Elektryczne auta "na minuty" pojawią się przy trójmiejskich dworcach

11 października 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Szymon Zięba
Najnowszy artukuł na ten temat

Na drzewie i na znaku. Dziwne miejsca na "parkowanie" hulajnóg

Wszystko wskazuje na to, że przy wybranych trójmiejskich dworcach do końca tego roku pojawią się elektryczne samochody "na minuty". Kolejarze pracują bowiem nad uruchomieniem pilotażowego systemu carsharingu. PKP nie zdradza jednak na razie, która z firm dostarczy ekologiczne pojazdy ani gdzie konkretnie się one pojawią.Dworce kolejowe przeważnie są ulokowane w centrach miast oraz są miejscem, gdzie pasażerowie przesiadają się z pociągu do innego środka transportu, by dotrzeć do miejsca docelowego.

Dlatego przedstawiciele PKP informują, że pomysł na carsharing przy dworcach powstał jako odpowiedź na potrzebę zapewnienia komfortowego transportu podczas tzw. ostatniej mili (tłumacząc obrazowo, jest to ostatni i najkrótszy etap podróży np. z dworca do domu w jednej z dzielnic, po kilkugodzinnej jeździe pociągiem).

PKP inspiruje się m.in. zagranicznymi kolejami, gdzie takie rozwiązania z powodzeniem funkcjonują.

- Dane z badania przeprowadzonego wśród pasażerów PKP Intercity wskazują, że są oni zainteresowani skorzystaniem z takiej usługi - mówi Aleksandra Rudzińska-Rdzanek z Biura Komunikacji i Promocji PKP.


Kolejarze informują, że trwają prace nad uruchomieniem pilotażowego systemu carsharingu w Trójmieście, w oparciu o samochody elektryczne dostępne przy wybranych dworcach. Obecnie trwają uzgodnienia co do konkretnej lokalizacji i modelu aut.

Bilet na pociąg PKP Intercity da przywilej przy rezerwacji samochodu- Podróżni posiadający bilet na pociąg PKP Intercity mają mieć uprzywilejowany dostęp do pojazdów - będą mogli zarezerwować samochód z odpowiednim wyprzedzeniem - tak, żeby oczekiwał on po przyjeździe do stacji końcowej do momentu rozpoczęcia wynajmu. Przewidziane są również specjalne promocje w celu popularyzacji usługi. Dostęp do systemu będzie zagwarantowany również dla lokalnej społeczności, jako element podróży lokalnej czy dojazdu do dworców kolejowych - tłumaczy Aleksandra Rudzińska-Rdzanek.
Kolejarze informują, że trwają uzgodnienia z partnerem, co może wpłynąć na ostateczny termin uruchomienia usługi. Według zapowiedzi - jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem - pilotaż zostanie uruchomiony do końca 2019 roku.

- Od początku powstania koncepcji projektu jednym z założeń jest realizacja pilotażu w partnerstwie z zewnętrznym podmiotem. Nie tylko sama usługa, ale i sposób jej wprowadzenia opiera się na nowych rozwiązaniach - tłumaczy przedstawicielka PKP.

Elektryczny carsharing przy dworcach PKP ma być wsparciem dla ekologicznych podróżyZaznacza, że od początku powstania idei carsharingu przy dworcach pod uwagę brane były auta elektryczne, co wynika z kontynuacji działań wspierających rozwój elektromobilności i proekologiczne podejście do podróżowania, poprzez ograniczenie emisji spalin.- Zapewnienie odpowiedniej infrastruktury jest jedną z kluczowych kwestii, nad którą obecnie pracujemy. Już teraz przy wybranych dworcach kolejowych funkcjonują ogólnodostępne stacje ładowania aut elektrycznych - podsumowuje Aleksandra Rudzińska-Rdzanek.

Elektryczne samochody "na minuty" w Trójmieście już sąPrzypomnijmy: zarząd działającej na tym rynku w Trójmieście firmy MiiMove zdecydował się na powiększenie swojej floty o samochody elektryczne. Informowaliśmy o tym na początku października.

Co ważne, jeśli ich użytkowanie się sprawdzi i spodoba użytkownikom, to w Trójmieście "elektryków" na minuty będzie więcej.
Z jakich pojazdów "na minuty" korzystasz najchętniej?
31%

z samochodów

14%

z rowerów

3%

z hulajnóg

1%

ze skuterów

51%

nie korzystam z takiego środka transportu

zakończona

łącznie głosów: 1886