Fala rezygnacji z pracy w komisjach wyborczych w Gdańsku

23 czerwca 2020, 14:30
Rafał Borowski
aktualizacja:16:03 (23 czerwca 2020)
Najnowszy artukuł na ten temat

Rafał Trzaskowski ogłosił w Gdyni stworzenie ruchu społecznego

Na kilka dni przed wyborami prezydenckimi w Gdańsku komisarz wyborczy spodziewa się aż ok. 100 rezygnacji z pracy w obwodowych komisjach wyborczych. Aby uzupełnić ich obsady, w poniedziałkowe popołudnie opublikowano stosowny komunikat. Do pracy w komisjach mogą zgłaszać się indywidualni wyborcyAktualizacja, godz. 16:00 Biuro prasowe wojewody pomorskiego dementuje informację, jakoby na sanitarne zabezpieczenie komisji zostały przeznaczone dodatkowe środki. Lokale będą zabezpieczone, lecz nie w ramach nadzwyczajnej decyzji. "Obowiązkiem urzędu wojewódzkiego jest zapewnienie środków ochrony dla komisji wyborczych" - usłyszeliśmy w odpowiedzi.
W niedzielę, 28 czerwca, odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Sondaże wszystkich poważnych ośrodków badań opinii publicznej wskazują, że żaden z kandydatów nie może liczyć na poparcie przekraczające 50 proc.

Na kilka dni przed wyborami w Gdańsku pojawił się poważny problem. Z pracy w obwodowych komisjach rezygnują kolejne osoby. Problem jest spory, kolejne rezygnacje cały czas spływają do gdańskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.

- Według informacji napływających z Urzędu Miejskiego w Gdańsku komisarz wyborczy w Gdańsku spodziewa się na dzisiaj ok. 100 rezygnacji z pracy w komisjach obwodowych. Komisarz nie zna powodów, jakie skłoniły powołanych członków do złożenia rezygnacji i wycofania się z prac w komisji. Do dzisiaj dokonano zmian w ok. 35 komisjach obwodowych w Gdańsku. Podobna liczba komisji będzie uzupełniana po kolejnych rezygnacjach - informuje Mirosława Torłop, dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego.

300 zł na zabezpieczenie lokalu wyborczegoNiewykluczone, że decyzje o rezygnacji wynikają z obawy przed zakażeniem się koronawirusem. Choć w naszym województwie zakażeń jest bardzo mało, wzrost zakażonych w ostatnich dniach może budzić obawy u niektórych członków komisji wyborczych.

Raport sanepidu. Jedno nowe zakażenie w TrójmieścieJednak, jak udało nam się nieoficjalnie ustalić, wojewoda pomorski Dariusz Drelich miał wydać dyspozycję o przeznaczeniu dodatkowych pieniędzy na sanitarne zabezpieczenie komisji. W pierwszej turze każdy lokal na Pomorzu otrzyma na ten cel 300 zł, w drugiej turze 150 zł.

W poniedziałek skierowaliśmy w tej sprawie pytania do Urzędu Wojewódzkiego. Gdy otrzymamy odpowiedzi, załączymy je do treści artykułu.

Jak dokonać zgłoszenia do komisji?W związku z zaistniałą sytuacją w poniedziałkowe popołudnie komisarz wyborczy w Gdańsku wystosował komunikat, w którym zachęca wyborców do pracy w komisjach. Zgłoszeń należy dokonywać osobiście w Biurze Rady Miasta Gdańska przy ul. Wały Jagiellońskie 1Mapka, w pokojach 111 oraz 113. Wcześniej należy pobrać i wypełnić kwestionariusz, który znajduje się na stronie www.gdansk.kbw.gov.pl.

Pełna treść komunikatu komisarza wyborczego w Gdańsku (PDF)

- Ponieważ składy komisji wahają się od 5 do 12 osób, komisarz będzie dążyć do utrzymania takich składów. Komisarz wydał więc komunikat o prowadzeniu nadal naboru wyborców chętnych do pracy w komisji, by uzupełniać składy komisji po złożonych rezygnacjach. Minimalny skład komisji obwodowej zgodnie z obowiązującymi przepisami może wynosić trzy osoby - uzupełnia dyrektor Torłop.

Kto może zostać członkiem komisji?Zgodnie z uchwałą Państwowej Komisji Wyborczej z 17 lutego 2020 r. kandydat do składu komisji może posiadać tzw. prawo wybierania, czyli spełnia łącznie następujące warunki:


  • jest obywatelem polskim
  • najpóźniej w dniu zgłoszenia kończy 18 lat
  • nie jest pozbawiony praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu
  • nie jest pozbawiony praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu
  • nie jest ubezwłasnowolniony prawomocnym orzeczeniem sądu

Zgodnie ze wspomnianą uchwałą członkowie komisji otrzymują dietę w wysokości 350 zł. Nieco wyżej kształtują się stawki przewodniczącego komisji i zastępcy przewodniczącego - to odpowiednio 400 i 500 zł.
Czy oddasz głos w nadchodzących wyborach prezydenckich?
86%

tak, na pewno zagłosuję

6%

być może, wciąż się waham

8%

nie, nie wezmę udziału w wyborach

zakończona

łącznie głosów: 3693