• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Fotopułapki skuteczne w walce ze śmiecącymi

Patryk Szczerba
1 lutego 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 
Fotopułapki montowane w lasach powodują większą nieuchronność kary. Fotopułapki montowane w lasach powodują większą nieuchronność kary.

Fotopułapki to najskuteczniejsze narzędzie do walki z zaśmiecającymi lasy i tereny zielone. Próbują nimi straszyć nawet mieszkańcy, wieszając na drzewach kartki z ostrzeżeniem o urządzeniu. Sprawdziliśmy, ile jest fotopułapek w Trójmieście.



W lesie, gdzie spacerujesz, jest dużo śmieci?

Fotopułapki to niewielkie kamery, które rejestrują obraz i dźwięk. Uruchamiają się na fotokomórkę, która wysyła także sygnał do operatora. Urządzenia są montowane głównie przy drogach prowadzących do lasu. Dostarczają cennych materiałów do obserwacji przyrody.

Dzięki nagraniom z takich urządzeń można też przyłapać "na gorącym uczynku" osoby zaśmiecające lasy. Kilka miesięcy temu jedna z fotopułapek nagrała mężczyznę, który podjechał samochodem dostawczym w mało uczęszczaną okolicę na Rudnikach. Gdy upewnił się, że nikogo nie ma w pobliżu, wyrzucił ze skrzyni auta mnóstwo śmieci, przede wszystkim płaty zerwanej papy.

Sprawca został ukarany mandatem na kwotę 500 zł, połączonym z obowiązkiem usunięcia odpadów.

Nagranie wyrzucającego śmieci na Rudnikach. Film z października.


Kartki z informacjami o urządzeniach od mieszkańców



W lasach w okolicy Witomina mieszkańcy bezsilni wobec zaśmiecających zielone tereny porozwieszali kartki z informacją o zamontowanych fotopułapkach.

Kartki na drzewach to inicjatywa mieszkańców mająca odstraszyć śmieciarzy. Kartki na drzewach to inicjatywa mieszkańców mająca odstraszyć śmieciarzy.
Strażnicy leśni i miejscy przyznają, że nie mają z akcją nic wspólnego. Nie są też jej przeciwni, ale uczulają, by przyczepiać kartki w sposób, który nie będzie niszczył drzew.

Ponad 60 osób ukaranych za śmieci i kradzież drewna



Sąsiedzka inicjatywa ma głównie odstraszać potencjalnych sprawców, ale leśnicy z Nadleśnictwa Gdańsk przyznają, że fotopułapki to także realna pomoc w karaniu sprawców. Nadleśnictwo posiada osiem takich urządzeń, a w tym roku na wyposażeniu znajdzie się kolejnych pięć. Tłumaczą, że sposób działania i lokalizacja urządzeń stanowią tajemnicę, by potencjalni sprawcy nie zaczęli ich unikać.

- W ubiegłym roku dzięki monitoringowi z fotopułapek udało się ustalić ponad pięćdziesięciu sprawców wykroczeń oraz jedenaście przypadków kradzieży drewna. Fotopułapki służą przede wszystkim do wykrywania sprawców szkodnictwa leśnego, jednak bardzo często urządzenia reagują na zwierzęta. Dzięki temu niedawno udało się zaobserwować dwa wilki. To cenne dane przyrodnicze - przyznaje Łukasz Plonus, rzecznik Nadleśnictwa Gdańsk.

Fotopułapki na wyposażeniu strażników miejskich



Cztery fotopułapki posiada na wyposażeniu Referat Ekologiczny Straży Miejskiej w Gdańsku. Ich lokalizacja jest cyklicznie zmieniana w zależności od napływających od mieszkańców zgłoszeń. Kamery są montowane tam, gdzie nagminnie powracają dzikie wysypiska.

Straż Miejska w Gdyni posiada siedem fotopułapek, z czego cztery są zupełnie nowe.

Lasy Państwowe prowadzą od kilku miesięcy intensywną kampanię przeciw zaśmiecającym. Lasy Państwowe prowadzą od kilku miesięcy intensywną kampanię przeciw zaśmiecającym.
Dwie kamery mają możliwość bezpośredniego podglądu z wykorzystaniem smartfona, pozostałe uruchamiają się w momencie wykrycia ruchu i informują o tym funkcjonariuszy, by ci mogli ująć sprawcę na gorącym uczynku.

- Fotopułapki są nam bardzo potrzebne do wykrywania sprawców wykroczeń, które popełniane są w lesie. Działają one w ten sposób, że uruchamiają się podczas ruchu. Wówczas nagrywany jest film oraz robione są zdjęcia, a my na nasze telefony otrzymujemy MMS-a ze zdjęciem osoby, która popełnia wykroczenie - tłumaczy Leonard Wawrzyniak ze Straży Miejskiej w Gdyni.
W Sopocie strażnicy miejscy od dwóch lat posiadają trzy przenośne fotopułapki, które są montowane w miejscach, gdzie pojawia się najwięcej śmieci w mieście.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (112)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane