stat

Eksploratorzy połączą siły, by posprzątać fortyfikacje w Brzeźnie

5 maja 2017, 13:10
Arnold Szymczewski
artykuł historyczny

Kilkunastu uczestników czterech różnych grup eksploracyjnych połączy siły, by w sobotę posprzątać zaniedbane bunkry w Brzeźnie. zobacz na mapie Gdańska.Kilkanaście dni temu obchodziliśmy Światowy Dzień Ziemi, w ramach którego rady dzielnic, jak i sami mieszkańcy sprzątali tereny otaczające ich osiedla. Na szczęście o swoje otoczenie dbamy nie tylko od wielkiego dzwonu. W najbliższą sobotę, 6 maja, członkowie trójmiejskich grup eksploracyjnych zjednoczonych pod hasłem "Urbex to nie wandalizm" ruszą na sprzątanie bunkrów, które mieszczą się w parku im. Jana Jakuba Haffnera w Brzeźniezobacz na mapie Gdańska.

Pomysł na wspólne sprzątanie narodził się w styczniu br., kiedy opisywaliśmy, jak grupa "Urbex to nie wandalizm" walczy z wandalami w opuszczonych miejscach. Wtedy w planach sprzątania były różne miejsca, ale ostatecznie wybór padł na Brzeźno.

- Początkowo chcieliśmy sprzątać Maxima w Gdyni, ale gdy nie doczekaliśmy się odpowiedzi na kolejne listy i maile do Urzędu Miasta, daliśmy sobie spokój. Wtedy pomyśleliśmy o posprzątaniu Brzeźna albo Biskupiej Górki. Napisaliśmy w tej sprawie do prezydenta, a potem do GZDiZ. Ostatecznie wybraliśmy Brzeźno, bo ono bardziej wymaga tego typu akcji - mówi jeden z inicjatorów akcji, który prosi o niepodawanie jego imienia.
Warto wspomnieć, że dwa lata temu dzięki interwencji naszej i naszego czytelnika, pana Adama - Gdański Zarząd Nieruchomości Komunalnych wysprzątał fortyfikacje w Brzeźnie. Jednak od tego czasu ich stan znowu woła o pomstę do nieba, więc interwencja eksploratorów jest jak najbardziej na miejscu.

Członków grup Freeman Urbex, Nuke Urbex NU, ZimnaVodkaUrbexExploration, ZwłokiExploration, którzy występują pod szyldem "Urbex to nie wandalizm" wesprze GZDiZ, które podstawi na czas sprzątania kontenery, a następnie zabierze je nieodpłatnie.

Fortyfikacje w Brzeźnie

Po 1868 roku zbudowano w Brzeźnie fort i baterię portową, a w 1876 przebudowano Szaniec Mewi. Baterie nadbrzeżne. Do 1900 roku pomiędzy Brzeźnem a Źródlaną Górą - Górki Zachodnie, na samym lewym brzegu Wisły Śmiałej, zbudowano 13 baterii. Mimo modernizacji system wkrótce uznano za przestarzały i od roku 1907 rozpoczęto stopniową likwidację wszystkich baterii. Obecnie są one opuszczone lub zniszczone. Po 1910 zastąpiły je cztery nowe baterie (dla armat i haubic), usytuowane parami: Bateria Zatokowa (Buchtbatterie) i Bateria Wiejska (Dorfbatterie) w Brzeźnie. Źródło: Gedanopedia.
Kto powinien sprzątać fortyfikacje?
4%

mieszkańcy

7%

eksploratorzy

89%

odpowiednie służby zatrudnione przez miasto

łącznie głosów: 667