Fragmenty starych włoskich gazet znalezione w papieskim parasolu

16 października 2020, 20:00
Ewelina Oleksy
artykuł historyczny

Fragmenty włoskich gazet odkryto w umbraculum, czyli ozdobnym parasolu liturgicznym, symbolizującym papieską władzę. O ciekawym znalezisku poinformowali gdańscy dominikanie starający się przywrócić zabytkowi dawny blask.Ozdobny parasol papieski z 1928 r. zakonnicy odkryli przypadkiem jesienią ubiegłego roku w krypcie kościoła św. Mikołaja w Gdańsku.

Czytaj też: Dominikanie szukają archiwalnych zdjęć, bo chcą odtworzyć zabytek

Sporych rozmiarów umbraculum przetrwało II wojnę światową i przez kilkadziesiąt lat było schowane i zawinięte w stary dywan. Z tego powodu tkaninę pokryły grzyby i pleśń, ale mechanizm parasola działa.

Znalezisko szybko zostało wpisane do rejestru zabytków, a dominikanie zabrali się za jego renowację, która właśnie trwa.

Zabytki w TrójmieściePrace prowadzone są dzięki dotacji pomorskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków. Jedwabna tkanina z 1928 roku wymaga pracy specjalistów z zakresu konserwacji tkanin zabytkowych.

Włoskie gazety sugerują, że parasol zamówiono właśnie we Włoszech- Mamy nowe wieści z prac konserwatorskich przy papieskim umbraculum z 1928 roku. Podczas demontażu haftowanych aplikacji okazało się, że posiadają one warstwę z papieru gazetowego, w dodatku są to gazety drukowane w języku włoskim! Oznaczać to może, że parafia św. Mikołaja w Gdańsku zamówiła umbraculum w latach 20. XX wieku właśnie we Włoszech - informują teraz w mediach społecznościowych dominikanie, pytając, czy ktoś zna język włoski.
Umbraculum z kościoła św. Mikołaja jest prawdopodobnie jednym z nielicznych oryginalnych sprzętów liturgicznych tego typu.

Czy udało ci się kiedyś znaleźć jakiś przedmiot o wartości historycznej?
37%

tak, zdarzyło mi się

15%

nie wiem, bo nie potrafię tego ocenić

48%

nie, nigdy

zakończona

łącznie głosów: 563