Filmowa Gdynia

11 września 2006 (artykuł sprzed 14 lat)
on, PAP
31. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych rozpoczyna się dziś w Gdyni. Podczas uroczystości otwarcia festiwalu zaprezentowany zostanie debiut reżyserski Andrzeja Seweryna - film "Kto nigdy nie żył".

Film Seweryna jest jednym z 24 konkursowych filmów, które walczyć będą o statuetkę Złotego Lwa. "Kto nigdy nie żył" opowiada historię młodego charyzmatycznego księdza Jana - w jego rolę wcielił się Michał Żebrowski. Film powstał na podstawie scenariusza Macieja Strzembosza. Autorem muzyki jest Jan A. P. Kaczmarek ("Quo vadis", "Niewierna", "Marzyciel"); budżet filmu wynosi ponad 4 mln zł.

Jak poinformowała rzeczniczka festiwalu, Małgorzata Rakowiec, gospodarzami otwarcia imprezy, która odbędzie się w gdyńskim Teatrze Muzycznym, będą prezenter TVP Maciej Orłoś i aktorka Anna Mucha.

O statuetkę Złotych Lwów ubiegają się również m.in. "Jasminum" Jana Jakuba Kolskiego, "Plac Zbawiciela" Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauzego, "Wszyscy jesteśmy Chrystusami" Marka Koterskiego, "HI WAY" Jacka Borusińskiego, "Palimpsest" Konrada Niewolskiego, "Ja wam pokażę!" Denisa Delica.

Siedem filmów nadesłanych na festiwal zostanie pokazanych w ramach specjalnego pokazu "Panorama Polskiego Kina". Wśród nich znaleźli się "Dublerzy" w reż. Marcina Ziębińskiego i "Wieża" Agnieszki Trzos.

W konkursie filmów niezależnych zaprezentowanych zostanie 21 obrazów, w tym "0101" Pawła Łukomskiego, "Polisz kicz projekt... kontratakuje" Mariusza Pujszo i "Rajustopy" Roberta Wista.

Odbędą się również pokazy pozakonkursowe filmów offowych i zagranicznych produkcji filmowych, w których uczestniczyli polscy twórcy lub w których nawiązuje się do Polski.

Organizatorzy zapewnią rozrywkę także dzieciom. Podczas przeglądu filmów młodego widza "Gdynia dzieciom" wyświetlone zostaną m.in. filmy animowane.

Miłośnicy kina niemego będą mogli uczestniczyć w pokazach organizowanych na gdyńskiej plaży od 12 do 15 września w ramach pleneru filmowego "Film od morza". Widzowie będą oglądać po jednym niemym filmie każdego wieczoru; pokazy zaplanowano na godz. 21.

Przewidziano również pokazy produkcji absolwentów szkół filmowych, retrospektywny przegląd pięciu filmów Feliksa Falka i przegląd filmów niemieckich.

Podczas Festiwalu Stowarzyszenie Filmowców Polskich obchodzić będzie swoje 40-lecie. Organizatorzy przewidują przyjazd ponad tysiąca gości i uczestników. Festiwal zakończy się 16 września.

on, PAP