Gdańszczanin skonstruował respirator "ostatniej szansy"

10 października 2020 (artykuł sprzed 1 roku)
Wioleta Stolarska

Nie jest inżynierem z wykształcenia, ale jego pasją jest konstrukcja maszyn. Pierwszym urządzeniem, które zbudował, była maszyna do lodów. Teraz obserwując trudną sytuację w szpitalach spowodowaną pandemią koronawirusa, postanowił działać i w swoim mieszkaniu zbudował "respirator ostatniej szansy". Urządzenie co prawda nie ma specjalnego certyfikatu, by działać klinicznie, ale - jak przekonuje jego twórca - jest sprawne i po specjalistycznych testach może w przyszłości pomagać pacjentom.Z wykształcenia jest filozofem, studiował też architekturę, a jego pasją jest konstruowanie. Pierwszym stworzonym przez niego urządzeniem była maszyna do lodów. Produkcja i sprzedaż lodów z wykorzystaniem technologii ciekłego azotu była jego pracą.

- Wirus wpłynął na moje życie i pracę tak jak pewnie na większość osób, więc lodowego biznesu już nie ma. Okazało się jednak, że maszyna do lodów, którą skonstruowałem po pewnych poprawkach, daje możliwość pełnienia funkcji respiratora - przekonuje Dawid Regulski, mieszkaniec Gdańska.
Czytaj też: Kiedy i jak zlecane są testy na COVID-19?

Koronawirus w Trójmieście: wszystkie informacjeRespirator DIYGdański konstruktor przekonuje, że pomysłów na skonstruowanie "domowego" respiratora było już sporo, dlatego, podobnie jak wielu jego poprzedników, w związku z epidemią COVID-19 i brakiem respiratorów również podjął się skonstruowania takiego urządzenia - Respiratora 141. Jednak, jak podkreśla, już sama idea budowy respiratora jest z góry obciążona pewnym problemem.

- Wersje urządzeń, które jest w stanie zbudować każdy we własnym zakresie, to modele działające na zasadzie automatycznego uciskania worka resuscytacyjnego. Nie posiadają niestety większości parametrów, jakie bezwzględnie musi mieć respirator, więc nie są przydatne klinicznie. Te konstrukcje natomiast, które takie parametry mają, są na tyle zaawansowane, że ich wykonanie stanowi wyzwanie nawet dla inżynierów, nie mówiąc już o kimś bez wykształcenia technicznego. Mowa tu zarówno o stopniu skomplikowania, interdyscyplinarności wiedzy potrzebnej do ich budowy, zaawansowaniu i dostępności podzespołów, jak i urządzeń niezbędnych do jego wykonania, np. drukarka 3D - wyjaśnia.
Jednocześnie przekonuje, że skonstruowane przez niego urządzenie, choć zostało zbudowane w prosty sposób, z łatwo dostępnych podzespołów i części, które dostępne są w każdym sklepie ogólnobudowlanym, zachowuje wszystkie niezbędne parametry do prawidłowej wentylacji.

- Respirator 141 posiada wszystkie funkcje warunkujące możliwość poprawnej wentylacji mechanicznej. Zdolność mieszania tlenu z powietrzem w określonych stężeniach, możliwość nawilżania i podgrzewania powietrza oraz jego filtracja pozwalają na przygotowanie odpowiedniej mieszanki oddechowej w zależności od stanu pacjenta. Ma też możliwość ustalania niezbędnych parametrów, takich jak: stosunek czasu wdechu do wydechu, wentylacji minutowej, objętości oddechowej, ciśnienia szczytowego i końcowowydechowego - wylicza.
Czytaj też: PG daje 1 mln zł naukowcom na badania koronawirusa. Pracuje siedem zespołów

Jego projekt nie zakłada konieczności produkcji seryjnej, ale też jej nie wyklucza. Autor podkreśla, że urządzenie ma być na tyle proste, by każdy mógł zbudować je sam w domu.

- Wszystkie części do jego budowy mamy właściwie w domu, garażu, samochodzie lub w pobliskim sklepie ogólnobudowlanym. Realizacja projektu nie wymaga potrzeby posiadania specjalistycznych urządzeń, drukarki 3D, umiejętności budowy układów scalonych czy wiedzy z dziedziny programowania. Wszystkie rozwiązania użyte do projektu zakładają wykorzystanie gotowych części lub urządzeń, które trzeba jedynie zaadaptować pod funkcje respiratora. To natomiast wykonalne jest przy użyciu ogólnodostępnych narzędzi, które każdy powinien znaleźć w swojej skrzynce z narzędziami - przekonuje konstruktor Respiratora 141.

Lekarskie wizyty domowe w Trójmieście


Respirator 141 ma szansę trafić do szpitali?Twórca Respiratora 141 przekonuje jednak, że jego urządzenie ma szansę pomagać pacjentom w szpitalu. Od innych "domowych" wersji respiratora wyróżnia go kilka cech.

- Sterowanie stosunkiem wdechu do wydechu, częstością oddechów na minutę oraz stężenia tlenu w mieszance odbywa się za pośrednictwem aplikacji Tuya smart z poziomu smartfona. Lekarz ma możliwość z jednego telefonu obsługiwać bezprzewodowo pracę wielu pacjentów naraz - sterowanie parametrami I:E oraz FiO2 poprzez aplikację Tuya możliwe jest dzięki wykorzystaniu sterownika LEDowego smart wifi, zaadaptowanego do funkcji respiratora. Nie istnieje więc konieczność stosowania dedykowanej elektroniki, która jest trudno dostępna i specjalistyczna. Została również sporządzona aplikacja, która umożliwia wyliczanie i generowanie wszystkich parametrów oddechowych, ze względu na ten wybrany priorytet parametru, który chcemy edytować. Aplikacja to swego rodzaju "centrum dowodzenia", które synchronizuje pracę wszystkich parametrów tego respiratora - przekonuje.


Czytaj też: Studenci zbierają na zakup respiratorów do walki z koronawirusem

Również regulacja ciśnienia końcowowydechowego (PEEP) i szczytowego (Pmax) odbywa się dzięki opracowanemu przeze niego układowi hydraulicznemu.

- Układ regulowany jest poprzez odpowiednie zanurzenie dwóch rurek w wodzie. Rozwiązanie to stanowi również zabezpieczenie przez zbyt wysoką kompresję płuc. Nie wymaga ono również zastosowania elektroniki, gwarantując jednocześnie niezawodność - ocenia.
Jak dodaje, cena urządzenia pozwala zmieścić się w budżecie nawet 2 tys. zł.

- Zbudowana została już druga wersja prototypu, która już teraz może służyć do wentylacji mechanicznej. Obecnie zbierane są fundusze na uzupełnienie urządzenia o sygnalizację i zabezpieczenie przed utratą zasilania i rozszczelnieniem. Respirator powinien też uzyskać certyfikację, aby dać wszystkim formalną, udokumentowaną pewność, że działa - podkreśla konstruktor Respiratora 141.
Jak oceniasz działania państwa ws. walki z koronawirusem?
8%

dobrze, robią wszystko, co mogą

8%

raczej dobrze

16%

raczej źle

64%

źle, jest zdecydowanie za mało działań i pieniędzy na ten cel

4%

nie mam zdania na ten temat

zakończona

łącznie głosów: 470

Opinie (56) 6 zablokowanych

 • Najważniejsze aby, działał.. (1)

  • 21 2

  • To nie wystarczy

   • 2 1

 • Gospodarny rząd zapewne złoży zamówienie na 1000 sztuk, po cenie ~ 40 000 zł od jednostki. (2)

  Szukają tylko zaufanego pośrednika, który chętnie weźmie zaliczkę.

  • 44 8

  • sezon narciarski się zbliża, może jakiś instruktor.....

   • 6 1

  • 80.000

   Bo za pośrednictwo przecięż... i certyfikację....

   • 0 0

 • Brawo

  • 27 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.