Galerie handlowe w Trójmieście znów otwarte

28 listopada 2020, 14:00
rb
aktualizacja:18:10 (28 listopada 2020)
Najnowszy artukuł na ten temat

Trójmiasto zwalnia gastronomię z części opłat za sprzedaż alkoholu


W sobotę 28 listopada klienci znów mogli wrócić na zakupy do galerii handlowych. Tuż po otwarciu sklepów wielkich kolejek nie było. Więcej klientów w sklepach pojawiło się w południe.

Aktualizacja, godz. 18:10

Od godz. 15 klientów w centrach handlowych przybywało i przybywa nadal. Czytelnicy informują nas m.in. o tłumach w Galerii Przymorze, zapełnionym parkingu przy Tesco Chylonia i zwiększającej się liczbie klientów w Forum Gdańsk.

Na ponowne przyjęcie klientów, którzy w ostatnich tygodniach byli zmuszeni do robienia zakupów wyłącznie przez internet galerie handlowe przygotowały się szczególnie.

Po pierwsze - ze względu na wciąż trwającą pandemię koronawirusa, co wymusza obostrzenia i przestrzeganie reżimu sanitarnego, a więc zakupy w maseczkach, dezynfekcję i zachowanie bezpiecznego dystansu. Aby to było możliwe w sklepach obowiązują ograniczenia liczby klientów (jedna osoba na 15 m kw. powierzchni handlowej).

Po drugie - sklepy chcąc nadrobić stracony czas do maksimum chcą wykorzystać trwający tydzień przedświątecznych wyprzedaży. W wielu sklepach wydłużono z tego względu godziny otwarcia. Tak jest w Galerii Bałtyckiej, gdyńskiej Rivierze czy Parku Handlowym na Matarni.

Aby na bieżąco kontrolować liczbę klientów przebywających w sklepach zarządcy galerii uruchomili specjalne systemy do zliczania osób wchodzących i wychodzących z centrum handlowego. Z takiego mechanizmu korzystają m.in. zarządcy galerii Klif w Gdyni, Designer Outlet Gdańsk na Szadółkach czy CH Manhattan w Gdańsku.


Sobotnie otwarcie sklepów i galerii w Trójmieście nie spotkało się jednak z wyjątkowo dużym zainteresowaniem. Pierwsze kolejki przed sklepami zaczęły tworzyć się dopiero około południa.

Np. w gdyńskiej Rivierze najwięcej klientów ustawiało się przed sklepami ze sprzętem RTV AGD, drogeriami i perfumeriami oraz sklepami odzieżowymi. Na każdym wejściu w widocznym miejscu znalazła się informacja o maksymalnym limicie klientów w danym sklepie. W wybranych punktach mierzona była też temperatura.

O sporym zainteresowaniu zakupami w Rivierze informowali też kierowcy poszukujący wolnego miejsca postojowego na zastawionym podziemnym parkingu. O zatkanych parkingach informowali w Raporcie także kierowcy w Szadółkach i na Matarni.Tłumów nie było za to w Galerii Bałtyckiej. Umiarkowane kolejki ustawiały się przed nielicznymi sklepami. Podobnie jak w innych miejscach, przed wejściem do każdego sklepu znajdują się informacje o maksymalnej liczbie klientów mogących jednocześnie przebywać na terenie sklepu.

Dla odmiany w Forum Gdańsk kolejki zniecierpliwionych klientów ustawiały się już przed windami na parkingach. Swoje trzeba odstać, bo limit wprowadzono w każdej z czterech działających wind. Każdą z nich może jechać jednocześnie tylko pięć osób.Poza zachowaniem bezpiecznego dystansu, noszeniem maseczek i używaniem płynów do dezynfekcji klienci muszą też pamiętać o wciąż zamkniętych strefach gastronomicznych w galeriach (jedzenie można kupować tam tylko na wynos i z dowozem). Spożywanie posiłku w galeriach także jest zabronione.

Nieczynne pozostają też kina i siłownie. Przypominamy, że w weekendy nie obowiązują godziny dla seniorów (10-12).Czy czekałe(a)ś na sobotnie otwarcie galerii handlowych?
11%

tak, wybieram się dziś na zakupy

19%

tak, ale wybiorę się tam raczej w tygodniu

29%

raczej nie, w ostatnim czasie częściej robię zakupy przez internet

41%

nie, w ogóle nie bywam w galeriach, ich otwarcie wcale mnie nie interesuje

zakończona

łącznie głosów: 3626

rb