parada morsko-lotnicza, zwiedzanie schronu atomowego oraz niedzielne odsłonięcie kontrowersyjnego Pomnika Polski Morskiej. Swój udział w imprezie zapowiedział m.in. prezydent RP Andrzej Duda.Święto Morza ma długą historię, sięgającą 1932 roku, kiedy stało się m.in. manifestacją niepodległości. Wtedy brało w nim udział 100 tys. ludzi z całej Polski. Po przerwie spowodowanej wybuchem II wojny światowej, a potem czasami PRL-u, jego ideę udało się wskrzesić dopiero w 2013 roku.

W tym roku rozkręcać się będzie powoli. W piątek o godz. 11 na al. Jana Pawła II zobacz na mapie Gdyni ruszy jarmark morski, a o godz. 17 koncertem Chóru Akademii Marynarki Wojennej na pokładzie ORP Błyskawica oficjalnie otwarte zostaną obchody Święta Morza.

Przy nabrzeżu skweru Kościuszki i Molo Południowego będzie można bezpłatnie wejść na okręt podwodny ORP Bielik, okręt ratowniczy ORP Zbyszko i okręt rakietowy ORP Piorun. Będą także bezpłatne rejsy na żaglowcu "Baltic Star".

- Bałtycki Port Nowych Technologii zaprasza do "Akwarium" zobacz na mapie Gdyni, gdzie będzie można obejrzeć schron przeciwatomowy w podziemiu czy spojrzeć na port, tereny stoczniowe i Zatokę oraz Hel z 10. piętra budynku "Akwarium". Oba zwiedzania organizowane są z przewodnikiem - informuje Beata Ostrowska z działu parków naukowo-technologicznych.
W sobotę czeka nas pierwsza z zaplanowanych parad - II Żeglarska Parada Świętojańska po wodach Zatoki Gdańskiej, która odbędzie się w godz. 22-23.

W niedzielę święto Marynarki WojennejW niedzielę buławę od żeglarzy przejmą marynarze. Będzie możliwość obejrzenia sprzętu wojskowego (rakietowego, saperskiego, minerskiego, hydrograficznego, przeciwlotniczego oraz ratowniczego) w okolicach Akwarium Gdyńskiego.

Punktualnie w południe na skwerze Kościuszki odsłonięty zostanie kontrowersyjny Pomnik Polski Morskiej, który powstawał wiele lat, początkowo miał kosztować 1 mln zł, okazało się, że wydać trzeba 3 mln zł, a forma pomnika jest mocno dyskusyjna, na co zwracała uwagę część mieszkańców.

Czytaj więcej: Rusza budowa Pomnika Polski Morskiej.

Od godz. 14:20 czeka nas kulminacja weekendowych atrakcji, czyli wielka parada morsko-lotnicza z udziałem okrętów zaproszonych marynarek wojennych. Będzie amerykański okręt desantowy USS Oak Hill, niemiecka korweta F261 Magdeburg, fiński kuter rakietowy FNS Hanko, chińska fregata FFG Binzhou, dwa francuskie niszczyciele min FS L'Aigle i FS Cephee oraz okręty patrolowe: łotewski LVNS Cesis, litewski LNS Dzūkas i duński HDMS Freja.

Po paradzie, ok. godz. 15:45 będzie jeszcze pokaz ratownictwa morskiego z udziałem śmigłowca i grupy nurków-minerów w okolicach Akwarium Gdyńskiego.

Atrakcje czekają nas też w poniedziałek i wtorek - szczegółowa rozpiska godzinowa pod tekstem.

Pokaz śmigłowców na poprzednim święcie morza.
Weźmiesz udział w obchodach Święta Morza?
32%

tak, na pewno

36%

to zależy od pogody

32%

na pewno nie

zakończona

łącznie głosów: 1368