Fontanna na skwerze Kościuszki będzie cała we szkle

5 lipca 2013 (artykuł sprzed 7 lat)
Łukasz Stafiej
Najnowszy artukuł na ten temat

Nowe fontanny w Gdyni pełne kolorów

Gdyńska fontanna na skwerze Kościuszki zmieni swoje oblicze - jej zielona mozaika zostanie zastąpiona szklanymi płytkami, odbijającymi refleksy światła. Metamorfoza odbędzie się w ramach imprezy Gdynia Design Days, która potrwa do 14 lipca. W programie wystawy, warsztaty i spotkania z projektantami.- Renowacja fontanny polega na obudowaniu jej ręcznie formowanymi, szklanymi płytkami przy zachowaniu jej pierwotnego kształtu i stylu gdyńskiego modernizmu z lat 70. Projekt realizuje projektantka i producentka wyrobów szklanych, Edyta Barańska, która przygotowywała go pod okiem twórcy fontanny Łukasza Rogińskiego - mówi Malwina Studzińska z Centrum Designu Gdynia, które koordynuje remont. - W słońcu cała fontanna będzie lśnić feerią barw.

Każdy mieszkaniec Trójmiasta może uczestniczyć w pierwszej od 40 lat tak znaczącej przebudowie fontanny na Skwerze Kościuszki zobacz na mapie Gdyni. Wystarczy zgłosić się do udziału w przebudowie na adres zgłoszenie@centrumdesignu.gdynia.pl.

Włączenie odnowionej fontanny nastąpi 14 lipca, w samo południe.

- Wszyscy się dziwią, dlaczego remontujemy fontannę w pełni sezonu. Odpowiadamy: chcemy połączyć zmianę jej wizerunku z festiwalem Gdynia Design Days - tłumaczy Studzińska.

To już 6. edycja gdyńskiego festiwalu poświęconego najnowszym trendom we wzornictwie przemysłowym. Jego najważniejsze wystawy skupią się wokół dwóch przestrzeni. Pierwsza to tzw. Terminal Designu na placu Grunwaldzkim zobacz na mapie Gdyni. W piętrowej konstrukcji z kontenerów powstała przestrzeń wystawiennicza, wykładowa, warsztatowa, strefa multimedialna, przestrzeń gastronomiczna, księgarnia i strefa relaksu. To tutaj również można oglądać wystawę "Współczesne Improwizacje", która prezentuje warsztat projektanta od kuchni oraz cały proces twórczy od szkicu do realizacji.

Drugą przestrzenią jest Nowa Prototypownia w budynku Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego zobacz na mapie Gdyni, gdzie pokazywana jest wystawa "Na styku". Opowiada ona o przenikaniu się sztuki i przemysłu, czyli właśnie o wzornictwie.

- Wystawę stworzyło sześć grup projektowych, które przygotowały prototypy nawiązujące do nadmorskiej specyfiki, dające nowe spojrzenie na region - mówi projektant Adam Pomorski, kurator wystawy i doradca programowy festiwalu. - W tym roku cały festiwal został pomyślany w ten sposób, żeby prezentować design pomorski i lokalnych twórców.

W ramach imprezy Gdynia Design Days odbędą się również warsztaty, pokaz mody, panel dyskusyjny, spotkania z projektantami i mniejsze wystawy, m.in. prac studentów gdańskiej ASP czy w witrynach sklepów przy ul. Świętojańskiej. Zobacz szczegółowy program festiwalu.

Pomiędzy poszczególnymi miejscami festiwalu można poruszać się na rowerach, których wypożyczalnia znajduje się na placu Grunwaldzkim lub bezpłatnymi festiwalowymi minitaksówkami spod dworca PKP (tylko w weekend). Impreza potrwa do 13 lipca, wystawy można oglądać do końca miesiąca. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.
Design to przede wszystkim:
28%

piękno

16%

użyteczność

56%

oryginalność

zakończona

łącznie głosów: 545