Gdańsk w pięciu barwach

21 października 2004 (artykuł sprzed 16 lat)
O.K.
Najnowszy artukuł na ten temat

Tablice, które ułatwiają dotarcie do celu. Jak oznakowany jest Gdańsk?

Kolorowe oznakowanie miasta podzielonego na pięć dużych obszarów zakłada nowy System Informacji Miejskiej (SIM), który ma być wprowadzony w Gdańsku w latach 2005-2009. Na razie przygotowano projekt, pierwsze nowe oznakowania pojawią się w mieście na początku roku 2005, a całe miasto zostanie oznakowane do końca 2009 roku.Nowy System Informacji Miejskiej (SIM) w Gdańsku, zaprojektowany przez Magdalenę Gzowską-Hazuka, Jacka Gzowskiego i Sławomira Błażewicza, w założeniach ma być spójną, logiczną i indywidualną całością - nowoczesną i estetyczną, na miarę wymagań unijnych.

Miasto ma być oznakowane lepiej, ma być łatwiej się po nim poruszać zarówno mieszkańcom, jak i turystom. Na nowo i w jednolitym charakterze mają być wykonane numery domów, tablice z nazwami ulic, tablice obiektów zabytkowych, drogowskazy, tablice orientacyjne z planem miasta. Nowoczesne kartusze z hartowanego szkła zastąpią tradycyjne zielone tablice na ponad 90 gdańskich zabytkach.

- System będzie spełniał cztery funkcje: identyfikującą, kierującą, informacyjną i identyfikującą położenie w przestrzeni miasta - wyjaśnia Rafał Drozdowski, prezes firmy Public Profits z Poznania, która wygrała przetarg na wykonanie projektu SIM w Gdańsku. - Miasto podzielimy na pięć obszarów, każdemu z nich będzie odpowiadał kolor: Śródmieściu kolor brązowy, Oliwie - zielony, Wrzeszczowi - czerwony, Pasowi Nadmorskiemu - błękitny, Górnemu Tarasowi - granatowy. Napisy na zabytkach i obiektach historycznych będą po polsku, niemiecku i angielsku. SIM nie będzie dublować informacji dla kierowców, która w Gdańsku jest przygotowana bardzo dobrze.

Wykonanie projektu SIM dla Gdańska kosztowało prawie 300 tys. zł, do końca listopada zostanie przygotowana dokumentacja techniczna. Realizacja w mieście jest przewidziana na lata 2005-2009. W Wieloletnim Planie Inwestycyjnym Gdańska przewidziano na ten cel ponad 5 mln zł, na rok 2005 - 700 tys. zł. Pierwsze "SIM-y" pojawią się w Gdańsku w Śródmieściu i w Oliwie - dzielnicach najbardziej atrakcyjnych turystycznie.

O.K.