Gdańsk chce zrealizować trzy inwestycje za 100 mln zł z Polskiego Ładu

11 stycznia 2022, 16:30
bra
Z Polskiego Ładu Gdańsk planuje kupić 14 elektrycznych autobusów. Więcej zdjęć (3)

Z Polskiego Ładu Gdańsk planuje kupić 14 elektrycznych autobusów.

fot. trojmiasto.pl

Z Polskiego Ładu Gdańsk planuje kupić 14 elektrycznych autobusów.

fot. trojmiasto.pl

Budowa fragmentu Nowej Świętokrzyskiej, zakup 14 autobusów elektrycznych i przebudowa ul. Łąkowej - te projekty złożył Gdańsk do realizacji w ramach kolejnej edycji Polskiego Ładu. Opiewają one na łączną kwotę 100 mln zł. Rozstrzygnięcie nastąpi pod koniec marca.- Jak dowiedzieliśmy się ze stron Banku Gospodarstwa Krajowego, który jest operatorem finansowym tego programu, na drugą edycję w skali kraju przewidziane jest 20 mld złotych. Opierając się na czystej matematyce, mieszkańcy Gdańska powinni otrzymać blisko 300 mln zł. Jednak zasady programu są takie, że projekty które możemy złożyć opiewają maksymalnie na kwotę 107 mln zł - informuje Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
Czytaj też: 20 miliardów do wzięcia na inwestycje

W czasie drugiego naboru do Polskiego Ładu można zgłosić maksymalnie trzy wnioski o dofinansowanie, których wartość dofinansowania nie może przekroczyć: 5 mln zł, 30 mln zł i 65 mln zł.

Wniosek o najniższym limicie wartości dofinansowania, nieprzekraczającym 5 milionów złotych, jest obowiązkowy. Termin zgłaszania projektów mija 15 lutego.

Z Polskiego Ładu Gdańsk zamierza sfinansować I etap Nowej Świętokrzyskiej. Więcej zdjęć (3)

Z Polskiego Ładu Gdańsk zamierza sfinansować I etap Nowej Świętokrzyskiej.

graf. trojmiasto.pl

Z Polskiego Ładu Gdańsk zamierza sfinansować I etap Nowej Świętokrzyskiej.

graf. trojmiasto.pl

Projekty zgłoszone przez Gdańsk:

  1. budowa I etapu Nowej Świętokrzyskiej na odcinku od al. Havla do ulicy Kampinoskiej i Nowej Kampinoskiej. Szacunkowa wartość zadania wynosi 90 mln zł, wnioskowane dofinansowanie wynosi 65 mln zł, wkład własny miasta 25 mln zł. Inwestycja zostanie zrealizowana w formie przeprojektowania i budowy wspomnianego odcinka. Istniejący projekt musi być dostoswany do powstającej w równoległym biegu PKM, np. z uwzględnieniem murów oporowych.
  2. zakup nowego taboru autobusowego (14 sztuk) o napędzie elektrycznym spełniającym wymogi UE pod względem ochrony środowiska. Szacunkowa wartość zakupu wynosi 35 mln zł, wnioskowane dofinansowanie to blisko 30 mln zł, a wkład własny 5 mln zł.
  3. przebudowa ul. Łąkowej na odcinku od ul. Podwale Przedmiejskie do ul. Długie Ogrody. Planowany koszt inwestycji wynosi 10 mln zł. Wnioskowane dofinansowanie o 5 mln zł. Wkład własny miasta 5 mln zł. W ramach zadania przewidziano przebudowę ulicy na długości ok. 300 m na ciąg pieszo-jezdny oraz przebudowę parkingu w granicach pasa drogowego, a także przebudowę odcinka ulicy Sadowej.

Z programu Polski Ład Gdańsk chce wyremontować fragment ul. Łąkowej. Więcej zdjęć (3)

Z programu Polski Ład Gdańsk chce wyremontować fragment ul. Łąkowej.

fot. Łukasz Unterschuetz/trojmiasto.pl

Z programu Polski Ład Gdańsk chce wyremontować fragment ul. Łąkowej.

fot. Łukasz Unterschuetz/trojmiasto.pl

Pieniądze na gdańskie PGR-y- W tym naborze pojawiła się nowość, to znaczy, że dodatkowe wnioski i projekty, mogą być składane przez gminy na terenach, gdzie funkcjonowały PGR-y - wyjaśnia Alan Aleksandrowicz, zastępca prezydent ds. inwestycji. - Okazuje się, że w Gdańsku takich lokalizacji było przynajmniej kilka m.in. na Wyspie Sobieszewskiej czy we Wrzeszczu. To są projekty, które mogą uzyskać 5 mln dofinansowania lub 2 mln. Przecieramy tutaj szlaki i zobaczymy, czy będziemy mieli szansę uzyskać dofinansowanie również w tej kategorii.

Projekty specjalne zgłoszone przez miasto

  1. przebudowa ul. Tęczowej na odcinku od ul. Nadwiślańskiej do ul. Turystycznej (odcinek około 1,100 m). Planowany koszt inwestycji wynosi 5,85 mln zł, a wnioskowane dofinansowanie to 5 mln zł, wkład własny gminy 850 tys. zł.
  2. budowa stadionu lekkoatletycznego w Gdańskim Ośrodku Kultury Fizycznej przy al. Grunwaldzkiej 244, Etap II - strefa rozgrzewkowa. Planowany koszt inwestycji - 3 mln zł, wnioskowane dofinansowanie: 2 mln zł, wkład własny: 1 mln zł. W ramach zadania zaplanowana jest budowa strefy rozgrzewkowej w zakres, której wchodzi wykonanie 4-torowej bieżni prostej o długości 100 m, jednego stanowiska do skoku wzwyż, stanowiska do rzutów kulą, wyposażenie zaplecza rozgrzewkowego, ogród deszczowy i oświetlenie terenu.

Ogłoszenie wyników tegorocznych edycji Polskiego Ładu nastąpi na przełomie marca i kwietnia.

Warto przypomnieć, że w ubiegłorocznej edycji Polskiego Ładu Gdańsk zgłosił trzy projekty na całkowitą kwotę 115 mln zł. Otrzymał dofinansowanie w wysokości 80 mln zł na przebudowę ul. Kielnieńskiej.
Czy Gdańsk otrzyma z Polskiego Ładu 100 mln, o które wnioskuje?
15%

tak, nie widzę powodów, by było inaczej

17%

to zależy, czy są one dobrze przygotowane

68%

nie, na pewno coś zostanie obcięte

zakończona

łącznie głosów: 1905

bra

Opinie wybrane


wszystkie opinie (362)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.