"Filmowy" pociąg SKM w dawnych barwach

22 lipca 2021, 20:00
Michał Brancewicz

Zmiana nie jest duża, bo SKM-ka zamiast niebiesko-żółta, jest żółto-niebieska, co nawiązuje do historycznych barw i jest ukłonem w stronę filmowców. Przy okazji pociąg został unowocześniony. Pojazd wyruszy na trasę w poniedziałek, 26 lipca.- Postanowiliśmy przywrócić elektrycznemu zespołowi trakcyjnemu EN71-052 historyczne malowanie, aby uczcić 20-lecie spółki PKP SKM w Trójmieście. To przy okazji także odpowiedź na zapotrzebowanie zgłaszane przez producentów filmowych, zwłaszcza tych robiących filmy osadzone w realiach lat 70. i 80. ub. stulecia. Wielokrotnie byliśmy proszeni przez filmowców o podstawienie składu w historycznym malowaniu - wyjaśnia Tomasz Złotoś, rzecznik spółki SKM PKP Trójmiasto.
EN71-052 został wyprodukowany we wrocławskim PaFaWagu w 1971 r. Przez Szybką Kolej Miejską jest eksploatowany od 1990 roku. Pasażerów woził do 2020 roku.

Pociąg EN71-052 we wcześniejszych kolorach. Więcej zdjęć (4)

Pociąg EN71-052 we wcześniejszych kolorach.

fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Pociąg EN71-052 we wcześniejszych kolorach.

fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Potem kilka miesięcy czekał na naprawę czwartego poziomu utrzymania (P4), która w takich jednostkach wykonywana jest co 400 tys. kilometrów lub co 5 lat.

- Podczas naprawy zmieniliśmy malowanie na historyczne, także oznakowanie pojazdu nawiązuje do historycznego, ale uwzględnia obecne przepisy. Dodatkowo pojazd został m.in. wyposażony w wyświetlacze Systemu Informacji Pasażerskiej (SIP), system otwierania drzwi zewnętrznych przez pasażerów oraz stojaki na rowery - wylicza Złotoś.
Pociąg wyjedzie na tory w poniedziałek, 26.07.

- Pociągi trójmiejskiej SKM z reguły składają się z dwóch elektrycznych zespołów trakcyjnych. W planach mamy przerobienie jeszcze jednej jednostki, która będzie miała nie tylko historyczną malaturę i oznakowanie, ale także wnętrze - zapowiada rzecznik Szybkiej Kolei Miejskiej.
Która kolorystyka bardziej ci się podoba?
49%

historyczna, żółto-niebieska

11%

aktualna, niebiesko-żółta

40%

obie są tak podobne, że nie dostrzegam różnicy

zakończona

łącznie głosów: 2639

Opinie wybrane


wszystkie opinie (176)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.