Gdańsk rozdaje cebulki tulipanów i krokusów

21 października 2015 (artykuł sprzed 4 lat)
piw

Trzy tysiące zestawów cebulek tulipanów i krokusów chcą rozdać mieszkańcom gdańscy urzędnicy. Jeżeli ktoś chce udekorować kwiatami balkony, parapety, klomby czy przydomowe ogródki, może odebrać cebulki w czwartek lub piątek na parterze budynku urzędu przy ul. Kartuskiej 5 zobacz na mapie Gdańska.Cebulki rozdawane są w ramach akcji "Gdańsk w tulipanach. Ukwiecamy balkony i ogródki przydomowe". Jest ona kontynuacją wcześniejszego projektu - "Posiej nas", w ramach którego od 2008 roku rozdano mieszkańcom blisko 100 tys. nasion kwiatów ozdobnych. Urzędnicy postanowili jednak zmienić nieco formułę projektu.

- W tym roku po raz pierwszy zdecydowaliśmy o przekazywaniu cebulek do nasadzeń jesiennych, a nie nasion - mówi Marcin Tryksza z Wydziału Środowiska Urzędu Miejskiego. - Celem projektu jest zainspirowanie mieszkańców Gdańska do ukwiecania jesienią najbliższego otoczenia miejsc zamieszkiwania - parapetów okiennych, balkonów, tarasów i ogródków przydomowych.
Każdy zestaw przygotowany dla mieszkańców zawiera po pięć cebulek tulipanów lub krokusów i zapakowany jest w specjalną torebkę, w której znajdują się także informacje o samych roślinach. Zestawy są skompletowane z trzech odmian krokusów i aż 20 odmian tulipanów.

Swój zestaw odebrać można - oczywiście za darmo - do piątku, w godzinach 10-12, na parterze budynku magistratu przy ul. Kartuskiej 5.

Rozdawanie cebulek rozpoczęło się w środę.

- Zestawów jest tyle, że powinno wystarczyć dla wszystkich chętnych, przynajmniej w czwartek, bo nie wykluczamy, że tego dnia zgłosi się najwięcej osób - mówi Dariusz Wołodźko z referatu prasowego gdańskiego magistratu.
Poza cebulkami w tym roku - podobnie jak w roku poprzednim - gdańscy urzędnicy rozdawali także budki lęgowe dla ptaków. Początkowo przygotowano ich 540, ale okazało się jednak, że projekt cieszył się tak dużą popularnością, że wszystkie budki "zeszły" w ciągu dwóch dni. Dlatego przygotowano kolejną partię - łącznie mieszkańcy otrzymali w tym roku aż 1340 budek. W podobny sposób ptakom pomagano także w Gdyni.
W twojej okolicy jest dużo kwiatów ozdobnych?
22%

tak, widać, że mieszkańcy dbają o wygląd balkonów i ogródków

47%

trochę jest, ale mogłoby ich być znacznie więcej

31%

nie, raczej nikt nie sadzi tu kwiatów

zakończona

łącznie głosów: 305

piw