Gdańszczanie oddali hołd Janowi Heweliuszowi

28 stycznia 2015 (artykuł sprzed 6 lat)
mJ
artykuł historyczny

Gdańszczanie uczcili pamięć Jana Heweliusza


Dokładnie 404 lata temu w Gdańsku urodził się astronom, matematyk i browarnik - Jan Heweliusz. W środę, 28 stycznia, pod pomnikiem wybitnego uczonego odbyło się plenerowe widowisko teatralne, upamiętniające dokonania legendarnego gdańszczanina.- Jan Heweliusz to bez dwóch zdań postać wyjątkowa. Gdańszczanin, który był rozpoznawalny na całym świecie. To taka nasza wizytówka miasta, którą powinniśmy ciągle rozsławiać. Dlatego też organizujemy od kilkunastu lat tego typu przedstawienia - zdradza Elwira Twardowska z Gdańskiego Archipelagu Kultury "Plama".

28 stycznia to dzień Jana Heweliusza. Tradycyjnie już, pod pomnikiem wielkiego astronoma przy ul. Korzennej zobacz na mapie Gdańska gdańszczanie hucznie oddali hołd wielkiej postaci. To również zwieńczenie corocznego Święta Gdańskiej Nauki.

- Tak się składa, że ten wybitny astronom przyszedł na świat 28 stycznia i zmarł również 28 stycznia. Zdecydowanie bardziej wolimy świętować narodziny. Specjalnie na tę okazję Teatr Plama prowadzony przez Elwirę Twardowską przygotował przedstawienie ze scenami nawiązującymi do życia Jana Heweliusza. To swego rodzaju forma oprawy urodzin i odejścia naukowca. Warto obchodzić taki dzień, gdyż postać Jana Heweliusza jest wielowymiarowa - tłumaczy aktor Michał Juszczakiewicz.

Podczas przedstawienia zaprezentowano kilka scen z życia astronoma, m.in. spotkanie Jana Heweliusza z Janem III Sobieskim oraz Edmundem Halley'em, który został przysłany do Gdańska w celu weryfikacji niezwykle precyzyjnych pomiarów gwiazd gdańskiego astronoma. W symboliczny sposób zaprezentowano śmierć naukowca. Na koniec zgromadzeni mieszkańcy przeszli pod Kościół św. Katarzyny, w którym wybitny gdańszczanin został pochowany. Tutaj złożono kwiaty i zapalono znicze.

Tradycyjnie już, w rolę Jana Heweliusza wcielił się aktor Teatru Wybrzeże Florian Staniewski. O oprawę muzyczną zadbał Chór Mieszczan Gdańskich oraz bębniarze.

- Zdecydowanie warto organizować tego typu przedstawienia. To wyjątkowy dzień, a niestety nie za bardzo zdajemy sobie z tego sprawę. Gdańsk w swojej historii nie ma wielu wybitnych mieszkańców, ale bez wątpienia Jan Heweliusz to ścisła czołówka najważniejszych osobistości naszego miasta. Trzeba pokazywać młodym kim był Heweliusz, co to za postać - wyjaśnia pan Tomasz, mieszkaniec Gdańska.

Przedstawienie przygotowane przez Teatr Plama. Więcej zdjęć (1)

Przedstawienie przygotowane przez Teatr Plama.

fot. trojmiasto.tv

Przedstawienie przygotowane przez Teatr Plama.

fot. trojmiasto.tv

Znasz historię znanych ludzi z Trójmiasta?
15%

tak, szczegółowo

35%

tak, ale pobieżnie

37%

nie, tylko ciekawostki o niektórych

13%

nie interesuje mnie to wcale

zakończona

łącznie głosów: 116

mJ