Lotnisko: najlepszy miesiąc w roku, ale ruch to 65 proc. w stosunku do 2019

6 września 2021, 12:00
as
Lotnisko od początku roku obsłużyło już ponad milion pasażerów. Więcej zdjęć (1)

Lotnisko od początku roku obsłużyło już ponad milion pasażerów.

fot. Port Lotniczy Gdańsk

Lotnisko od początku roku obsłużyło już ponad milion pasażerów.

fot. Port Lotniczy Gdańsk

362 tys. obsłużonych pasażerów w sierpniu i ponad milion od początku roku to wynik, którym pochwalić się może gdański port lotniczy. - Zdajemy sobie oczywiście sprawę z zagrożeń wynikających głównie z ryzyka rozprzestrzenienia się czwartej fali COVID-19, ale mamy nadzieję, że skala zaszczepienia Polaków i Europejczyków nie zatrzyma ich w podróżowaniu - mówi Tomasz Kloskowski, prezes Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.Gdańskie lotnisko po fatalnym czasie w pandemii koronawirusa odradza się jak feniks z popiołów. Idealnym potwierdzeniem takiego stanu są opublikowane w poniedziałek, 6 września, wyniki.

Sierpień z rekordem wylotów i przylotówW sierpniu 2021 r. port lotniczy w Gdańsku odwiedziło 362 256 pasażerów, o ponad połowę więcej niż w roku ubiegłym, a już tylko o ponad jedną trzecią mniej niż w rekordowym 2019 r. Najwięcej osób przyleciało i odleciało z Gdańska w niedzielę, 15 sierpnia - w sumie 14 060 osób.

- Operacji lotniczych w sierpniu 2021 r. było o prawie 20 proc. więcej niż w tym samym okresie 2020 r., a o ponad 20 proc. mniej niż w 2019 - mówi Agnieszka Michajłow, rzecznik prasowy gdańskiego lotniska.
Czytaj także: Wrześniowy urlop? Króluje Morze Śródziemne

Ponad milion pasażerów od początku rokuKonsekwencją rekordowego sierpnia (pod względem liczby obsłużonych pasażerów) jest świetny wynik, jaki lotnisko uzyskało po ośmiu miesiącach od początku roku. Mowa o 1 061 267 pasażerach obsłużonych od początku roku.

- To fantastyczna wiadomość dla nas, naszych pracowników i firm z nami kooperujących, a przede wszystkim linii lotniczych, które latają z Gdańska. To dowód, że pasażerowie chętnie podróżują i wybierają nasze lotnisko. Pękł nam pierwszy milion i idziemy po więcej. Zdajemy sobie oczywiście sprawę z zagrożeń wynikających głównie z ryzyka rozprzestrzenienia się czwartej fali COVID-19, ale mamy nadzieję, że skala zaszczepienia Polaków i Europejczyków nie zatrzyma ich w podróżowaniu - powiedział Tomasz Kloskowski.

Anglia najchętniej wybierana w ruchu regularnym, Turcja w czarterachPasażerowie w sierpniu 2021 r. najchętniej wybierali loty z Gdańska do Londynu, Oslo i Sztokholmu.

Top 5 kierunków w ruchu regularnym:

  • Londyn 27 640 pasażerów,
  • Oslo 22 276 pasażerów,
  • Sztokholm 16 990 pasażerów,
  • Amsterdam 14 609 pasażerów,
  • Warszawa 11 472 pasażerów.

W sierpniu 2021 r. było ponad 235 proc. więcej pasażerów w czarterach niż w roku ubiegłym. Najwięcej turystów poleciało do Turcji, Grecji i Bułgarii.

Top 3 kierunki czarterowe:

  • Turcja 17 597 pasażerów,
  • Grecja 13 060 pasażerów,
  • Bułgaria 5 193 pasażerów.


Optymistyczne dane o wypełnieniu pasażerami pojedynczych samolotówW sierpniu w linii Swiss do Zurychu było w każdym samolocie średnio ponad 90 proc. zajętych miejsc.

- Podobne dane zanotowały linie lotnicze LOT w połączeniach z grecką wyspą Kos, Ryanair w lotach do Dublina, a Wizz Air w rejsach do Barcelony i Alesund - kończy Agnieszka Michajłow.
Czy w tym roku podróżowałe(a)ś dokądś samolotem?
16%

nie, miałe(a)m obawy

20%

nie, ale dlatego, że nie jeżdżę na wycieczki

14%

jeszcze nie, ale będę wylatywać

24%

tak, raz

26%

tak, więcej niż raz

zakończona

łącznie głosów: 867

as

Opinie wybrane


wszystkie opinie (120)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.