Gdańsk: nowe mieszkania komunalne przekazane najemcom

23 grudnia 2019, 10:30
Krzysztof Koprowski

W piątek oficjalnie przekazano klucze najemcom nowego budynku zbudowanego przez TBS Motława na Ujeścisku. W dwóch sześciokondygnacyjnych klatkach powstało łącznie 55 mieszkań, które będą użytkowane jako lokale komunalne. W planach TBS jest jeszcze budowa czterech bloków w rejonie ul. Piotrkowskiej.Nowy budynek pod adresem Piotrkowska 58 jest kolejnym, szóstym już, blokiem na osiedlu TBS Motława na Ujeścisku.

Choć TBS Motława formalnie odpowiada za realizację budynków, mieszkania w najnowszym z nich będą użytkowane jako lokale komunalne, zaś miejska spółka ma podpisaną umowę najmu na wszystkie mieszkania z Gdańskimi Nieruchomościami (wcześniej pod nazwą Gdański Zarząd Nieruchomości Komunalnych).

- Oddany budynek jest kolejnym tego typu na naszym osiedlu przy ul. Piotrkowskiej. Liczy sześć kondygnacji oraz 55 mieszkań [o powierzchni 31 - 63 m kw. - dop. red.] w dwóch klatkach schodowych. Oprócz tego na tym osiedlu mamy jeszcze bloki nieco mniejsze, jednoklatkowe, liczące 30 mieszkań - informuje Tadeusz Mękal, prezes TBS Motława.

Mieszkania gotowe do zasiedlania niemal od zarazMieszkania są wykończone w standardzie "pod klucz". Łazienki są wyłożone kaflami, z armaturą sanitarną, zaś w kuchni odnajdziemy kuchenkę oraz zlewozmywak. Wstawione są też drzwi wewnętrzne oraz ułożone wykładziny.

Budynek jest podłączony do miejskiej sieci ciepłowniczej oraz wyposażony w windę. Najniższa kondygnacja została przeznaczona pod indywidualne garaże oraz komórki lokatorskie. Naziemne miejsca parkingowe są też zlokalizowane wokół budynku.

Czytaj też:

35 rodzin w nowym budynku TBS na Dolnym MieścieMieszkania ze wsparciem dla trzech osób- W czwartek na sesji Rada Miasta uchwaliła budżet na kolejny rok, w tym środki na budowę mieszkań dla gdańszczanek i gdańszczan. W takich chwilach jak dziś, kiedy wręczamy państwu klucze do nowych domów, widzimy, jak ważne i potrzebne to inwestycje - mówiła w piątek prezydent Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz.
- W tym miejscu warto też wspomnieć o fundacji Metapomoc oraz Stowarzyszeniu Opiekuńczo-Resocjalizacyjnemu Prometeusz. Podopieczni tych placówek otrzymują w budynku Piotrkowska 58 tzw. mieszkanie ze wsparciem - dodaje Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju.
Z mieszkania ze wsparciem skorzystają łącznie trzy osoby, w tym jedna będąca wychowanką pieczy zastępczej oraz jedna z niepełnosprawnością umysłową (po ukończeniu programu "Osiedle Sitowie").

W budowie jeden budynek, w planach trzy kolejneKoszt realizacji nowego budynku wraz z infrastrukturą wyniósł ok. 11,66 mln zł, z czego udział gminy to ok. 11 mln zł, zaś pozostała kwota to udział własny TBS Motława. Zwrot dla gminy z Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego to ok. 3,8 mln zł.

Obecnie na Ujeścisku trwa już budowa kolejnego 55-mieszkaniowego bloku TBS Motława, zaś jesienią przyszłego roku rozpoczną się prace przy jeszcze jednym budynku tego typu.

Za dwa lata planowane jest rozpoczęcie realizacji jeszcze dwóch 30-mieszkaniowych budynków, które będą ostatnimi na osiedlu TBS Motława w tej części Gdańska.

Mieszkania na Ujeścisku - ogłoszenia

Dwa pokoje z osobną kuchnią na Ujeścisku !
380 000 zł
Gdańsk Ujeścisko
Mam do wynajęcia Mieszkanie 37m2 Gdańsk
1 350 zł
Gdańsk Ujeścisko
Dwupoziomowe mieszkanie z dwoma balkonami i miejscami postojowymi
695 000 zł
Gdańsk Ujeścisko
Która forma dysponowania mieszkaniem jest twoim zdaniem najlepsza?
52%

mieszkanie spłacane w oparciu o kredyt hipoteczny

20%

mieszkanie komunalne od miasta

7%

mieszkanie w systemie TBS

6%

wynajem mieszkania na wolnym rynku

15%

inne rozwiązanie

zakończona

łącznie głosów: 1126