Egzotyczne sekwoje posadzone w Sopocie

28 listopada 2020, 12:00
ewel
Najnowszy artukuł na ten temat

Nie będzie nowych drzew w okolicach Dworca Głównego w Gdańsku

Sześć egzotycznych sekwoi posadzono w parku PółnocnymMapka w Sopocie. Sadzonki podarował mieszkaniec, który wyhodował je samodzielnie z nasion zakupionych w Kalifornii i w przyszłości planuje powiększyć ich kolekcję.Sześć egzotycznych sekwoi rośnie w sopockim parku Północnym. Co ciekawe, drzewa zostały wyhodowane z nasion, co jest niezwykłe przy tak trudnych w hodowli roślinach.

- Hodowla z nasion tych wyjątkowych drzew jest bardzo trudna i wymaga ogromnej cierpliwości. Już samo to, że rośliny zaczęły kiełkować, jest sukcesem, a to, że zawiązały się w drzewa, jest sukcesem niebywałym - mówi Anna Dyksińska z sopockiego magistratu. - W Trójmieście mamy tylko kilka pojedynczych okazów metasekwoi, m.in. w parku Oliwskim oraz na Zamkowej Górze w Sopocie. Okazy są smuklejsze niż rośliny żyjące w naturalnych warunkach Kalifornii czy Oregonu. Sekwoje to gatunek drzewa iglastego z rodziny cyprysowatych. Drzewa tego gatunku osiągają ogromne rozmiary i dożywają do około 2 tysięcy lat. Są to najwyższe obecnie żyjące drzewa. W Polsce prawdziwa sekwoja rośnie w okolicach Szczecina i jest niezwykle imponująca - informuje.

Drzewa i krzewy - baza firm z TrójmiastaSadzonki sekwoi o wymiarach 60 i 30 cm podarowane zostały przez sopocianina Michała Woźniaka, profesora Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Drzewa, gdy urosną, będą widoczne aż z Helu- Sadzonki to rośliny 3-letnie oraz roczne. Dorosłe drzewa, za około sto lat, będą miały kilkadziesiąt metrów wysokości i ważyć będą blisko 100 ton. Te imponujące i piękne drzewa będą widoczne z Helu - mówi prof. Michał Woźniak. - Rośliny zostały wyhodowane z maleńkich nasion zakupionych w Kalifornii. Podczas mojej kolejnej zaplanowanej wizyty w Stanach chciałbym dokupić nasion. Z nich wyhoduję następne drzewa, by powiększyć w przyszłości sopocką kolekcję - dodaje.
Zobacz też: Łąki kwietne w Sopocie

Profesor dodaje, że sekwoje są bardzo wytrzymałe np. na ogień.

- Ich specyficzna budowa, tzw. ponton wodny, pozwala przetrwać największe pożary. Pod wpływem ognia i ciepła ich szyszki otwierają się i wysiewają nasiona - wskazuje.

W Sopocie szukano dobrego miejsca dla drzewDla sadzonek szukano odpowiedniego miejsca w Sopocie - wilgotnego, które nie jest wystawione na zbyt dużą ekspozycję słońca. Wybrano park Północny.

- Wokół jest sporo drzew, różnych gatunków, które będą stanowiły otulinę od wiatru dla tych pięknych, ale i delikatnych na etapie wzrostu drzew - wyjaśnia Magdalena Czeczatka - Leszczyńska z biura konserwatora zabytków w Sopocie, odpowiedzialna za zieleń miejską. - Rośliny są okopcowane, przysypane drzewnymi zrębkami, by jak najlepiej zniosły zbliżającą się zimę. Dla pewności, że żadne dzikie zwierzę nie uszkodzi roślin, zostały one osłonięte - dodaje.

Inne nasadzenia w SopocieJak informują sopoccy urzędnicy, w mieście do końca roku trwa czas nasadzeń drzew i krzewów.

Tu sadzą nowe drzewa i krzewy:

  • Na ul. Kolberga zostanie posadzonych 40 drzew. Będą to - zgodnie z decyzją konserwatora zabytków Sopotu - wierzby.
  • Na ul. Armii Krajowej - lewa strona - pomiędzy ulicami: Andersa i Kochanowskiego - 10 lip i 8 kasztanowców.
  • Ul. Łokietka - 14 leszczyn tureckich i 50 grabów.
  • Ul. Marynarzy/Kościuszki - 6 lip i 5 gruszy drobnoowocowych.
  • Ul. Książąt Pomorskich - 3 lipy i 2 jarzęby.
  • Nowe rabaty powstaną przy ul. Grunwaldzkiej - od skrzyżowania z ul. Na wydmach do 3 Maja - posadzone będą róże w odmianach i trawy ozdobne.
  • W rejonie stawu przy ul. Obodrzyców posadzone będą krzewy na skarpach - róże berberysy, śnieguliczka koralowa.
  • Ponadto posadzonych zostanie ok. 111 drzew - w różnych lokalizacjach jako rekompensata za drzewa usunięte - klony, lipy buki, dęby, jesiony, brzozy.


Czy uprawiasz w domu lub ogrodzie egzotyczne rośliny?
24%

tak, to moja pasja

30%

lubię rośliny i mam ich dużo, ale nie są to okazy egzotyczne

27%

nie, mam tylko kilka pospolitych kwiatków

19%

nie, bo w ogóle się tym nie interesuję

zakończona

łącznie głosów: 609

ewel