Gdańsk: wiosną powstanie koncepcja całorocznego lodowiska

8 listopada 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Ewelina Oleksy
Najnowszy artukuł na ten temat

Na lodowisko trzeba poczekać, ale rolkowisko coraz bliżej

Blisko 190 tys. zł pochłonie opracowanie koncepcji krytego, całorocznego lodowiska, które ma powstać na gdańskim Ujeścisku, w sąsiedztwie nowo powstałej szkoły i przedszkola przy Nowej Bulońskiej. Dokumentację, która ma być gotowa w kwietniu 2020 roku, przygotuje ta sama firma, która stworzyła koncepcję lodowiska dla Gdyni. Gdański obiekt ma powstać w 2022 roku.- Przetarg na koncepcję krytego lodowiska opracowuje firma MD Polska ze Szczecina. Koszt tego opracowania to 189 420 zł brutto. Koncepcja ma być gotowa do końca kwietnia 2020 r. - informuje Aneta Niezgoda z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.
Przedstawiciele Biura Architektonicznego MD Polska, które specjalizuje się w projektowaniu obiektów sportowych, zapewniają, że dotrzymają terminu zawartego w umowie z miastem. Ta sama firma zaprojektowała w 2016 r. m.in. lodowisko miejskie w Gdyni, które nadal nie powstało.Wyłoniony w przetargu wykonawca ma przeanalizować kilka wariantów:

  • lodowisko rekreacyjno-treningowe - obiekt z jedną taflą, trybunami i torami do curlingu;
  • lodowisko rekreacyjno-treningowe - obiekt z dwiema taflami, trybunami i torami do curlingu;
  • lodowisko rekreacyjno-profesjonalne - obiekt z jedną taflą, trybunami i torami do curlingu;
  • lodowisko rekreacyjno-profesjonalne - obiekt z dwiema taflami, trybunami i torami do curlingu;
  • lodowisko rekreacyjno-profesjonalne - obiekt z dwiema taflami, trybunami i torami do curlingu oraz obiekt krytego basenu;
  • lodowisko rekreacyjno-treningowe - obiekt z jedną taflą, trybunami i torami do curlingu oraz obiekt krytego basenu.

Lodowisko w 2022 roku?Budowa całorocznego lodowiska na Ujeścisku, jak informują urzędnicy, nastąpi po zapewnieniu środków w budżecie miasta. Wstępnie jako termin zakończenia inwestycji podawany jest rok 2022.

- Miasto po otrzymaniu koncepcji na całoroczne lodowisko w dzielnicy Ujeścisko, w zaplanowanym terminie do końca kwietnia 2020r., będzie dopiero znało szacunkowe koszty inwestycji. I dopiero wtedy będziemy zabezpieczali środki i uruchamiali realizację dokumentacji technicznej dla tej inwestycji. Na tę chwilę nie możemy podać terminu rozpoczęcia budowy. Jest to krok następny po pozyskaniu dokumentacji, niezbędnych pozwoleń, poznaniu szacowanych kosztów przedsięwzięcia i zorganizowaniu montażu finansowego. Inwestycja lodowiska jest w fazie programowania - tłumaczy Olimpia Schneider z biura prasowego gdańskiego magistratu.
Dotychczas ta inwestycja nie miała jednak szczęścia. Pierwszy przetarg na opracowanie koncepcji całorocznego lodowiska miasto ogłosiło w lutym tego roku. Miała ona powstać w ciągu pół roku od czasu podpisania umowy z wybranym wykonawcą, ale do podpisania tej umowy ostatecznie nie doszło.

Do przetargu stanęły trzy firmy. Oferty zostały złożone w plikach zaszyfrowanych elektronicznie. Okazało się, że jednej nie udało się otworzyć, druga dotyczyła innego przetargu, natomiast trzecia była ponad cztery razy wyższa niż zakładał budżet. Opiewała na 897,9 tys. zł. Miasto chciało wydać maksymalnie 200 tys. zł. Postępowanie zostało więc unieważnione.

Szacunkowy koszt to ponad 23 mln złW drugim przetargu oferty złożyło pięć firm. Trzy z nich zmieściły się w planowanym przez miasto budżecie. Wygrała wspomniana firma MD Polska ze Szczecina.

Analiza przygotowana w kwietniu 2018 roku przez spółkę InvestGDA zakładała, że budowa całorocznego lodowiska na Ujeścisku wraz z jego wyposażeniem pochłonie ok. 23,3 mln zł, a jego roczne utrzymanie wyniesie ponad 2,3 mln zł. Całoroczne lodowisko miejskie ma służyć nie tylko mieszkańcom, ale także sportowym grupom łyżwiarskim, hokejowym oraz curlingowym.

Sezonowe lodowisko rusza w przyszłym tygodniuZanim mieszkańcy doczekają się całorocznego lodowiska, mogą korzystać z tego sezonowego przy pl. Zebrań Ludowych. Ślizgawka zacznie działać 14 listopada, od godz. 14:30. Bilet normalny kosztuje 13 zł, a ulgowy 7 zł.
Będziesz korzystał(a) z lodowiska poza okresem zimowym?
48%

tak, zamierzam jeździć przez cały rok

31%

trudno powiedzieć, może się wybiorę

21%

nie, tylko w zimie mam na to ochotę

zakończona

łącznie głosów: 735