Weekendowe utrudnienia ruchu w Trójmieście

23 sierpnia 2018 (artykuł sprzed 2 lat)
Maciej Korolczuk
Najnowszy artukuł na ten temat

Kiedy znikną folie na przyciskach dla pieszych?

W nadchodzący weekend kierowców poruszających się po Gdańsku czeka sporo utrudnień. Drogowcy w piątek wieczorem zamkną do poniedziałku al. Grunwaldzką zobacz na mapie Gdańska między Oliwą a Strzyżą w kierunku centrum. W tym samym czasie w przeciwnym kierunku będą wymieniane tory tramwajowe na al. Zwycięstwa zobacz na mapie Gdańska przy Operze Bałtyckiej, a w sobotę na kilka godzin przez maraton rolkarzy zostanie zamknięta ul. Marynarki Polskiej zobacz na mapie Gdańska w Letnicy. Utrudnienia, co prawda mniejsze, czekają również na kierowców w Gdyni.Końcówka wakacji to dla drogowców czas wytężonej pracy, a dla kierowców - szczególnych utrudnień w ruchu. Aby zdążyć przed rozpoczęciem roku szkolnego i wzmożonym ruchem na drogach, drogowcy w jednym czasie chcą dokończyć modernizację al. Grunwaldzkiej między Oliwą a Strzyżą oraz wymienić fragment torowiska na przejeździe przez al. Zwycięstwa przy Operze Bałtyckiej.

Dodatkowo, w sobotę w Letnicy zaplanowano maraton rolkarzy i na ich potrzeby trzeba będzie zamknąć ul. Marynarki Polskiej.

Urzędnicy tłumaczą, że spiętrzenie robót drogowych z imprezą uliczną może być uciążliwe dla kierowców czy mieszkańców, ale jest konieczne, by zdążyć z oddaniem wspomnianych odcinków przed wznowieniem zajęć w szkołach.

W weekend zamknięta al. GrunwaldzkaNajpoważniejsze utrudnienia będą na Grunwaldzkiej. W najbliższy weekend 24-26 sierpnia remontowany odcinek między Opacką a Abrahama będzie zamknięty dla ruchu. Drogowcy muszą wyłączyć ten odcinek, by ułożyć na nim ostatnią warstwę bitumiczną.
Utrudnienia rozpoczną się w piątek po popołudniowym szczycie komunikacyjnym i potrwają do poniedziałkowego wczesnego poranka, gdy nastąpi przywrócenie docelowej organizacji ruchu.

- To w zasadzie ostatni weekend wakacji. Już odczuwamy mniejszy ruch na drogach generowany przez turystów, a jeszcze nie rozpoczął się rok szkolny, więc wychodzimy z założenia, że to najlepszy czas by to przeprowadzić. Ma to także uzasadnienie technologiczne, by ostatnią warstwę układać na całej szerokości jezdni - tłumaczy Tomasz Wawrzonek, miejski inżynier ruchu.


Urzędnicy sugerują, by w tym czasie korzystać z wytyczonych objazdów tzw. dolnym tarasem (ulicami Chłopską zobacz na mapie Gdańska, Rzeczypospolitej zobacz na mapie Gdańska, Legionów zobacz na mapie Gdańska).

Prace realizowane będą od strony ul. Abrahama w kierunku ul. Opackiej. Jak zapewniają, w miarę postępu robót, otwierane będą kolejno poszczególne skrzyżowania (Bażyńskiego/Kołobrzeska, Derdowskiego, Kaprów/Obrońców Westerplatte, Opata Rybińskiego/Piastowska, Pomorska/Opacka).

Wymiana torów przy OperzeUtrudnienia będą też na jezdni w przeciwnym kierunku przy Operze Bałtyckiej. Na skrzyżowaniu al. Zwycięstwa z al. Hallera od piątkowego wieczora będą wymieniane szyny tramwajowe. Utrudnienia dla kierowców rozpoczną się od godz. 20 i potrwają do poniedziałku 27 sierpnia do godz. 5.W trakcie prac wymienione zostaną szyny i wyregulowane położenia osi torów tramwajowych. Roboty nie będą miały wpływu na ruch tramwajów (będą prowadzone w nocy), wystąpią natomiast utrudnienia dla kierowców - z tymi niestety trzeba się będzie mierzyć i w dzień i w nocy.

Dla przeprowadzenia robót konieczne będzie częściowe zamknięcie fragmentu al. Zwycięstwa w kierunku Sopotu. Z ruchu zostaną wyłączone lewy oraz środkowy pas jezdni. Dla kierowców dostępny będzie prawy pas, a także pas do skrętu w prawo. Z utrudnieniami muszą liczyć się także kierowcy jadący od strony Oliwy. Aby skręcić w lewo w al. Hallera będą musieli skorzystać z nawrotki przy Traugutta.

X Maraton Sierpniowy im. Lecha WałęsyTo nie koniec utrudnień. W sobotę w godz. 13:30 - 18:30 w Letnicy odbędzie się maraton rolkarzy. Z ruchu zostaną wyłączone ul. Żaglowa oraz przede wszystkim Marynarki Polskiej na odcinku od ul. Narwickiej zobacz na mapie Gdańska do ul. Wyzwolenia zobacz na mapie Gdańska.

Ruch w tym czasie będzie prowadzony objazdami i kierowany przez policję. Dojazd na Stadion w Letnicy oraz wyjazd z niego będą możliwe tylko od strony Brzeźna.

Nastąpią też zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Szczegóły poniżej.

Tramwaje:
Linia 10:
- funkcjonowanie linii w ciągu ul. Marynarki Polskiej zostanie utrzymane wg stałego sobotniego rozkładu jazdy,
- w godzinach trwania imprezy ruch tramwajów będzie wstrzymywany tylko chwilowo (na czas przebiegu zawodników) na skrzyżowaniach: Marynarki Polskiej/Narwicka oraz Marynarki Polskiej/Wyzwolenia.

Autobusy:
Linia 258:
- będzie obowiązywać specjalny rozkład dojazdy,
- od kursu wykonywanego z przystanku "Ku Ujściu" [1985] od godz. 14:06, linia 258 zacznie funkcjonować co 30 minut, na zmienionej trasie: Węzeł Ku Ujściu - tunel pod Martwą Wisłą - Droga Zielona - pętla przy ul. Kochanowskiego (koło dawnej wieży ciśnień).
Linia 148 i 156:
- autobusy tych linii będą kursować bez zmian, wg aktualnie obowiązujących tras i rozkładów.


Utrudnienia także w Gdyni

W Gdyni także nie obędzie się bez problemów. Niemiłe niespodzianki czekać kierowców będą już w czwartek wieczorem w okolicach otwieranego Konsulatu Kultury. Ze względu na próby od 20:30 do 22 przejazd przez skrzyżowanie ulic Władysława IV - Jana z Kolna - Wendy zobacz na mapie Gdyni będzie prowadzony po jednym pasie ruchu każdego z wlotów. Podobnie będzie w piątek w godz 9:30 - 11.

Wieczorem w godz. 20:30 - 21:10, kiedy placówka będzie uroczyście otwierana, ruch na skrzyżowaniu zostanie całkowicie wstrzymany. Objazd w kierunku ul. Janka Wiśniewskiego będzie w tym czasie prowadzony ulicami Wójta Radtkego, pl. Kaszubski, Portową, Wendy, Chrzanowskiego i Polską.

Z kolei w niedzielę, kierowcy mogą zapomnieć o wjeździe na al. Jana Pawła II zobacz na mapie Gdyni, która będzie zamknięta od skrzyżowania z ul. Waszyngtona zobacz na mapie Gdyni z powodu festiwalu "Lato z Radiem". Ruch zostanie przywrócony w poniedziałek rano.

- Na czas imprezy nie zostaną wyznaczone żadne dodatkowe parkingi. Natomiast Zarząd Komunikacji Miejskiej w Gdyni zaplanował zwiększenie częstotliwości kursowania linii autobusowych i trolejbusowych łączących Śródmieście z pozostałymi dzielnicami - informuje gdyński ZDiZ.
Jak zamierzasz spędzić nadchodzący weekend?
34%

mam wolne, ale zostaję w mieście

21%

idę do pracy

26%

wyjeżdżam z Trójmiasta

4%

wybieram się na plażę

15%

zamierzam spotkać się ze znajomymi, pójść na imprezę etc.

zakończona

łącznie głosów: 1511