Gasiła papierosy w piasku na plaży

10 sierpnia 2020 (artykuł sprzed 1 roku)
Emilia
artykuł czytelnika

O tym, że nie wszyscy plażowicze potrafią zachować kulturę i nie reagują nawet wtedy, gdy zwraca się im uwagę, pisze nasza czytelniczka - pani Oliwia.Oto jej list:

Sezon w pełni, pogoda dopisuje, więc obserwujemy szturm turystów na plaże. Chciałabym jednak zwrócić uwagę na bulwersujące zachowanie kobiety, która przebywała w niedzielę, 9.08.2020, na plaży miejskiejMapka w Gdyni. Nie byłoby tego listu, gdyby pani zastosowała się do mojej prośby i zdecydowała posprzątać po sobie, tak jak ją poprosiłam.

Papierosy? Palącym nie przeszkadzająPo drugim wetkniętym w piasek papierosie zwróciłam jej uwagę, żeby po sobie posprzątała. Kosz na śmieci stał dosłownie w zasięgu dwóch kroków. Po upomnieniu, że w miejscach publicznych nie można palić, spotkałam się z komentarzami od tej rodziny, że pierwsze słyszą, po czym odpalony został kolejny papieros.

Wstawiły się za mną jeszcze dwie osoby mówiące, że dym im też przeszkadza, że bawią się tu dzieci i później wykopują pety z piasku. Mówili też o tym, że ludzie nie mają kultury. Jak widać, nie zawstydziło to wypoczywającej rodziny, ponieważ do momentu mojego zejścia z plaży papierosy nie zostały wyrzucone do kosza.

Dbajmy o przestrzeń wspólnąZ relaksującej niedzieli pozostał niesmak. Ludzie, co się z wami dzieje? Przyjeżdżacie tłumnie nad morze i zostawiacie po sobie masę śmieci. Jestem ciekawa, czy w domu ta pani też gasi papierosy w dywan pod kanapą, a może robi tak, gdy przyjeżdża do kogoś w odwiedziny?

Tak, Gdynia to moje miasto i nie mogę patrzeć na to, jak ktoś zachowuje się w ten karygodny sposób. Jaki przykład daje matka swojemu dziecku? Dziadek też się nie popisał, wdając się w uszczypliwą rozmowę. Szacunku do innych ludzi i miejsc trzeba uczyć od najmłodszych lat. Tymczasem oni zajęci byli planowaniem tego, jak szybko wypić piwo 0 proc., żeby móc przelać do butelki po nim "normalne".

Zwracam się z uprzejmą prośbą o nagłośnienie tematu, może w ten sposób świadomość ludzi wzrośnie i zaczną wreszcie dbać o miejsca publiczne, o wspólne dobro - po to, żebyśmy wszyscy mogli cieszyć się nimi w trakcie korzystania przez cały sezon.
Zdarza ci się wyrzucać śmieci nie do śmietnika?
4%

tak, ale tylko małe

8%

czasami, gdy w pobliżu nie ma żadnego kosza

15%

kiedyś tak, teraz już nie

73%

nie, nigdy tego nie robię

zakończona

łącznie głosów: 6960

Emilia

artykuł czytelnika