Festyn św. Katarzyny

23 listopada 2001 (artykuł sprzed 19 lat)
K.K.
Festyn św. Katarzyny, patronki Starego Miasta, rozpocznie się w niedzielę, od godz. 17.30, przed kościołem św. Katarzyny w Gdańsku. O godz. 18 we wnętrzu świątyni wystawiony będzie spektakl na temat procesu św. Katarzyny, w wykonaniu młodzieży z II Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni, pod kierunkiem pedagoga, Ewy Niwińskiej.

W programie festynu przewidziano wiele atrakcji, między innymi występy aktorów i zespołów muzycznych, sprzedawane będą pierniczki "katarzynki", upieczone w cukierni "Płończak", koncert karylionowy, aukcja prac plastycznych podopiecznych Domu Opieki Społecznej w Oruni i in. Dochód z festynu przeznaczony zostanie na cele charytatywne.

Św. Katarzyna Aleksandryjska - najstarsza znana święta nosząca to imię - wywodziła się z królewskiego rodu. Już od dzieciństwa zaskakiwała swoim niezwykle chłonnym umysłem. Jej nauczycielami byli najsławetniejsi mędrcy, dzięki czemu uzyskała solidne wykształcenie i przyjęła wiarę chrześcijańską.

Za panowania cesarza Maksencjusza nakazano wszystkim w Cesarstwie Rzymskim składać ofiary bogom. Wtedy to 18-letnia Katarzyna, dziewica wspaniałej urody i tęgiego umysłu, wystąpiła przed cesarzem, mówiąc mu o niedorzeczności tego nakazu. Zarzuciła mu okrucieństwo i niesprawiedliwość w stosunku do prześladowanych chrześcijan. Cesarz nie potrafiąc się oprzeć mądrości argumentacji Katarzyny, wyznaczył 50 uczonych filozofów, aby ją przekonali o niedorzeczności wiary w Chrystusa. Niestety dziewczyna była nieugięta, co więcej, przekabaciła mędrców na swoją stronę, za co ponieśli śmierć męczeńską. Katarzynę uwięziono a ta podczas odwiedzin nawróciła cesarzową Augustę i towarzyszącego jej Porfirjusza z 200 żołnierzami.

Za karę Katarzyna miała się wyrzec swej wiary przed cesarzem. Nie zrobiła tego. Została skazana na śmierć razez z broniącą ją cesarzową Augustą i Porfirjuszem. Gdy uruchamiano machinę na której miała umrzeć, nagle pękły sznury, którymi była związana, a machina się rozpadła. W ostateczności ścięto ją mieczem ok. roku 311. Tradycja podaje, że jej ciało zostało przeniesione na górę Synaj przez aniołów.

Organizatorem festynu jest Muzeum Zegarów Wieżowych, oddział Muzeum Historycznego w Gdańsku.

K.K.