stat

Gdynia: Będą nowe światła na al. Zwycięstwa

7 marca 2017 (artykuł sprzed 2 lat)
Patryk Szczerba

Nowe przejście zobacz na mapie Gdyni z sygnalizacją świetlną ma ułatwić dostęp do wysepki w Orłowie zobacz na mapie Gdyni położonej w obrębie dawnego dworu Kolibki, gdzie znajduje się stary, nieco zapomniany cmentarz.Według źródeł historycznych, na cmentarzu znajdującym się na pasie rozdziału na al. Zwycięstwa w Gdyni, na wysokości Kolibek, do lat 50. pochowanych zostało ok. 300 osób, w tym wiele dzieci. Pogrzeby odbywały się od początku XX wieku do końca lat 40. Swoje miejsce spoczynku znalazły tu także ofiary walk o wyzwolenie Gdyni z marca 1945 roku oraz poszczególni mieszkańcy Orłowa i sąsiadujących terenów.

Zapomniane miejsce

Obecnie o istnieniu nekropolii wie niewielu. Jednym z powodów jest fakt, że mieści się ona na pasie rozdziału jednej z głównych arterii Trójmiasta. Budowa drogi w latach 50. spowodowała odizolowanie kameralnego i urokliwego cmentarza, obok którego stał też kościół.

Przez lata nekropolia niszczała, wzbudzając przede wszystkim zainteresowanie historyków i badaczy dziejów Gdyni. W ostatnich latach, o to, by pamięć o miejscu nie zaginęła, zaczęli starać się przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Orłowa. Przy al. Zwycięstwa pojawili się archeologowie, którzy pomogli w odtworzeniu murów, gdzie znajdował się kościół. Społecznicy postarali się o zamontowanie płotu i bramy, która pozostaje otwarta. To jednak nie wszystko.

W najbliższych tygodniach na al. Zwycięstwa przy cmentarzu zbudowane zostanie dodatkowe przejście, by wszyscy chętni mogli bezpiecznie dojść na miejsce. Obecnie to zadanie niebezpieczne, a dla niektórych niewykonalne, bowiem wymusza przejście przez dwa pasy ruchliwej o każdej porze dnia arterii.

Światła na przycisk

- W grudniu, w pierwszym etapie, zostały zamontowane sygnalizatory. W kolejnym etapie, podczas sprzyjających warunków atmosferycznych, wyznaczone zostanie przejście dla pieszych oraz nastąpi uruchomienie sygnalizacji - informuje Sebastian Drausal, rzecznik prasowy UM w Gdyni.
Gdynia na montaż sygnalizatorów i wykonanie dokumentacji projektowej wydała blisko 29 tys. zł. Koszt oznakowania nowego przejścia dla pieszych, utwardzenia dojść i zmian obejmujących korektę istniejącego chodnika wyniesie ok. 20 tys. zł.

- Zarówno montaż sygnalizacji, jak i jej uruchomienie nie wpłynie negatywnie na warunki ruchu na skrzyżowaniu. Sygnalizacja na przejściu będzie uruchamiana na przycisk - uzupełnia Sebastian Drausal.
Przebudowy nie będzie

Zdaniem niektórych mieszkańców nowa sygnalizacja mogłaby stać się impulsem do rozważenia likwidacji przejścia dla pieszych zobacz na mapie Gdyni na końcu Centrum Handlowego Klif. Korzystają też z niego rowerzyści, którzy jadą w kierunku Sopotu drogą rowerową przy al. Zwycięstwa.

Na jednych i na drugich muszą uważać kierowcy wyjeżdżający z ul. Spółdzielczej zobacz na mapie Gdyni.

- Likwidacja tego przejścia i stworzenie nowego na wysokości cmentarza pozwoliłoby uporządkować ruch. Po uruchomieniu nowej sygnalizacji będziemy mieli dublowanie przejść w naprawdę niewielkiej odległości - zaznacza pan Marek.
Jak przekazał nam rzecznik Urzędu Miasta, wydział inwestycji nie planuje jednak żadnych zmian związanych z przebudową skrzyżowania ani likwidacją funkcjonującego przejścia.

Przypomnijmy, że w zeszłym roku miasto zamontowało sygnalizację świetlną na skrzyżowaniu al. Zwycięstwa z Bernadowską zobacz na mapie Gdyni. W planach jest też budowa dodatkowej krzyżówki na wysokości ul. Kostki Napierskiego zobacz na mapie Gdyni. W jej okolicy SKOK chce bowiem zbudować nowy biurowiec.
Nowa sygnalizacja na al. Zwycięstwa to dobry pomysł?
30%

tak, skoro ma być bezpieczne dojście, to jest konieczna

18%

tak, ale oby nie blokowała ruchu

8%

nie, wystarczyłaby sama "zebra"

44%

nie, to marnowanie pieniędzy i tworzenie korków

zakończona

łącznie głosów: 509