Fragment dawnego nagrobka znaleziony w Nowym Porcie

27 maja 2020, 7:00
Ewelina Oleksy
artykuł historyczny
Najnowszy artukuł na ten temat

14 szkieletów odnaleziono na zlikwidowanym cmentarzu w Nowym Porcie

Fragment płyty nagrobnej w parku Jordanowskim przy ul. WyzwoleniaMapka znalazł przewodniczący zarządu dzielnicy Nowy Port. Rada Dzielnicy zwraca się do władz miasta z prośbą o przeprowadzenie prac, bo nagrobków może być tam więcej. Mieszkańcy chcą ich wydobycia i wyeksponowania lub przeniesienia na sąsiadujący z parkiem cmentarz.Park Jordanowski w Nowym Porcie to teren dobrze znany mieszkańcom dzielnicy. Znajduje się tam górka, która od pokoleń służy zimą do zjeżdżania na sankach. Ale w miejscu tym, w latach ok. 1689-1947, znajdował się cmentarz ewangelicki, o czym przypomina pomnik ufundowany przez miasto w 2008 r. Cmentarz został zniszczony po wojnie.

Prośba, by sprawdzić terenTeraz na ślad dawnej historii natrafił tam Łukasz Hamadyk, przewodniczący zarządu dzielnicy Nowy Port.

Mapa cmentarzy w Trójmieście


- Władze komunistyczne zniszczyły istniejący tu dawniej cmentarz, a nagrobki - jak głosi lokalna legenda - miały zostać zepchnięte przez spycharki w jedno miejsce, przysypane ziemią i w ten sposób miała powstać ta górka - wskazuje Hamadyk. - Po ostatnich opadach deszczu ziemia wypchnęła dowód na to, że nagrobki rzeczywiście zostały zakopane pod górką w parku Jordanowskim. Znalazłem wystający z ziemi fragment płyty nagrobnej. Zapewne jest tam tego więcej. Uważam, że czas się zmierzyć z tą historią, dlatego jako Rada Dzielnicy wysłaliśmy pismo do prezydent Gdańska z prośbą, żeby miasto sprawdziło ten teren i wydobyło wszystkie płyty spod tej górki, by je wyeksponować w parku lub na cmentarzu obok, jako ślad historii po ludziach, którzy tu żyli. Mam nadzieję, że nasz wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony - dodaje.
Dzielnicowy radny podkreśla też, że to właśnie w parku Jordanowskim miał znajdować się m.in. grób rodzinny Fischerów. W tym Richarda Fischera, radnego, filantropa, społecznika i browarnika, którego dwór znajduje się w Nowym Porcie.

Czytaj też: Szukają pieniędzy na drugie życie dla zabytkowego domu w Nowym Porcie

Miasto przyjrzy się sprawiePismo Rady Dzielnicy Nowy Port ws. podjęcia działań w parku Jordanowskim dopiero co trafiło do władz miasta. Urzędnicy potrzebują więc czasu, by podjąć decyzję, co dalej.

Parki i skwery w Trójmieście- Pismo z Rady Dzielnicy trafiło do prezydent Gdańska. Przyjrzymy się tej sprawie. Dziękuję Radzie za aktywność - mówi Daniel Stenzel, rzecznik prezydent Gdańska.
Ciekawego znaleziska dokonano też w ubiegłym tygodniu. W fundamentach dawnych Zakładów Mięsnych w Gdańsku znaleziono rzeźbę z XVIII w.

Odkrycie archeologiczne na terenie dawnych Zakładów Mięsnych.
Czy w twojej okolicy istniał cmentarz, który nie przetrwał do obecnych czasów?
62%

tak

24%

nie wiem

14%

nie

zakończona

łącznie głosów: 579