stat

Gdańsk: szyba z elewacji biurowca spadła na auta

10 września 2019, 16:15
Rafał Borowski, Arnold Szymczewski

We wtorkowe popołudnie w centrum Gdańska doszło do niezwykle groźnego zdarzenia. Z elewacji biurowca Organika Trade przy ul. Heweliusza 11 odpadła sporych rozmiarów szyba, a jej fragmenty spadły na pobliski parking. Na szczęście, w momencie upadku na ziemię nikt na nim nie przebywał. Części spadającej szyby uszkodziły jednak kilka samochodów.

We wtorek na ulicach Trójmiasta wieje porywisty wiatr. To prawdopodobnie jego podmuchy przyczyniły się do zdarzenia, które mogło mieć opłakane skutki. Z biurowca Organika Trade przy ul. Heweliusza 11 w Gdańsku odpadł fragment elewacji i z wysokości kilkudziesięciu metrów spadł w częściach na ziemię.

Mierzący ok. 80 metrów biurowiec jest jednym z charakterystycznych obiektów w panoramie centrum Gdańska za sprawą elewacji z płyt w czerwonym odcieniu. Okazuje się, że są one wykonane ze szkła, o czym przekonali się właściciele czterech aut, stojących na parkingu przy biurowcu.


Szklana elewacja uszkodziła cztery samochodyOk. godz. 15, jedna z nich odpadła z piętra zlokalizowanego mniej więcej w połowie budynku. Na szczęście, na parkingu nie było w tym momencie osób postronnych.

- Część elewacji spadła na zaparkowane samochody. Obyło się bez osób poszkodowanych - informuje oficer dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku.
Sprawdziliśmy to. W trzech zostały uszkodzone szyby boczne, w jednym dodatkowo tylna szyba, a w ostatnim spadająca szyba rozbiła szklany szyberdach. Na parkingu leżały nie tylko drobiny roztrzaskanej tafli, ale także jej uszczelki i szyny mocujące. Udało nam się skontaktować ze świadkiem, który obserwował zdarzenie z okien biurowca.

Świadek: Coś mignęło za oknem i usłyszałem huk- Pracuję w tym budynku na 12. piętrze. Podczas pracy coś mignęło mi za oknem i usłyszałem straszliwy huk. Okazało się, że od biurowca odpadł kawałek elewacji w postaci szklanej tafli. W locie roztrzaskała się o reflektor, oświetlający billboardy na Organice, a jej kawałki spadły na parking. Słyszeliśmy też krzyki ludzi na dole, ale nikomu nic się nie stało. Uszkodzone zostały natomiast zaparkowane samochody - relacjonuje pan Wojciech.
Można by potraktować to jako jednorazowy incydent, gdyby nie fakt, że w elewacji biurowca Organika Trade można dostrzec kolejne miejsce - z innej strony budynku - w którym także widnieje miejsce po brakującym fragmencie elewacji. Pisaliśmy o tym w 2006 r.


Szyba wypadła z wieżowcaBudynek z lat 70.Od dawna mówi się, że wymaga ona kapitalnego remontu, gdyż konstrukcja budynku pochodzi z drugiej połowy lat 70. Warto wspomnieć, że to trzeci najwyższy budynek biurowy w całym Trójmieście. Wyższe są od niego jedynie Olivia Star w Oliwie oraz Neptun we Wrzeszczu.

Spróbowaliśmy się skontaktować telefonicznie z właścicielem biurowca - spółką Heveliusa 11 należącą do Malborskich Zakładów Chemicznych - lecz na razie bez skutku. Gdy otrzymamy jego komentarz w sprawie zdarzenia, niezwłocznie go opublikujemy.
Czy twoje mienie kiedykolwiek zostało zniszczone wskutek warunków pogodowych?
14%

tak i straty były znaczne

26%

tak, ale obyło się bez dużych szkód

60%

nie, nigdy

zakończona

łącznie głosów: 1738