stat

Gdynia: Dom Szwedzkiego Marynarza zmieni się w Konsulat Kultury

18 grudnia 2015 (artykuł sprzed 4 lat)
Michał Brancewicz
Najnowszy artukuł na ten temat

Mały Kack: krok do budowy biblioteki i centrum sąsiedzkiego obok szkoły


Gdyńskie Centrum Kultury stara się o dofinansowanie projektu rozbudowy i rewitalizacji zabytkowego Domu Marynarza Szwedzkiego, który ma stać się nowym ośrodkiem kulturalnym na mapie miasta. Jeśli się to uda, prace rozpoczną się w połowie 2016 roku i potrwają ok. dwóch lat.Wybudowany w latach 1935-1936 budynek przy ul. Jana z Kolna 25 zobacz na mapie Gdańska jest wpisany do wojewódzkiego rejestru zabytków, jako wybitny przykład architektury modernistycznej. Został zaprojektowany przez Stanisława Płoskiego na zlecenie szwedzkiej instytucji Opieka nad Marynarzami Szwedzkimi. Niegdyś gromadzili się tu wierni kościoła luterańskiego obrządku szwedzkiego. Jednak najbardziej kojarzony jest jako siedziba szwedzkiego konsulatu. Stąd też nazwa Konsulat Kultury.

Budynek o powierzchni ok. 1,2 tys. m kw. został kupiony przez miasto za 2,9 mln zł. Pod koniec września został on przekazany na rzecz Centrum Kultury w Gdyni i gdyńskiego Wydziału Kultury.

- Obecnie kończymy przygotowywać wniosek o dofinansowanie unijne, który musimy złożyć do 30 grudnia - mówi Jarosław Wojciechowski, dyrektor Centrum Kultury w Gdyni. - Decyzja o przyznaniu środków powinna zapaść na przełomie kwietnia i maja.
W międzyczasie teren będzie porządkowany i wykonane zostaną niezbędne ekspertyzy.

Dyrektor nie chce mówić, jaki jest koszt całej inwestycji zasłaniając się tym, że nadal trwa jej szacowanie. Jeśli uda się pozyskać dofinansowanie, rozbudowa i rewitalizacja zostanie zrealizowana za jednym zamachem, ale potrwa od 20 do 24 miesięcy, licząc od maja 2016 r.

W pierwszej kolejności przygotowana zostanie część biurowa umożliwiająca przeprowadzkę nowym lokatorom. Centrum Kultury przeniesie się do Śródmieścia z obecnej ciasnej siedziby zlokalizowanej przy ul. Łowickiej 51 zobacz na mapie Gdańska na Małym Kacku.

- Chcielibyśmy, żeby stało się to pod koniec przyszłego roku, ale bardziej realny termin to pierwszy kwartał 2017 - przyznaje Wojciechowski.
We wnętrzach, poza biurami, powstanie również część ogólnodostępna służącą mieszkańcom Gdyni. Na parterze budynku prowadzony będzie lokal gastronomiczny, połączony z punktem bibliotecznym, wspierający działalność kulturalną. Z kolei na pierwszym piętrze powstanie wielofunkcyjna sala widowiskowo-teatralno-konferencyjna na 200 osób.

Na tyłach budynku zlokalizowane zostanie ogólnodostępne patio, gdzie każdy będzie mógł posłuchać kameralnych koncertów. Żeby mogło ono powstać, trzeba najpierw wyburzyć znajdującą się tam dobudówkę z lat 80. ubiegłego wieku oraz parterowe garaże. W tym miejscu dobudowana zostanie też nowa część budynku.
Co sądzisz o lokalizowaniu miejskich instytucji w zabytkowych budynkach?
69%

to dobry pomysł, bo podniosi ich prestiż i przyciąga więcej ludzi

9%

to zły pomysł, bo ich utrzymanie jest bardzo kosztowne

22%

wszystko zależy od tego, czym zajmuje się dana instytucja

zakończona

łącznie głosów: 386