Gdańsk świętuje rocznicę Sierpnia '80 już od piątku

12 sierpnia 2020, 11:30
Ewelina Oleksy
artykuł historyczny
Najnowszy artukuł na ten temat

Obchody Sierpnia '80. Prezydent RP i premier w Gdańsku

Bez wielkiego koncertu i zgromadzeń na pl. SolidarnościMapka, za to z wieloma wystawami i odsłonięciem pamiątkowej tablicy. Gdańsk ogłosił program miejskich obchodów 40. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. Świętowanie rozpoczyna się już w najbliższy piątek, 14 sierpnia.Gdańskie uroczystości 40. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych, organizowane we współpracy z Europejskim Centrum Solidarności i wieloma miejskimi instytucjami kultury, rozpoczynają się w piątek, 14 sierpnia.

O godz. 6 rano odbędzie się pierwszy spacer po Stoczni z inicjatorem strajku. Prelegentem będzie Bogdan Felski. Spacerów, w których brać będą udział bohaterowie tamtych wydarzeń, będzie wiele.

Pamiątkowa tablica we WrzeszczuTego samego dnia, w piątek, o godz. 10 zostanie odsłonięta pamiątkowa tablica na kamienicy przy ul. Sienkiewicza 10Mapka we Wrzeszczu.

- To w tym miejscu, podczas dyskretnej rozmowy, zapadła decyzja, że strajk w Stoczni Gdańskiej rozpocznie się 14 sierpnia. Tablica, którą odsłonimy, upamiętni ten moment i to, że solidarnościowy strajk, który rozpoczął się 40 lat temu, zmienił nasze miasto, Polskę, Europę i świat - mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Akcent białoruskiWładze Gdańska informują, że chcą, by w wydarzenia związane z obchodami wpisany był "akcent białoruski".

- Nie możemy stać bezradnie i milczeć, widząc, co się dzieje na Białorusi. Czynimy starania, żeby podczas obchodów akcent białoruski był silnie zaznaczony. Jesteśmy w tej sprawie w kontakcie z przedstawicielami opozycji białoruskiej - mówi Dulkiewicz.
Czytaj też: Gdańsk wyraża solidarność z Białorusią

Nie zabraknie praktykowanego od sześciu lat rytuału, czyli symbolicznego otwarcia historycznej Bramy nr 2 Stoczni Gdańskiej. Odbędzie się ono 31 sierpnia o godz. 10. Swoją obecność zapowiedział Lech Wałęsa.

Bez dużego koncertu, ale z wieloma wystawami- Wszystkie wydarzenia przygotowywane są w reżimie sanitarnym i będą dostępne w internecie. Z powodu pandemii nie organizujemy jednego dużego koncertu czy wielkich wydarzeń na pl. Solidarności - podkreśla Dulkiewicz.
Przed ECS stanie jednak strefa społeczna, gdzie będą się prezentowały wybrane organizacje pozarządowe w dniach 28-31 sierpnia. 31 sierpnia zmieni się ona w miasteczko samorządowe.

Ubiegłoroczne obchody 31 sierpnia w Gdańsku.


25 i 26 sierpnia ECS zaprasza na wystawę, w ramach której na zdjęciach pokaże, jak Gdańsk zmienił się przez ostatnich 40 lat. Do obejrzenia będzie też wystawa historyczna "Sierpień '80" czy wystawa z postulatami młodych, którzy w ubiegłym roku organizowali marsz.

Zobacz szczegółowy program miejskich obchodów Sierpnia '80

Program wydarzeń jest bogaty i będzie jeszcze modyfikowany.

NSZZ Solidarność i Ministerstwo Kultury też organizują obchodySwoje wydarzenia z okazji upamiętnienia 40. rocznicy Porozumień Sierpniowych organizuje w Gdańsku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego we współpracy z NSZZ Solidarność oraz Instytutem Dziedzictwa Solidarności. Uroczystości mają się odbyć z udziałem prezydenta i premiera RP.

W programie tych wydarzeń zaplanowano m.in.:


  • wirtualną wystawę pod hasłem "Człowiek rodzi się i żyje wolnym". Wystawa będzie dostępna od 10 sierpnia na stronie www.strajki1980.pl
  • kino letnie przy siedzibie Krajowej Komisji NSZZ Solidarność przy ul. Wały Piastowskie 24 w Gdańsku, obok tzw. niebieskiej bramy
  • wystawy poświęcone postaciom Kornela Morawieckego i prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Pierwsza zostanie wystawiona 30 września w historycznej sali BHP Stoczni Gdańskiej, druga we wrześniu 2020 r. na dziedzińcu siedziby MKiDN w Warszawie
  • wystawę "Księża Solidarności", która zostanie w październiku również w historycznej sali BHP Stoczni Gdańskiej
  • wydanie książki "Alfabet Solidarności" oraz albumu "40-lecie Solidarności", zaplanowane na listopad i grudzień tego roku
Weźmiesz udział w obchodach rocznicy Sierpnia '80?
18%

tak, w kilku wydarzeniach na pewno

8%

tak, ale tylko przez internet

15%

jeszcze nie wiem

59%

nie, nie mam tego w planach

zakończona

łącznie głosów: 492