Gdańskie restauracje otworzą się na noc

23 maja 2013 (artykuł sprzed 7 lat)
Łukasz Stafiej

- Każdy szanujący się Hiszpan i Włoch biesiaduje późnym wieczorem. To wcale nie jest niezdrowe - przekonują organizatorzy Nocy Restauracji, która potrwa z piątku na sobotę. W siedemnastu wybranych lokalach podane zostaną specjalnie przygotowane na tę okazję potrawy. Będzie można również podejrzeć pracę szefów kuchni.Na początek ważna informacja. Choć Noc Restauracji może kojarzyć się z popularną od kilku lat akcją promocyjną "Gdańsk za pół ceny", niewiele ma z nią wspólnego. Za dania w specjalnym nocnym menu, które w nocy z piątku na sobotę będzie obowiązywało w wybranych siedemnastu restauracjach, zapłacimy bowiem pełną cenę.

- Do akcji zaprosiliśmy te lokale, które są ambasadorami dobrego smaku. Imprezę kierujemy do ludzi, którzy podczas wizyty w restauracji chcą skosztować czegoś wyjątkowego i wcale nie w niskiej cenie - zastrzega Hubert Gonera, organizator Nocy Restauracji z firmy Landbrand.

Na co dzień w Gdańsku próżno szukać miejsca, w którym późnym wieczorem zjemy posiłek. Podczas Nocy Restauracji będzie inaczej - nocne menu zacznie obowiązywać w piątek o godz. 19 i - jak zapewnia organizator - szefowie kuchni będą przyrządzać potrawy co najmniej do godz. 2.

- Mam jednak cichą nadzieję, że gdańszczanom spodoba się nocne biesiadowanie i będą się bawić do rana. Przez lata w Polakach utarło się przekonanie, że późne jedzenie jest niezdrowe. Nic bardziej mylnego. Każdy szanujący się Hiszpan, Włoch czy Francuz najchętniej biesiaduje właśnie wieczorem w towarzystwie rodziny czy przyjaciół. To styl życia, którego warto spróbować - przekonuje Gonera.

Oprócz skróconego nocnego menu, każdy z szefów kuchni przygotuje specjalnie skomponowaną na tę okazję potrawę. W restauracji Barbados zobacz na mapie Gdańska będzie można spróbować polędwiczek z indyka w piwno-karmelowym sosie, w Da Mario zobacz na mapie Gdańska serwowana będzie wołowina w sosie z owocami czeremchy, w Fellini zobacz na mapie Gdańska skosztujemy steku z miecznika w panierce panko, a w Swojskim Smaku zobacz na mapie Gdańska - piersi z gęsi na truskawkowo-melonowym ratatouille, natomiast w Villi Eva zobacz na mapie Gdańska szef kuchni zaproponuje bliny gryczane z wędzonym łososiem bałtyckim - przepis autorstwa Guntera Grassa.

Nie mniej pomysłowe potrawy serwowane będą w pozostałych restauracjach: Gamberorosso zobacz na mapie Gdańska, Gdański Bowke zobacz na mapie Gdańska, Kuchnia Rosyjska zobacz na mapie Gdańska, Restauracja Gdańska zobacz na mapie Gdańska, Restauracja Kokieteria zobacz na mapie Gdańska, Restauracja Kubicki zobacz na mapie Gdańska, Tawerna Dominikańska zobacz na mapie Gdańska, Verres en Vers zobacz na mapie Gdańska, VNS Restauracja zobacz na mapie Gdańska, Mercado Tapas Bar zobacz na mapie Gdańska oraz Cafe Bar Mon Balzac zobacz na mapie Gdańska (w akcji biorą również udział dwa lokale spoza Trójmiasta: Inspiracja w Pałacu Kościeszy w Przyjaźni oraz U Jakuba w Pruszczu Gdańskim).

- Tematem przewodnim imprezy jest odczarowanie regionalnych tradycji kulinarnych i lokalnych składników. Pomorze ma się czym chwalić, bowiem oficjalna lista produktów regionalnych liczy tutaj 136 pozycji - mówi Gonera.

W każdej z wymienionych restauracji odbędą się również pokazy gotowania na żywo, tzw. live cooking, podczas których szefowie kuchni przygotują swoje autorskie potrawy. Na stronie akcji można sprawdzić godzinową rozpiskę pokazów gotowania oraz pobrać mapę i nocne menu każdej z restauracji. Tutaj także będzie można głosować na najlepsze danie imprezy.
Jadasz późnym wieczorem i nocą?
23%

nigdy, to niezdrowe

41%

czasami, gdy nie mam czasu zjeść wcześniej

36%

często, lubię tak spędzać czas ze znajomymi

zakończona

łącznie głosów: 526