stat

Kawałki elewacji spadły na ziemię. Remont za jakiś czas

19 maja 2017, 15:30
Patryk Szczerba
interwencja trojmiasto.pl

Spore fragmenty elewacji budynku przy ul. Arciszewskich zobacz na mapie Gdyni na Oksywiu zaczęły spadać na ziemię. Urzędnicy obiecali mieszkańcom remont, ale na razie liczą koszty i zabraniają wchodzić na sypiące się balkony.Budynek przy ul. Arciszewskich jest zamieszkiwany przez kilkanaście rodzin. Nadaje się do kapitalnego remontu. Problemem, jak zawsze, jest brak pieniędzy na wykonanie poważnych prac. Jak relacjonują mieszkańcy: mimo zgłaszania problemów, od dawna są odsyłani przez urzędników z kwitkiem.

Kawałki balkonów na ziemi

Ich frustracja sięgnęła zenitu w ostatnich dniach, kiedy na ziemię zaczęły spadać fragmenty elewacji z będących w katastrofalnym stanie balkonów.

- Wiele razy były prośby pisemne i telefoniczne o zajęcie się tym blokiem. Bez skutku. Sytuacja z ostatnich dni jest niedopuszczalna. Może komuś taka bryła musi spaść na głowę, żeby ktoś zdecydował się wreszcie przyjechać na miejsce i zobaczyć na własne oczy stan budynku - denerwuje się pani Justyna, jedna z mieszkanek bloku.
Po zdarzeniu, odpowiedzialna za stan kamienicy Administracja Budynków Komunalnych nr 3, w oficjalnym piśmie do lokatorów zakazała wychodzenia balkony, a teren pod nimi został ogrodzony.

Pojawiły się też konkrety dotyczące remontu budynku. Okazało się, że gotowe są już projekty i pozwolenie na budowę. Na początek wyremontowana zostanie frontowa elewacja od strony ul. Arciszewskich, o czym mieszkańcy zostali oficjalnie poinformowani.

W 2017 roku najpilniejsze prace

- Ze względu na duże koszty planowanego remontu, wspólnota mieszkaniowa wraz z ABK-3 wystąpiły z wnioskiem o dofinansowanie inwestycji z Urzędu Miasta. Otrzymaliśmy informację o przyznanej dotacji na 2017 rok od Miejskiego Konserwatora Zabytków na wykonanie remontu balkonów i renowacji elewacji od strony ul. Arciszewskich - informuje Teresa Witt z Administracji Budynków Komunalnych nr 3.
Jeśli uda się szybko znaleźć wykonawcę, najważniejsze prace zabezpieczające zdrowie i życie mieszkańców i przechodniów, powinny zostać wykonane w najbliższych miesiącach.

Koszt prac całości szacowany

Wsparcie zadeklarowali też pracownicy Laboratorium Innowacji Społecznych koordynujący proces rewitalizacji obejmującej Oksywie. Odpadająca elewacja była jednym z tematów spotkania z udziałem Miejskiego Konserwatora Zabytków oraz przedstawicieli wydziału budynków.

- W ramach działań rewitalizacyjnych planowane jest wykonanie szeregu prac remontowych, ale większość z nich dopiero jest kosztorysowana. Od kosztu prac będzie też zależeć zakres i termin ich wykonania. Staramy się rozszerzyć zakres, żeby udało się wykonać za jednym razem wszystkie elewacje - deklarują w korespondencji z mieszkańcami przedstawiciele LIS.
Czytaj też: Balkony na Witominie w rozsypce
Jak oceniasz stan budynku, w którym mieszkasz?
35%

bardzo dobrze, jest regularnie sprawdzany i zadbany

44%

dobrze, nie wymaga większych remontów

9%

kiepsko, bieżące naprawy przestają wystarczać

12%

źle, potrzebuje pilnych prac naprawczych

łącznie głosów: 696