Finowie zbudują mieszkania i biurowiec na Młodym Mieście

21 stycznia 2021, 13:30
Michał Brancewicz
Najnowszy artukuł na ten temat

Miejska farma na terenach postoczniowych? Jest na to szansa

W drugiej połowie roku zacznie powstawać pierwszy z dwóch nowych budynków na Młodym Mieście. W sąsiedztwie ECS-uMapka wybudowany zostanie najpierw obiekt mieszkalny, a potem biurowiec. Inwestorem jest fińska firmy YIT.O tym, że największy fiński deweloper planuje budować na Młodym Mieście, informowaliśmy we wrześniu 2019 r. Wówczas firma YIT zakupiła spółkę RKD Development Gdańsk wraz z gruntem i projektem, który przewidywał budowę trzech biurowców na terenie między ulicami Popiełuszki, Jaracza i NowomiejskąMapka.

Finowie mieli jednak inny pomysł na zagospodarowanie tego miejsca. 24 grudnia 2020 r. YIT otrzymało pozwolenie na budowę budynku biurowego i mieszkalnego z lokalami usługowymi, a teraz decyzja się uprawomocniła.

Na działce o powierzchni 15,5 tys. m kw. powstaną dwa budynki:


  • mieszkalny z 243 mieszkaniami i 156 mikroapartamentami,
  • biurowy o powierzchni najmu 23 tys. m kw.

Jako pierwszy powstanie budynek mieszkalny, rozpoczęcie budowy planowane jest w II połowie bieżącego roku.

Na parterze każdego budynku będą działały lokale handlowo-usługowe. Całość dopełnią atrakcyjne przestrzenie prywatne i publiczne, zaprojektowane zgodnie z autorską koncepcją YIT "More Life in Yards" - tak, aby zachęcały do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Pod budynkami znajdą się parkingi.

Projekt profesora z FinlandiiAutorem projektu jest profesor Rainer Mahlamäki, współzałożyciel jednej z najbardziej rozpoznawalnych fińskich pracowni architektonicznych - Lahdelma&Mahlamäki Architects. W Polsce znana jest między innymi z projektu warszawskiego Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

- Wierzymy że ta inwestycja będzie naszą wizytówką, swoistym przywitaniem z Gdańskiem i niezwykle ważnym krokiem w rozwoju YIT w Polsce. Z tego względu do współpracy zaprosiliśmy jednego z najlepszych fińskich architektów. Profesor Rainer Mahlamäki, znany ze swojej wrażliwości na aspekty historyczne i kulturowe, stworzył projekt na światowym poziomie. Mamy nadzieję, że będzie on wyznaczał standardy rozwoju tkanki miejskiej Młodego Miasta - mówi Tomasz Konarski, prezes zarządu YIT w Polsce.
Przy projekcie Rainer Mahlamäki współpracował z architektem Dariuszem Brzezińskim i zespołem z Latergrupa Architekci oraz architektem Piotrem Chwazikiem i zespołem GCK.

Kolejne inwestycje na Młodym MieścieW tym roku powinna rozpocząć się zabudowa innej części Młodego Miasta. - chodzi o wielofunkcyjną inwestycję Doki realizowaną także w sąsiedztwie ECS-u przez firmy Euro Styl i Torus.

Deweloper Euro Styl otrzymał pod koniec zeszłego roku pozwolenie na adaptację hali U-bootów na przestrzeń rozrywkowo-gastronomiczną oraz budynki mieszkaniowo-usługowe. Z kolei Torus jeszcze w tym roku planuje rozpocząć budowę części biurowej, w ramach której powstaną dwa budynki o łącznej powierzchni najmu 37 tys. mkw.

Natomiast wzdłuż ul. Jana z Kolna, również na Młodym Mieście, powstają nowe biurowce: C300 firmy Inopa oraz kompleks Palio Office Park dewelopera Cavatina.
Chciał(a)byś zamieszkać na Młodym Mieście?
17%

tak i mam zamiar kupić tam mieszkanie

50%

tak, ale nie sądzę, by było mnie stać

33%

nie, nie odpowiada mi stoczniowe sąsiedztwo

zakończona

łącznie głosów: 1464