Gdańsk. Wyciek wodoru w elektrociepłowni

20 sierpnia 2021, 6:30
Maciej Korolczuk
Działania strażaków trwały ponad trzy godziny. Spółka PGE zapewnia, że awaria nie stanowi zagrożenia dla okolicznych mieszkańców i środowiska. Więcej zdjęć (1)

Działania strażaków trwały ponad trzy godziny. Spółka PGE zapewnia, że awaria nie stanowi zagrożenia dla okolicznych mieszkańców i środowiska.

fot. KM PSP Gdańsk

Działania strażaków trwały ponad trzy godziny. Spółka PGE zapewnia, że awaria nie stanowi zagrożenia dla okolicznych mieszkańców i środowiska.

fot. KM PSP Gdańsk

Ponad trzy godziny trwały działania strażaków zabezpieczających wyciek wodoru w Elektrociepłowni Gdańskiej. Przyczyną awarii była nieszczelność jednej z chłodnic generatora. Jak podkreśla spółka PGE, sytuacja nie stanowiła i nie stanowi zagrożenia dla okolicznych mieszkańców, środowiska i dalszej pracy Elektrociepłowni.Do interwencji w Elektrociepłowni Gdańskiej przy ul. WiślnejMapka doszło w czwartek wieczorem. Obsługa zakładu zidentyfikowała spadek ciśnienia wodoru w instalacji chłodzenia generatora. Jak się okazało, przyczyną spadku ciśnienia była nieszczelność na jednej z chłodnic generatora, skutkiem czego wodór wydostawał się do atmosfery.

O zdarzeniu informowaliśmy w Raporcie z Trójmiasta.

- Jest to zakłócenie mogące występować w tego typu instalacjach. Pracownicy Elektrociepłowni natychmiast wdrożyli działania zapobiegawcze, opisane wewnętrznymi procedurami. Urządzenie zostało odstawione, a z uwagi na właściwości palne wodoru na miejsce prewencyjnie została wezwana straż pożarna - informuje Agnieszka Dietrich z biura prasowego PGE Energia Ciepła.
Na miejscu pojawiło się osiem zastępów strażaków, a z Gdyni przyjechała Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego.

Działania służb trwały trzy godziny. Jak zapewnia Agnieszka Dietrich, po dokonaniu pomiarów potwierdzono, że sytuacja nie stanowiła i nie stanowi zagrożenia dla okolicznych mieszkańców, środowiska i dalszej pracy Elektrociepłowni.

- Produkcja ciepła na potrzeby miasta odbywa się zgodnie z zapotrzebowaniem - dodała.
Wodór dla człowieka nie jest szkodliwym gazem, ale przy większym stężeniu ma właściwości wybuchowe.

Opinie wybrane


wszystkie opinie (132)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.